Дмитро Граца: З Precision Planting кожна насінина максимально використає свій потенціал

Дмитро Граца: З Precision Planting кожна насінина максимально використає свій потенціал

4 лютого 2019 408 0

Компанія «Бізон-Тех», яка входить до складу BKW Group, дуже стрімко розвиває напрямок сільськогосподарської техніки. До тракторів, телескопічних навантажувачів та комбайнів Massey Ferguson відтепер приєднується ще один представник корпорації AGCO — компанія Precision Planting, котра розробляє обладнання для сівалок. Детальніше про це розповідає керівник проекту «Точне землеробство» компанії «Бізон-Тех» Дмитро Граца.

Дмитро Граца, керівник проекту «Точне землеробство» компанії «Бізон-Тех»

Kurkul.com: Розкажіть детальніше, що таке Precision Planting?

Дмитро Граца: Precision Planting — це бренд, під яким розробляють дуже багато рішень для сільського господарства. Цей бренд з'явився більш ніж  20 років тому у США, перше рішення розробив фермер. Інакше кажучи, реальний практик, перед яким постало завдання отримувати більші врожаї, тобто більші прибутки. І вже досить тривалий час ця компанія є лідером у цій галузі, розробляючи ті технології, які згодом стають трендами на ринку. Найсучасніші сівалки різних модифікацій багато в чому схожі на ті рішення, які були розроблені Precision Planting. Нещодавно ця компанія увійшла до структури AGCO Corporation.

Kurkul.com: Чому компанія «Бізон-Тех» вирішила звернути увагу на обладнання Precision Planting і додати його до свого портфоліо?

Дмитро Граца: Це логічний розвиток компанії «Бізон-Тех». Ми вже багато років пропонуємо українському ринку насіння, добрива, ЗЗР. Сучасна модель ведення сільського господарства як бізнесу обумовлює, що неможливо отримати максимальний профіт (вигода, прибуток, користь. — прим.ред.), використовуючи максимально лише якусь одну ланку. Ланцюг, тобто бізнес, буде максимально ефективним, якщо кожна ланка працюватиме на повну потужність. Тобто для того, щоб отримувати максимальний ефект, потрібна й техніка, і технології, і насіння, і ЗЗР, і добрива. Агрономічний напрям ми вже розвиваємо понад 10 років, технологічний та технічний — трохи більше року.

Kurkul.com: Як відбувається переобладнання сівалки та які саме компоненти можуть бути встановлені?

Дмитро Граца: Переобладнання відбувається на базі у замовника. Для того, щоб переобладнати сівалку, потрібно: сама сівалка, устаткування Precision Planting, кваліфікований сервісний персонал і час на переобладнання однієї сівалки. Увесь процес із налаштуванням, калібруванням і тестами займає десь три-чотири дні.

Ми можемо взяти будь-яку американську сівалку точного висіву і зробити з неї такий собі «космічний апарат» серед подібної техніки. Це може бути стара сівалка, нова сівалка, а ще ми можемо запропонувати сівалку Massey Ferguson, яка обладнана рішеннями Precision Planting ще на заводі.

Обладнання Precision Planting можна застосувати і для механічних, і для пневматичних сівалок. Є такі варіанти, що переобладнання настільки масштабне, що від старої сівалки залишиться сама рама й шасі, а все інше буде замінено.

До складових обладнання Precision Planting, передусім, належить сам висівний апарат vSet. Це вакуумний висівний апарат, простий, надійний. Він дуже якісно сіє. По-друге, це електропривід vDrive, який дозволяє індивідуально керувати кожним висівним апаратом, тобто кожним рядком. По-третє, DeltaForce — це індивідуальне керування глибиною. По-четверте, SpeedTube — це такий собі елеватор для кожної насінини, який дозволяє збільшувати швидкість і сіяти навіть 15-16 км/год, водночас точність розстановки залишатиметься такою ж, як за роботи на 8 км/год. Це першочергове устаткування, яке потрібне для переобладнання. Також є FurrowJet – рішення для внесення рідких добрив в один, два або три рядки поряд з насіниною. Є технології автоматичного керування глибини заробки. Присутнє дуже цікаве рішення SmartFirmer — сенсор, який у режимі реального часу контролює декілька параметрів. Він встановлюється безпосередньо на висівному апараті, контролюючи температуру, вологість, гумус і наявність пожнивних решток прямо у посівному ложі та в режимі реального часу. Якщо, наприклад, не вистачає вологи, то він в автоматичному режимі збільшує глибину посіву, аби у насіння була достатня кількість вологи, щоб прорости. Якщо спостерігається занизька температура, він про все це сповіщає і може дещо зменшити глибину, щоби земля була трохи тепліша. Коли він бачить велику кількість пожнивних решток, він повідомляє про те, що потрібно, наприклад, змінити налаштування розчисника ClenSweep. Якщо ж наявна кількість гумусу замала, в автоматичному режимі сенсор змінює норму висіву. Іншими словами, у нас було там спочатку 60 тис. насінин на гектар, він побачив, що гумусу недостатньо, зменшує до 56 тис. Робить усе, щоб кожна насінина максимально могла використати потенціал, який є у землі та в неї самої. Все заради максимальної ефективності.

Kurkul.com: Які труднощі виникають під час переобладнання сівалки?

Дмитро Граца: Зазвичай переобладнують досить старі сівалки, бо аграрії розуміють, що переоснастити таку машину сучасним обладнанням все одно дешевше та економічно вигідніше, ніж купувати нову. Часто такі сівалки вже побували у кількох ремонтах, у них десь порвана рама, якісь «косинки» наварені, десь арматурою щось прихопили — все це ускладнює процес, тому що розроблялося та тестувалося все це устаткування на нових сівалках. Інколи приїжджаємо до наших клієнтів, а там стоїть сівалка, яка працювала, наприклад, 5 років, її вже кілька разів ремонтували, зварювали... Але й у цьому випадку немає нічого неможливого, потрібні лише час та бажання.

Саме по собі устаткування Precision Planting — універсальне, є лише монтажні комплекти, які роблять його специфічним для якоїсь конкретної марки та моделі.

Kurkul.com: Рішення Precision Planting можна встановити на сівалку будь-якого виробника?

Дмитро Граца: Не зовсім так. Precision Planting — це американська компанія, вона робить своє обладнання, в першу чергу дивлячись на американський ринок і тестуючи його на американських сівалках. Майже все портфоліо компанії можна поставити на першу-ліпшу американську сівалку: AGCO, John Deere, Case IH, Kinze, Great Plains… Тобто, будь-яка американська сівалка дозволяє встановити на неї повний чи майже повний перелік обладнання Precision Planting. З європейськими сівалками трохи інша ситуація. У них може відрізнятися архітектура значно більше, тому не для всіх європейських сівалок доступний увесь перелік обладнання. Щось можна встановити, а щось — не можна, це вже залежить від конструкції, від архітектури сівалки. На американські сівалки можна встановити все, що завгодно, щодо європейських — треба дивитися конкретну модель.

Kurkul.com: Які відмінності у роботі між «стоковою» сівалкою та сівалкою з обладнанням Precision Planting?

Дмитро Граца: В агрономії є таке поняття «сингуляція» — це якість проростання, так би мовити, або ж якість висіву. Один відсоток сингуляції кукурудзи — це один центнер врожаю з гектара. Найкращі сучасні сівалки у своєму стоковому або заводському вигляді мають сингуляцію 94-95%. Це дуже гарний результат, та обладнання Precision Planting доходить до результату 99%. Інакше кажучи, лише на одному гектарі ми будемо додатково отримувати мінімум 4 центнери. Ще є агрономічні строки, і вони звужуються з кожним роком зі зміною клімату. Тому, аби посіяти в найоптимальніші строки, нам потрібно з кожним роком збільшувати парк техніки або швидше сіяти. Без обладнання Precision Planting збільшити швидкість означатиме зменшити якість, а з цим обладнанням можна збільшувати швидкість, тобто денну норму виробітку, та якість залишається такою ж — 99% сингуляції.

Водночас такі сівалки досить відчутно зменшують втрату грошей. Наприклад, автоматичне відключення на перекриттях, на схилах, на розворотній смузі. Таким чином, ми економимо насіннєвий матеріал. Простий приклад: на 100 га це буде одна посівна одиниця економії, за умови, якщо поле прямокутної форми. Що складніша форма поля, то більшою економія буде. Це лише один приклад, а їх набагато більше.

Kurkul.com: Яка вартість переобладнання сівалки?

Дмитро Граца: Якщо говорити про 8-рядну сівалку, то близько $4 тис. на один ряд (максимальне переобладнання). Але для 16-рядної чи 24-рядної тощо це буде дешевше, бо є елементи, яким байдуже, скільки рядків. Наприклад, дисплей використовується скрізь один, він не залежить від кількості рядків. Тож чим ширша сівалка, тим дешевшою вона виходить у перерахунку на кожен рядок.

Kurkul.com: За яких умов обладнання Precision Planting може окупитися за 1 сезон?

Дмитро Граца: Окупність цього обладнання можна вирахувати, знаючи, яку площу ми посіємо, яке обладнання у нас було на початку, скільки ми інвестували… А потім порівняти, що у нас вийшло в результаті. Як я вже казав, наприклад, на кукурудзі це щонайменше чотири додаткових ц/га. Якщо сівалка відсіє протягом сезону 700 обо більше Га, то все можна розрахувати, знаючи ціну на ту ж саму кукурудзу, наприклад. За моїми розрахунками, 1 тис. га за 1 сезон окуповує 100% інвестування в сівалку.

Kurkul.com: Чи однаково цікавляться рішенням Precision Planting агрохолдинги та малі фермерські господарства?

Дмитро Граца: Абсолютно! Сучасна економічна модель вже обумовила бізнесовий підхід до цього рішення і серед холдингів і серед фермерів. Іншими словами, цим цікавляться не тому, що це модно, чи тому, що це є у сусіда, а тому, що аграрії вважають так: «Я вкладаю гроші у оренду землі, в заробітну платню, у дизельне паливо, насіння, добрива, у обслуговування техніки тощо. Ці інвестиції будуть виправдані певною кількістю отриманного врожаю, яку, наприклад, забеспечить середня врожайність 80 ц/га. Менша врожайність буде означати збитки.  Оскільки я інвестував, аби заробити, то мені потрібно отримати врожайність вищу ніж 80 ц/га, бажано 100 ц/га. Але минулого року середній показник був — 80 ц/га, де мені взяти ще 20 ц/га? На погодні умови я повпливати не можу, тож що я можу зробити, аби додатково отримувати 20 ц/га? Я можу змінити насіння, систему захисту, змінити техніку і технологію — це все варте певних додаткових коштів але принесе мені додатково 20 ц/га. У перший рік ці додаткові центнери окуповують інвестиції, а вже починаючи з другого року, будуть приносити чистий прибуток. Just business, як то кажуть.

Kurkul.com: Хто з українських агрохолдингів уже використовує обладнання Precision Planting?

Дмитро Граца: Я б сказав, що майже всі, зокрема: «Кернел», «Миронівський Хлібопродукт», «Агропросперіс», «Кищенці», «Сварог Вест Груп». На щорічній зимовій конференції, присвяченій Precision Planting, я зустрічав багато представників агрохолдингів. Це свідчить про те, що й вони на сьогодні зацікавлені у розвитку. Це обгрунтовано економічно, адже дешевше переобладнати стару сівалку за мотивами XXI століття, аніж купувати нову, навіть найсучаснішу сівалку, яка все одно поступатиметься переобладнаній. Як я вже говорив, найсучасніша сівалка дасть 95% сингуляції, а Precision Planting — 99%.

Дмитро Граца, керівник проекту «Точне землеробство» компанії «Бізон-Тех»

У холдингу LANDFORT, який є структурним підрозділом BKW Group, ми переобладнали дві сівалки Kinze 3600 для того, щоб демонструвати клієнтам їхню роботу, показати відмінності від тих сівалок, які є у господарствах. Цей сезон LANDFORT скористується переобладнаними сівалками та ми обов’язково продемонструємо отримані результати.

Kurkul.com: У Precision Planting є рішення, яке називається Clean Sweep. Що це та наскільки це цікаво українському аграрію?

Дмитро Граца: Clean Sweep — активний розчищувач пожнивних решток. В Україні не надто багато людей приділяє достатньо уваги розчищенню посівного ложа перед висівом у нього насіння. І це не можна назвати грубою помилкою, та все ж така дія впливає на кінцевий результат. Наявність пожнивних решток у посівному ложі, по-перше, спрацьовує як губка для вологи; по-друге, може заблокувати доступ насінини до гумусу та поживних речовин; і по-третє, у пожнивних рештках можуть залишатися збудники хвороб. Тому розчистити посівне ложе дуже важливо — тому що від поля до поля умови можуть змінюватися, але мало хто налаштовує на кожному полі це обладнання та займається розчищенням. Я би навіть сказав, що таке роблять одиниці. Здебільшого, аграрії впроваджують якесь одне налаштування і так працюють на кожному полі. Clean Sweep — це проактивна технологія, яка дозволяє дійсно дуже якісно розчистити посівне ложе. Вона буде цікава всім тим, у кого технологія ґрунтового обробітку обумовлює залишки. Тобто, це оборотна обробка у верхньому шарі, а також на глибині посіву, де залишаються пожнивні рештки.

Рано ще казати, чи скоро будуть активно використовувати цю технологію українські аграрії. Але вона цікава, люди бачать, розуміють, погоджуються, що це дійсно важливо. Хоч у них ще немає досвіду.

Kurkul.com: Які плани у «Бізон-Тех» щодо впровадження Precision Planting у 2019 році?

Дмитро Граца: Амбітні! Ми лише нещодавно стали дилерами Precision Planting, але в нас є великі наміри, щодо масштабів впровадження Precision Planting. В наших планах ознайомити максимальну кількість аграгіїв із цими дійсно ефективними рішеннями. Будемо знайомити клієнтів з обладнанням на Днях Поля, а потім продемонструємо ефективність на власному досвіді.

© Юрій Токмань, Kurkul.com, 2019 р.

Виконано за допомогою Disqus