Євгеній Твердохлібов

Горіховий сад і племінні кози — сімейна ферма Євгенія Твердохлібова

15 грудня 2017 4590 0

В останні роки козівництво набирає обертів. Фермери зацікавлені не тільки у товарному виробництві козячого молока та продуктів з нього, популярним є і розведення племінних кіз.

Саме цей напрямок і обрав фермер-початківець з Харківщини Євгеній Твердохлібов, який заради сімейної ферми залишив престижну роботу в ІТ-компанії.

Тож далі читайте про те, як розпочати сімейну справу, чим приваблює фермерів козівництво, і як поєднати в одному господарстві розведення племінних кіз і вирощування волоських горіхів.

Kurkul.com: Чому вирішили займатись сільським господарством, що вас надихнуло?

Євгеній Твердохлібов: Більше року тому ми розпочали проект сімейної ферми «Seven Gardens», тож тепер живемо і господарюємо у селі неподалік Харкова. Займаємося розведенням англо-нубійських кіз та вирощуванням волоських горіхів. За освітою я ветеринар, маю другу вищу освіту юриста, але працював у ІТ. Як бачите, маю чималий послужний список. Я багато чим займався, всі галузі давалися мені досить успішно, але, скажімо, так стали зірки, і я прийшов у сільське господарство. У мене є земля, партнери, чому б ні? Раніше моя дружина займалась племінним розведенням собак. Можна сказати, що підходи в розведенні чистої породи однакові, що з собаками, що з козами. Є лише нюанси у догляді й механіці селекції, але глобально принципи однакові. А сад — це моя давня мрія, я завжди захоплювався садівництвом, це моє хобі.

Kurkul.com: Чи складно було розпочати свою справу?

Євгеній Твердохлібов: Починали ми роботу утрьох: я, моя дружина та її батько. Звісно, для початку потрібні ресурси, кожен із нас зробив свій внесоку роботу, зокрема і фінансовий. На фермі абсолютно все ми робимо самостійно. Горіхи — мій напрямок, а кози — загальний. Дружина «закриває» тваринний напрям, як ветеринар, вона завжди хотіла займатись племінним чистопородним розведенням. Земля у нас своя — 4 га. Якщо рахувати у цифрах, то разом із житловим будинком, господарськими будівлями, які є на сьогодні, закупкою 150 саджанців сортових горіхів та кіз, ми витратили $40 тис. Але треба враховувати, що будували все самостійно.

Kurkul.com: На якій породі кіз ви спеціалізуєтесь?

Євгеній Твердохлібов: Зараз у нас три племінні кози англо-нубійської породи. Наразі будуємо приміщення для утримання тварин. У планах мати 100 голів дійного стада, але це ― справа трьох-чотирьох років. Наша ферма є членом Асоціації племінних кіз, її голова, Марина Алексєєва, є головним двигуном у розповсюдженні та племінному розведенні саме цієї породи кіз. Своїх кіз ми придбали в Україні.

Kurkul.com: Ви стали членом Асоціації племінних кіз одразу після купівлі тварин?

Євгеній Твердохлібов: Так, якщо у вас є бажання займатися племінним розведенням, то Асоціація надасть підтримку та консультацію щодо розведення і утримання тварин. З іншої сторони, потрібно самостійно, потихеньку вивчати нюанси цього ремесла.

Kurkul.com: Скажіть, як плануєте реалізовувати племінних кіз?

Євгеній Твердохлібов: - Тварин я планую продавати у колі тих людей, з якими спілкуюсь, поки що об'єми не такі великі. Але маю вже замовлення на майбутнє, бо багато людей знають чим я займаюсь. Тобто попит є, багато хто приїздить самостійно, щоб побачити підхід до утримання і виробництва, у цій справі це дуже важливо.

Kurkul.com: З ваших слів можна зробити висновок, що козівництво — прибуткова справа.

Євгеній Твердохлібов: Племінне і товарне розведення кіз — справа, безперечно, прибуткова. У товарному розведенні немає наголосу на чисту породу, там головне — продуктивність і якість продукції. У племінному — на першому місці стоїть отримання чистої породи, тобто за зовнішніми показниками, продуктивністю, бонітуванням, загальною оцінкою. Щоб це підтвердити, потрібні відповідні сертифікати та родословні, однак чиста порода має вагу. Чистопородні цапидуже гарно поліпшують безпородне поголів'я. У цій справі продукція, яку дають кози, є приємним бонусом.

Kurkul.com: У вашому випадку племінне розведення можна розширити товарним виробництвом?

Євгеній Твердохлібов: Звичайно, молоко англо-нубійської породи кіз вважається ідеальним для виготовлення сиру. Тому плануємо будівництво сироварні у майбутньому. Але спочатку треба побудувати приміщення для утримання.

Kurkul.com: Будуватимете самостійно?

Євгеній Твердохлібов: Усім будівництвом на фермі ми займаємось власноруч. За своє життя я побудував три будинки, в останньому з них зараз і живу з родиною. А щодо приміщень для утримання тварин, нас консультують в Асоціації, також багато читаю з цієї теми.

Англо-Нубійська порода кіз

Kurkul.com: Як ви ставитесь до кооперації? Чи плануєте об’єднуватись у кооперативи?

Євгеній Твердохлібов: Сьогодні ми об'єднуємося для групового замовлення сіна, зерна, коли це вигідно, дешевше. Для кооперації потрібно шукати однодумців у підходах до розведення, бо не всі фермери дотримуються нормативів. Думаю, що в майбутньому ми розглянемо можливість створення кооперативу, якщо це буде вигідно і раціонально.

Kurkul.com: Окрім розведення племінних кіз ви вирішили вирощувати волоські горіхи.  Чому обрали саме цю культуру?

Євгеній Твердохлібов: Волоські горіхи — дуже перспективний бізнес. Він привабливий тим, що потребує уваги лише два місяці на рік. Таке заняття можна назвати «пасивний прибуток». Горіховий сад був стимулом переїхати за місто, тому що для нього потрібна територія. Мій розрахунок був на те, що 250 дерев будуть повністю забезпечувати мою сім’ю довгі роки. Але це відбудеться через десять років, коли вони стануть нормального розміру.

Kurkul.com: Скільки площі займає цей сад?

Євгеній Твердохлібов: На 1 га маємо 100 дерев. Горіх дуже любить простір, фактично між деревами відстань 10 м.

Kurkul.com: Чи важко доглядати за молодим садом?

Євгеній Твердохлібов: Горіхи невибагливі, але молоді дерева потребують більшої уваги. Технологія догляду не складна, головне, що потрібно робити — це полив і скошення трави, щоб дерево не заросло травою, поки маленьке. Горіхи не люблять болото, але вони люблять помірний полив. перші два-три роки треба уважно стежити за саджанцем. Далі, коли горіх прижився, почав рости — це сильне дерево. Плоди з’являються вже на третій-четвертий рік.

Kurkul.com: Зараз держава оголошує про масштабну підтримку виробників тваринницької продукції. Ви не отримували допомогу, можливо плануєте звернутись?

Євгеній Твердохлібов: Я у державному секторі працював три роки, тому планую дослідити,наскільки це реально і перспективно. Як з’явиться час, ми зможемо проаналізувати гранти, державні програми, хто за них відповідає та чи реально їх отримати. На жаль, часто програма носить декларативний характер. Можна прочитати: «Ми оголошуємо програми, ось ми виділили бюджет». Починаєш розбиратися, тобі відповідають: «Ми перерозподілили бюджет, коштів уже немає». Тому це дуже складно. Але займатися цим плануємо однозначно. Зараз Європа дуже зацікавлена ​​в розвитку, як інфраструктури, так і тваринництва, особливо малих сімейних ферм на селі. Ось європейські гранти в цьому плані нам більш цікаві.

Kurkul.com: Дякуємо за цікаву розмову!

Катерина Капустіна, Єлизавета Кудиненко, Kurkul.com, 2017 р.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою