Сила силосу, еко-підстилок та новітньої доїльної гуми

Сила силосу, еко-підстилок та новітньої доїльної гуми

23 жовтня 2019 1039 0

Аби корови були здоровими й радували рекордними надоями, слід їх смачно годувати та добре доглядати. Цій актуальній темі присвятили 3-й Практичний семінар «Найкращий силос, раціони ВРХ та практика доїння», організований Посольством Великої Британії в Україні 26 вересня 2019 року. Локацію (с. Краснопілка, Гайсинський р-н, Вінницька область) обрали не випадково — тут, на молочній фермі МТК Краснопілка приватного акціонерного товариства «Зернопродукт МХП», учасники форуму могли на практиці перевірити теоретичні моменти з доповідей спікерів.

За словами Кеті Коттрелл, Першого секретаря, керівника комерційного відділу Посольства Великої Британії в Україні, попередній семінар, присвячений силосу, отримав багато позитивних відгуків. Тому цього року вирішили продовжити тему.

«Великобританія за об’ємами виробництва молока займає третє місце в Європі. В Україні є прекрасний потенціал щодо молочного скотарства, і я думаю, що наші технології, розробки продуктів, послуги у сфері здоров’я тварин, годівлі, управління господарством можуть задовольнити всі потреби та попит вітчизняних виробників», — зазначила спікерка.

Кеті Коттрелл, Перший секретар, керівник комерційного відділу Посольства Великої Британії в Україні

Кеті Коттрелл відзначила, що Україні вдалось посунути Китай та посісти третє місце серед країн-експортерів продовольчих продуктів до зони ЄС. Тому важливими стають питання технології, покращення якості, вдосконалення управління виробничими процесами, зокрема і в скотарстві.

Читати по темі: Фахівці Британії та України провели семінар з технологій силосування.

Без реорганізації молочної галузі, впровадження нових технологій у неї немає майбутнього. Так вважає Руслан Казимов, заступник директора з тваринництва Гайсинської філії ПрАТ «Зернопродукт МХП». Зараз господарство утримує 700 дійних корів, у планах збільшення стада до 1000 голів. На фоні загальнонаціональних тенденцій скорочення поголів’я виглядає ледь не фантастично.

«Відсталість молочного скотарства, використання старих технологій призвели до занепаду виробництва молока, часткового скорочення поголів’я ВРХ у всій країні. Нам, виробникам, потрібно збиратися разом, знайомитись із новинками та впроваджувати їх у себе. Повірте, навіть за малі кошти реально придбати потрібну сучасну техніку, яка підвищить рентабельність молочної справи», — акцентував увагу присутніх спікер.

У погоні за високими надоями не слід забувати про здоров’я тварин. За словами Мартіна Айструма, директора з продажу регіону Центральна та Східна Європа Milkrite/InterPuls, 15% дійних корів, яких відправили на бійню в ЄС, вибракували через мастит. Аби запобігти запальним процесам вимені, підвищити надої на 5% за рахунок зменшення соматичних клітин, слід подружитися з трикутною вентильованою дійною гумою. Вона менше травмує дійки, завдяки трикутній формі не перетискає сосок, запобігає реверсному вприскуванню молока назад до вимені при механічному доїнні.

Коли силос — сила

Бажаєте знати, на яких трьох «китах» має стояти сучасна молочно-товарна ферма? На думку Патріка Снотграсса, експерта з силосування та годівлі ВРХ, директора Specialist Farm Enterprises Shropshire (Велика Британія), це якісний силос, розвинена інфраструктура, продуманий менеджмент

«Знаєте, скільки кілограмів силосу в раціоні корови, яка дає добовий надій 70 л? Аж 45 кг, із яких 15 припадає на силос із кукурудзи, а 30 — на трав’яний силос», — наголосив спікер.

Патрік Снотграсс, експерт з силосування та годівлі ВРХ, директор Specialist Farm Enterprises Shropshire

Читати по темі: Патрік Снотграсс: в Україні відсутній трав’яний силос, і це потрібно змінювати

Перевагою трав'яного силосу є дешеве виробництво та можливість отримувати зелену масу з однієї ділянки впродовж 10 років, як це роблять у Британії. Щоб отримати якісний білковий корм та доступне джерело клітковини, експерт радить не гнатися за висотою трави, а робити по 5-6 укосів на рік. Також важливі терміни збирання культур. Якщо тваринник хоче отримати традиційно ферментований силос, то потрібно косити культури раніше. Якщо вам потрібний продукт із високим вмістом крохмалю, то терміни заготівлі переносьте на кілька тижнів.

«Силос із зернових (особливо овес) — мало поширений у вас. Хоча це хороший для рубця корм із дешевою технологією виробництва, легкістю вводу у сівозміну», — розповів фахівець.

В Англії надій на корову складає більше 8 т молока за рік, в Україні — близько 6 т. Аби досягнути закордонних показників, достатньо подружитись із фуражними кормами. Руслан Сусол, доктор с/г наук, науковий консультант ТОВ «Рай Френк», нагадав присутнім, що в Україні професійними фуражними культурами є дві основні — це кукурудзяний силос і люцерновий сінаж.

«Саме крохмаль обумовлює енергетичну цінність і слугує головною перевагою кукурудзяного силосу. Але в Україні є проблема, що кількість крохмалю перевищує існуючі нормативи і, відповідно, це негативно впливає на здоров’я тварин і продуктивне довголіття», — пояснив експерт.

Тому фахівець радить експериментувати з фуражними травами і слідкувати за довжиною нарізки маси при закладанні у силосну траншею. Якщо вміст сухої речовини перевищує 30%, то довжина нарізки зеленої маси має бути 15-25 мм. При вмісті сухої речовини 20-30% — 20-40 мм. За умови, що суха речовина менше 20%, існує висока ймовірність витікання соку і втрати енергетичної поживності, відповідно, довжина нарізки — до 50 мм.

Від фронтальних навантажувачів — до еко-підстилок

Якісний силос — той, який був закладений із щільністю зеленої маси 650 кг на 1 м куб. І досягти таких показників реально, якщо використовувати техніку JCB. Анатолій Пензін, бізнес-менеджер с/г техніки цього бренду, нагадав виробникам, що від щільності закладки маси залежить глибина проникнення кисню до сировини, відтак — і якість молочнокислого бродіння.

«Якщо при закладці силосу дотримуєтесь рекомендації зі щільності 750 кг/м куб, то кисень проникне лише на 1 м вглиб маси. При показнику 500 кг/м куб кисень потрапить на глибину 5-6 м і маса «загориться», «зіпсується», — виділив спікер.

Навантажувач JCB fastrac 8330

Телескопічний фронтальний навантажувач від JCB якісно утрамбовує зелену масу, а компенсація коливання стрілки дозволяє використовувати агрегат при навантаженні і розвантаженні зерна, комбікормів у господарстві. Аби зробити свою продукцію доступнішою для фермерів, бренд пропонує вигідні умови, наприклад, кредитну ставку 12,5% на 25 місяців.

Дмитро Мінаєв, представник компанії Storth Machinery

Корову силосом нагодували, молоко отримали, а що робити з гноєм? Компанія Storth Machinery пропонує сепарувати гній і з твердих решток виготовляти еко-підстилку. Представник бренду Дмитро Мінаєв познайомив виробників із новим видом підстилки, визначив головні її переваги.

«Із сепаратором гною вам не потрібно буде купувати солому, пісок на підстилку. Ви використовуєте суху речовину з неперетравлених решток, а рідку фракцію вносите на поля, як органіку. Подвійна користь», — зауважив експерт.

Відточуємо навики оцінки якості силосу на практиці

Теорія — це дуже добре, але випробування отриманих знань у практичних умовах тваринницької ферми — суперкорисно. Саме задля цього учасники форуму відправились на молочну ферму МТК Краснопілка, ПраТ «Зернопродукт МХП». Там учасники семінару оцінили трактор JCB fastrac 8330 у роботі з силосною масою, а Олександр Гораль, фахівець із продажу техніки JCB, пояснив усі нюанси налаштування обладнання та роботи з технікою.

Олександр Гораль, фахівець з продажу техніки JCB

Хочете, аби корова не перебирала корм у годівниці? Застосуйте систему просіювання з трьох решет із діаметрами вічок 19, 8 і 1,8 мм відповідно. Таку пораду почули тваринники від Анатолія Лівінського, канд. с.г. наук, доцента, наукового консультанта з питань годівлі та селекції с.г. тварин і птиці ТОВ «Райт Френк». Аби не переводити корми, отримувати стабільні надої, перевіювати корми необхідно хоча б раз у тиждень.

Про секрети приготування найкращого силосу, підготовки кормів і доїння дізнались, знання на практиці відточили, тож час повертатися до міста. Дорогою до Києва не стихали розмови про побачене й почуте, а значить, старання Британського Посольства в Україні не пройшли марно.

Марина Солонар, Kurkul.com, 2019 р.

Виконано за допомогою Disqus