Володимир Кирилюк, начальник відділу маркетингу Сумської біологічної фабрики

Володимир Кирилюк: біопрепарати від сумських науковців випереджають європейські

9 лютого 2016 728 0

Тваринництву завжди загрожували різні хвороби та епідемії, а тим більше зараз, коли Україна відчула серйозні втрати від африканської чуми свиней (АЧС). Врятувати сільське господарство від різних негараздів можуть лише своєчасні вакцинація і дезінфекція, а також якісні біопрепарати.

Такі необхідні засоби боротьби з захворюваннями тварин створюють на Сумській біологічній фабриці.

Начальник відділу маркетингу цього закладу Володимир Кирилюк розповів Kurkul.com про новітні розробки підприємства, боротьбу з АЧС та проблеми галузі українських біопрепаратів.

Kurkul.com: Розкажіть про фабрику. Чим ви займаєтесь і якого роду препарати випускаєте?

Володимир Кирилюк: Сумська біофабрика — це підприємство з 85-річним досвідом роботи – найбільшим серед усіх біологічних фабрик України. Її засновано в 1931 році з метою постачання препаратів для захисту тварин від найнебезпечніших інфекцій, які можуть призвести до значних економічних збитків для сільського господарства.

На сьогоднішній день біофабрика є найбільшим виробником біологічних препаратів на ринку України. В її асортименті представлено більше 30 позицій. Здебільшого це препарати, які забезпечують держзамовлення щодо діагностики і профілактики особливо небезпечних захворювань, у тому числі й антропозоонозних (тобто таких, що становлять загрозу і для людини, і для тварин). Наприклад, сибірки і туберкульозу.

Наша фабрика виготовляє живу спорову вакцину проти сибірки тварин зі штаму «СБ» та є виробником і тримачем національного стандарту туберкуліну очищеного (ППД) для ссавців та птиці у стандартному розчині, а також алергену сухого очищеного із атипових мікобактерій (ААМ), які підходять для всіх видів тварин та птахів і застосовуються для діагностики туберкульозу.

Сумська біофабрика

Kurkul.com: Ваша фабрика фінансується з держбюджету чи знаходиться у приватних руках?

Володимир Кирилюк: У нас стовідсотково державне підприємство.

Kurkul.com: Ви сказали, що виступаєте лідером ринку в своїй галузі. А які ще є подібні заклади в Україні? І чи державні вони, чи приватні?

В Україні на сьогоднішній день досить серйозне конкурентне середовище. Зараз тут працюють три державні біофабрики – Сумська, Харківська і Херсонська. Сумська й Херсонська спеціалізуються на біоветпрепаратах, а Харківська виробляє лише хімфармпрепарати. Тобто на вітчизняному ринку біопрепаратів існує дуже значна конкуренція. Тим більше, окрім державних, в Україні працюють і приватні підприємства, які займаються виробництвом засобів захисту тварин (близько десяти потужних і декілька десятків дрібних).

Kurkul.com: Чи вдається конкурувати з іноземними аналогами?

Володимир Кирилюк: Так, вдається досить успішно! Зараз з деякими препаратами ми виходимо на сектори ринку, які раніше не були освоєні. Приміром, це антисептики для підвищення санітарної культури виробництва і якості молока (засоби для захисту вимені корів під час лактації), діагностичні препарати. Ці позиції сьогодні знаходяться на клінічних випробуваннях. Вони являють собою спеціальну плівкову субстанцію, яка наноситься на вим’я тварини в міждоїльний період і створює захисну плівку, що сприяє захисту тварини від утворення запалювальних процесів вимені. Головна ціль — щоб до молокозаводів надходило максимально чисте молоко. Всі ці препарати є розробкою спеціалістів Сумської біофабрики.

Kurkul.com: Чи йдуть препарати біофабрики на експорт?

Володимир Кирилюк: Так, біофабрика співпрацює із зовнішніми ринками. Ми постійно знаходимося на зв’язку з країнами СНД, у тому числі з Білоруссю, Казахстаном, Молдовою, Таджикистаном. Окрім цього, на сьогоднішній день налагоджуємо співпрацю з Туреччиною.

Kurkul.com: А чи є якийсь рух у бік Заходу?

Володимир Кирилюк: Тут потрібно зрозуміти, що європейський ринок перенасичений препаратами біотехнологій. Також там є власні жорсткі стандарти якості, які захищають внутрішній ринок, але ми прагнемо і наближаємось до них. Зараз ми робимо все для того, щоб наші препарати відповідали вимогам GMP (стандартам, прийнятим в ЄС). Звичайно, ми не сумніваємося з приводу якості своїх товарів, але їх виробництво повинно бути сертифіковане за стандартами GMP. На сьогоднішній день наша продукція вже отримала сертифікат ISO, але ми повинні досягти більш високого ступеня акредитації для того, щоб відповідати ринку Європи.

Все ж можна сказати, що ми зараз знаходимося на порозі Європейського Союзу. Співпраця з Молдовою, яка робить великі кроки до вступу в ЄС, підтверджує якість і конкурентоспроможність наших товарів. Більшість подібних до нашого підприємств в Україні орієнтовані на Середню Азію, Кавказ, і там себе комфортно почувають. Ми ж на цьому не зупиняємося і прагнемо освоїти ринок Близького Сходу.

Kurkul.com: В яких закладах потрібно здобувати сертифікацію продукції? Це роблять у Києві, чи необхідно зв’язуватись із Заходом?

Володимир Кирилюк: Сертифікація в євростандарті ISO 9001 — це функція Держстандартметрології. Щорічно в нас проходять аудити, постійно за роботою слідкують компетентні перевіряючі органи, і кожні 5 років ми підтверджуємо цей сертифікат. Крім того, якість нашої продукції підтверджується наявністю регулярних держзамовлень. При тому, що наші ціни значно нижчі за імпортні аналоги, фабрика може запропонувати досить якісний товар, і державні структури, які проводять закупку, доводять, що наша фабрика є гарантом епідемічного та епізоотологічного благополуччя України впродовж багатьох років!

Kurkul.com: Які препарати для сільського господарства ви випускаєте і від яких хвороб можете застерегти?

Володимир Кирилюк: По-перше, це вірус-вакцина із штаму «К» проти чуми свиней. Вакцинація від цієї хвороби – державна програма, обов’язкова для усіх сільгоспвиробників, що займаються свинарством.

По-друге, вакцина проти пастерельозу, який є однією з найбільших проблем у птахівництві, особливо там, де розводяться водоплаваючі птахи. Він приносить значні збитки від падежу молодняка. А наша вакцина себе добре зарекомендувала і користується широкою популярністю.

Є в нас і вірус-вакцина проти хвороби Ньюкасла. Це захворювання, вакцинацію від якого повинне проходити маточне поголів’я птахів як м’ясного, так і яєчного спрямування. Тому ми маємо досить значні об’єми виробництва цього препарату, які складають не менше 40% ринку країни.

Досить знаменитою і такою, що постійно закуповується всіма виробниками кролятини, є вакцина від геморагічної хвороби кролів та вакцина від міксоматозу.

Крім того, широко вживаються в Україні такі бюджетні позиції, як вакцина проти сибірки тварин, лептоспірозу, хламідіозного аборту і емфізематозного карбункулу ВРХ.

Окрім препаратів для профілактики захворювань існують і засоби для діагностики туберкульозу тварин і птахів — туберкулін очищений (ППД) для ссавців та птиці у стандартному розчині, а також алерген сухий очищений із атипових мікобактерій (ААМ).

Є у нас і унікальний засіб для боротьби з мишеподібними гризунами, який, на відміну від отрути, являє собою біологічний препарат. Тобто популяція мишей заражається спеціальними бактеріями, що призводять до їх загибелі. Їх дія спрямована тільки на мишеподібних гризунів і абсолютно безпечна для інших тварин. Цей засіб обходиться вп’ятеро дешевше, ніж токсичні препарати, і в той же час пропонує дуже високу безпеку та ефективність. До того ж, застосовувати його можна як у полі, так і в закритому приміщенні.

Препарат для боротьби з мишоподібними гризунами

Kurkul.com: А які препарати є вашими новітніми розробками?

Володимир Кирилюк: Це, наприклад, вищеназвані препарати для захисту вимені. Не можна сказати, що це наше «ноу-хау», оскільки недешеві імпортні аналоги застосовувалися і раніше в молочному виробництві. Два продукти (антисептики «Уберпротект СБ» та «Уберасептик СБ» на йодовій та хлоргексидиновій основі) на сьогоднішній день уже знаходяться в клінічній роботі, «на виході» третій препарат — «Уберацид СБ» на молочній кислоті. Тобто ми виробникові пропонуємо вибір як за ціною, сезоном застосування, так і за товарними якостями препарату. В цьому плані ми користуємося великим попереднім досвідом, але самі композиції препаратів складені технологами і спеціалістами біофабрики під конкретні побажання вітчизняних виробників молока.

Окрім того, ми виробляємо систему «Маститест С» для раннього виявлення захворювань вимені на субклінічні форми маститів у тварин, а також постачаємо лабораторіям ветсанекспертизи універсальні комплекти хімічних реактивів та екстрагуючі розчини для різних видів лабораторного аналізу.

Ще одна новинка — пробіотик «Біспорин СБ», де замість антибіотиків використовується конкурентна мікрофлора. До складу цього препарату входить два штами корисних мікроорганізмів, які, «підселяючись» до організму тварини, витісняють патологічні мікроорганізми. При цьому не застосовується хімія, а використовується біологічна конкуренція. Найбільший бар’єр для переходу на такого роду препарати — прихильність більшості ветеринарних лікарів до антибіотиків. Але господарства з Сумської та сусідніх областей, які спробували цей засіб, на мою думку, до використання антибіотиків вже не повернуться.

Kurkul.com: Чи проводить ваша фабрика якісь розробки ліків від АЧС?

Володимир Кирилюк: Справа в тому, що раніше спалахи АЧС були в Африці, а не в країнах, які є основними сільгоспвиробниками, і тому хвороба не чіпляла уми і гаманці настільки, наскільки зачепила, коли зайшла в Євразію. На сьогоднішній день ця проблема піднята, і ми сподіваємось, що вона буде вивчена досить детально, щоб на горизонті з’явився якийсь препарат. Але оскільки вірус має більше 20 різних варіантів, створювати ліки від АЧС повинні серйозні науково-дослідні інститути. Мінливість хвороби значно ускладнює задачу, ресурсів фабрики тут буде недостатньо.

На сьогоднішній день жодна країна в світі не має надійного профілактичного засобу від цього захворювання, а отже, позбавитись АЧС можна лише шляхом повного звільнення зараженої території від поголів’я свиней. Тому ми чекаємо на наукові розробки і, виходячи з наших потужностей, готові їх прийняти в розробку, оперативно постачати великі обсяги препарату на ринок.

Kurkul.com: А чи є якісь засоби, щоб хоча би попередити захворювання на АЧС?

Володимир Кирилюк: Розумієте, на сьогоднішній день ситуація склалась таким чином, що африканська чума на території Євразії стала природно-спалаховим захворюванням. Носіями цього вірусу можуть стати кліщі (яких на собі переносять птахи і дикі свині), та й майже всі теплокровні тварини – навіть ті, на яких він не діє згубно. Тому єдиним ефективним способом захисту від АЧС є суворий санітарний режим тваринництва та робота закладів в закритому режимі. Лікуванню це захворювання не підлягає, летальність сягає 100%, і залишається лише дякувати Богові, що для людини воно не є небезпечним.

Kurkul.com: Ви розповідали про ваш засіб-дезинфікант. Чи може він захистити від вірусу АЧС?

Володимир Кирилюк: Так, він має віруліцидні властивості і може бути застосований для профілактики, а також для локалізації і ліквідації існуючого спалаху.

Kurkul.com: Як відбувається процес розробки і випробовування препаратів?

Володимир Кирилюк: Це велика і складна «кухня». Всі засоби, вироблені біофабрикою, є зареєстрованими та проходять державний контроль на базі ДНДКІ кормових добавок і ветеринарних препаратів у Львові, Інституту штамів мікроорганізмів у Києві та інших національних контрольних інститутів. Тобто жоден препарат не може потрапити з фабрики у продаж, не пройшовши попередній власний контроль кожної партії, а потім контроль у вищезгаданих наукових закладах. Цим наша біофабрика вигідно відрізняється від деяких приватних підприємств.

Kurkul.com: Як фермери можуть придбати ваші препарати?

Володимир Кирилюк: Товари можна замовити через нашу службу маркетингу, контакти якої є на сайті фабрики. Товар буде доставлений з дотриманням усіх параметрів якості. Окрім цього, фермери можуть купувати продукцію у наших регіональних дилерів, яких ми досить ретельно контролюємо. Тому проблем з якістю не буде ніколи.

Препарати доставляють фірмові машини

Kurkul.com: На вашому сайті є інформація, що ви займаєтесь виготовленням препаратів на замовлення. Яким чином це відбувається? Будь-яка людина може зателефонувати і замовити розробку?

Володимир Кирилюк: Звичайно, все не так просто. Але якщо десь виникає локальна проблема, то сільгоспвиробник може зв’язатися з нами, і ми в тандемі з науково-дослідними інститутами зможемо організувати експедицію для вивчення її джерела. Втім, на сьогоднішній день грає велику роль платоспроможність замовника. Всі ці дослідження, експедиції і виготовлення біопрепарату є досить недешевими, тому невеликі фермери, на відміну від великих холдингів, навряд чи зможуть собі їх дозволити. Але, звісно, до нас можна звертатися з такими проблемами, і ми спробуємо допомогти виробнику будь-якого масштабу чи форми власності.

Kurkul.com: Які зараз існують проблеми виробництва біопрепаратів в Україні?

Володимир Кирилюк: Перше – це відсутність передових біотехнологій з боку наукових інститутів, нових розробок і винаходів, що подекуди не дозволяє ефективно йти в ногу з часом. У плані виробництва у фабрики проблем немає ніяких, але на сьогоднішній день існує інша проблема — відсутність платоспроможності у вітчизняних покупців. І саме це може вплинути на роботу, тому наша біофабрика відкриває нові ринки. Окрім цього, ми стараємось максимально знизити вартість препаратів, а також розробляємо нові засоби, які будуть «по кишені» сільгоспвиробникам фермерського масштабу.

До речі, наприклад, наші засоби для захисту вимені корів дозволяють покращити санітарні показники молока, що дає виробнику можливість продавати його значно дорожче і на будь-яких ринках. За нашими підрахунками, на кожні 3-4 копійки, вкладені в ці препарати, фермер зможе отримати 30-40 копійок вигоди! На даний момент цими засобами користуються більше 300 товаровиробників по всій країні.

Kurkul.com: Які з цих препаратів користуються попитом саме в період кінця зими-початку весни? Яка обов’язкова вакцинація проходить у цей період?

Володимир Кирилюк: У нашій кліматичній зоні в зимовий період слід використовувати «Уберасептик СБ» на йодовій основі, оскільки він чуттєвий до сонячних променів. Весною та восени застосовується «Уберацид СБ» на основі молочної кислоти, в літній період — хлоргексидиновий «Уберпротект СБ».

Зараз аграрії вакцинують свиней проти класичної чуми (вірус-вакцина (АСВ) із штаму «К» проти чуми свиней суха лапінізована), молодняк водоплаваючої птиці проти пастерельозу (вакцина проти пастерельозу птиці інактивована сорбована), всі види птиці проти хвороби Ньюкасла (вірус-вакцина проти Ньюкаслської хвороби птиці із штаму «Ла-Сота» (жива) на СПФ-ембріонах), свиней та ВРХ проти лептоспірозу (вакцина проти лептоспірозу полівалентна варіантів «bovis» та «suis»). Крім того, у будь-який сезон – в залежності від віку тварини або епізоотичної ситуації в господарстві – застосовуються концентрована ГОА формол-тіомерсалова вакцина проти емкару ВРХ та овець, вакцина «МІКСОВАК» проти міксоматозу кролів, вакцина антирабічна інактивована культуральна зі штаму «Щелково-51» проти сказу тварин, вакцина жива спорова проти сибірки тварин зі штаму «СБ», вакцина проти вірусної геморагічної хвороби кролів (тканинна, інактивована, ГОА), та емульсин-вакцина інактивована проти хламідіозного аборту ВРХ, овець, свиней, кіз.

Практично всі ці позиції в наявності в асортименті ДП «Сумська біологічна фабрика».

Препарати фабрики у фірмовій ветаптеці

Kurkul.com: Яку сировинну базу використовує фабрика — закордонну чи вітчизняну?

Володимир Кирилюк: Наша сировинна база дуже широка. Частина компонентів імпортується. Наприклад, хлоргексидин ми купуємо в Британії. Досить велика кількість сировини закуповується і в Україні, а високочисті СПФ-ембріони ми завозимо з Германії.

Kurkul.com: Які у вашої фабрики плани на майбутнє? Які розробки зараз проводять?

Володимир Кирилюк: На сьогоднішній день у розробці знаходяться комплексні вакцини, призначені для захисту одразу від кількох захворювань, що є досить зручним в інтенсивному тваринництві. Вони дадуть змогу робити замість декількох вакцинацій лише одну загальну. В першу чергу, ці препарати розробляються для молочного скотарства і птахівництва, оскільки вони зараз досить інтенсивно розвиваються.

А взагалі, наші основні плани — це забезпечення якості і збільшення об’ємів виробництва і реалізації нашої продукції.

Kurkul.com: Дякуємо за цікаву розмову!

Андрій Губін, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою