Дмитро Максименко: Метео Фарм зробить доступним точні метеопрогнози як для холдингів, так і для найдрібніших фермерських господарств

Дмитро Максименко: Метео Фарм зробить доступним точні метеопрогнози як для холдингів, так і для найдрібніших фермерських господарств

24 січня 2019 731 0

Найпідступніший та найголовніший супротивник кожного аграрія — це, звичайно, погода. Саме вона є головним фактором ризику в агровиробництві, і саме погода часто-густо підкладає такі сюрпризи, що тільки за голову залишається хапатися. Але з цим ризиком можна якщо не успішно боротися, то досить мирно співіснувати, передбачаючи «кліматичні викрутаси» та вчасно пристосовуючись до них. А от як це зробити на практиці? Про це Kurkul.com розповів Дмитро Максименко, співзасновник та виконавчий директор компанії Метео Фарм.

Kurkul.com: Розкажіть про свій проект, для чого він створений, які завдання вирішує?

Дмитро Максименко: Ми пропонуємо незалежний метеосервіс, який надає повну інформацію щодо метеоумов на кожному конкретному полі.

Наш сервіс побудований на тому, що ми маємо мережу близько 140 метеостанцій в полях України, які передають інформацію раз на годину. Плануємо до початку аграрного сезону 2019 р. збільшити їх кількість до 200. Дані з метеостанцій обробляються, калібруються, і перераховуються разом з моделюванням прогнозу погоди. При цьому прогноз прив’язаний до GPS-локалізації, тобто користувач отримує прогноз саме для тієї точки, де йому потрібно бачити. В нашому сервісі деталізовані професійні параметри, корисні саме для аграрія, у тому числі температура ґрунту на поверхні і на глибині 10 см. Не можна сказати, що показники стовідсотково точні, але вони дуже наближені до цієї цифри. І чим більше метеостанцій ми встановимо, тим точніші дані будемо надавати. Також працює система регулярних сповіщень.

Kurkul.com: Але ж сервіси, що надають прогнози та інформацію про погоду за регіонами, вже є і зараз.

Дмитро Максименко: Так є багато погодніх сервісів. Проте ми собі поставили за мету розробити сервіс саме під аграріїв і так, щоб для них це було корисно, зручно та дешево. Наразі Метео Фарм має найбільшу мережу покриття метеостанцій по Україні. Поки що це не повне покриття території, але ми працюємо над тим, щоб максимально його розширити. Всі метеостанції автоматичні, ми вкладаємо в це досить багато коштів, слідкуємо та проводимо повне технічне обслуговування задля того, щоб дані були актуальними та точними. Шляхом проб та перевірок я дійшов висновку, що краще будувати всю мережу на станціях одного виробника, тож зараз ми так і робимо. Обрав якісного перевіреного виробника, якого сам добре знаю і метеостанцій якого найбільше в Україні сьогодні — у фермерів, у холдингів.

Дмитро Максименко, співзасновник та виконавчий директор компанії «Метео Фарм»

Kurkul.com: Як взагалі будується ваш сервіс, як саме він працює?

Дмитро Максименко: Ми створили власний інтерфейс, одна з ідей створення успішного сервісу полягає в тому, щоб інтерфейс та зчитування даних було максимально простим і зрозумілим. До сервісу підключили унікальне моделювання прогнозу погоди від великого провайдера. Більшість відомих сервісів прогнозів погоди також просто купують дані й потім їх ретранслюють, до речі. Але провайдер, послугами якого ми користуємось, бере дані зі всіх джерел: державні станції, приватні, супутниковий моніторинг, власне моделювання погоди тощо. Скажу навіть більше — в нас є домовленість та спеціальна модель, яка полягає в тому, що збільшуючи власну мережу метеостанцій — моделювання погоди, також бере дані безпосередньо з тих метеостанцій, які є в нашій мережі. Яку ми постійно розширюємо. Тим більше наш провайдер має історію даних, за якою можна відстежити зміни погодних умов у будь-якій точці України. У сервісі Метео Фарм ми зробили доступною історію за останні 10 років. Бо клімат змінюється і немає великого сенсу оперувати більш віддаленими даними. Дуже мало хто дивиться «глибше», ніж на 10 років.

Kurkul.com: Ви плануєте зробити моделювання прогнозу хвороб рослин. Як це буде виглядати?

Дмитро Максименко: За великим рахунком, подібні сервіси вже існують, ті ж самі постачальники метеостанцій мають та надають моделі прогнозування. Вони мають власних фітопатологів, які займаються моделюванням і прогнозування виникнення хвороб та шкідників. Але зараз компанії, що цим займаються, беруть усереднені моделі і продають таке обладнання на увесь світ, без адаптації до наших умов. Беруть, скажімо, 5 усереднених показників і моделюють: якщо ці показники співпадуть, можливий спалах хвороб. До конкретних країн та їхніх умов свої прогнози не адаптують. Тому ми поставили перед собою завдання оцифрувати та створити власні моделі, адаптовані для України, з великою кількістю параметрів та точок розрахунку. Визначили 8 основних культур, за якими будемо проводити моделювання. Зараз ми над цим працюємо. Щоб зробити такий сервіс точним та ефективним, знадобиться багато працювати, калібрувати систему мінімум 2-3 роки. Це складно, досить довго, не дешево, але я впевнений, що ми це зробимо! І тоді цінність нашого сервісу як корисного інструменту для аграрія буде ще вищою. Я міг би придбати готові моделі та інтегрувати їх в систему, але хочу зробити власні.

Kurkul.com: Що ще плануєте вводити найближчим часом?

Дмитро Максименко: Планів багато. По-перше, треба сильно допрацювати функціонал системи. Створити мобільний додаток. Хочемо попрацювати ще над прогнозуванням розповсюдження шкідників. Ну і, звичайно, поступово розширювати мережу метеостанцій. Тобто зробити саме те, про що я вже говорив: продавати аграріям інформацію, не «залізо». Умовно кажучи, ми прийдемо, наприклад, у холдинг і скажемо: ми вже маємо мережу метеостанцій, за власний рахунок поставимо на ваші поля додаткові станції, щоб забезпечити їх повне покриття, візьмемо на себе питання технічного обслуговування. Ви взагалі забуваєте, що у вас є метеостанції, ми самостійно проводимо сервіс, слідкуємо за ними, слідкуємо за сім-картами, що передають дані. Користувач просто купує підписку, активує та користується сервісом. Таке рішення зробить точний детальний агропрогноз доступним не лише великим холдингам, але й середнім та дрібним фермерам. Достатньо буде придбати підписку без купівлі метеостанцій. Плануємо запропонувати декілька різних пакетів послуг, щоб кожен міг обрати для себе найприйнятніший варіант.

Kurkul.com: Якщо звернутися до економічної складової, наскільки вигідно буде аграріям користуватися сервісом Метео Фарм?

Дмитро Максименко: Це досить складно виразити у конкретних цифрах. Все залежить від планування. Адже мало передбачити, потрібно ще й спланувати роботу. Якщо це великий холдинг, у якого всі роботи сплановано за півроку і цей план все ж таки можна трохи скоригувати, то тут можна говорити про економію в 10-15% коштів. В ідеальних умовах. Завжди можна вчасно зреагувати та застосувати отримані дані з користю. Наприклад, у нас є така річ, як вікно обробки — коли краще вийти в поле, щоб застосувати ЗЗР, коли передбачаються опади, яка буде швидкість вітру тощо. І от якщо ви бачите, що спалах хвороби, наприклад, передбачається у п’ятницю, а у вас обробку заплановано на четвер, можна просто вийти в поле у вівторок і заздалегідь обробити. Якщо таким чином використовувати дані, можна заощадити до 10-15%.

Kurkul.com: І ви стверджуєте, що ваші прогнози будуть точнішими і повнішими, ніж ті, що надають вже наявні сервіси?

Дмитро Максименко: Саме так. Я скажу, що тут неможливе постійне 100% попадання «в яблучко», але на 80-85% «вгадати» погоду та метеоумови можна. Більш ніж на 2, ну максимум 3 дні прогноз робити не варто, бо точним він вже не буде. Але якщо отримувати інформацію щогодинно, можна швидко та правильно реагувати. До того ж ми надаємо справді професійний агропрогноз, враховуємо і обробляємо велику кількість даних. Розширюємо покриття метеостанцій по всій країні. Одна з цікавих переваг нашого сервісу є радар опадів — це дуже корисна річ. Аграрій бачить своє поле, бачить, де та з якою інтенсивністю пройдуть опади, чи потраплять вони саме на його поле. Взагалі опади така складна річ, яку досить важко спрогнозувати. Ось тут випаде дощ, а вже за 2 метри від цього місця його не буде. Ми хочемо зробити так, аби користувач бачив ці нюанси.

Kurkul.com: Чи плануєте ви проводити навчальні семінари, як роблять деякі інші сервіси моніторингу?

Дмитро Максименко: З одного боку, такі семінари та зворотній зв'язок від клієнтів — корисні. З іншого ж, я хочу створити просту зрозумілу систему. Таку, щоб для користування нею не потрібне було навчання. Щоб людина просто купувала підписку і спокійно собі працювала. Наш сервіс — це унікальна річ, бо більше такої мережі і таких інструментів немає. І я хочу, щоб мій продукт був інтуїтивно зрозумілим, щоб оперувати даними було просто. Щоб не доводилось тривалий час розповідати, що це таке, що робити і як з ним працювати.

Ми не плануємо надавати конкретних рекомендацій на основі прогнозів. Метео Фарм — це система підтримки прийняття рішень. Я дуже хочу створити незалежний сервіс, коли ми надаємо повний пакет даних і на їх основі люди самостійно приймають рішення. Ми інформуємо — люди думають і вирішують самі. В майбутньому ми не плануємо зробити Метео Фарм платформою з просування, скажімо, ЗЗР чи насіння. На кшталт: «Ой, у вас тут можлива проблема, беріть швиденько вносьте препарат Х в такому-то дозуванні». Ні, такого не буде. Я хочу створити максимально незалежну, просту і доступну систему, якою користуються і вирішують самостійно.

Поглиблених навчальних семінарів не буде, але ми зробимо серію коротких навчальних відео, щоб користувачам було простіше розібратися, як працювати в системі, які можливості вона має. Безумовно, в нас буде підтримка клієнтів, у зручній формі ми завжди готові підказати, як саме працює система, якщо виникнуть запитання.

Дмитро Максименко, співзасновник та виконавчий директор компанії «Метео Фарм»

Kurkul.com: Чи є вже перші користувачі у вашого сервісу, адже запуск відбувся лише 27 грудня?

Дмитро Максименко: Знаєте, я не сподівався, що люди швидко почнуть подавати заявки на підписку. Але, незважаючи на те, що ми запустилися перед новорічними святами, коли зазвичай люди вже про інше думають, ми отримали перші заявки і зараз маємо певну кількість користувачів. Пізніше буду просити їх дати зворотній зв'язок, сказати свою думку про можливості сервісу. Але вже зараз отримую схвальні відгуки, у тому числі й про те, що сервіс простий і зрозумілий у користуванні. Але чи варто детально розповідати про можливості та функції сервісу Метео Фарм, якщо зараз є нагода безкоштовно випробувати все власноруч? Ми зробили можливість безкоштовної підписки на найближчий місяць, щоб усі бажаючі мали змогу ознайомитись із сервісом та вирішити, наскільки він їм потрібен. Думаю, так буде наочніше і користі більше.

Kurkul.com: Успіхів і дякуємо за розмову!

© Олена Басанець, Яна Красновська, Костянтин Ткаченко, Kurkul.com, 2019 р.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою