Сингуляція 99+% — міф чи реальність? Або про принципи роботи Precision Planting

449
0
Про принципи роботи Precision Planting
Про принципи роботи Precision Planting

Як встигнути обсіяти тисячі гектарів, коли є лише тиждень? Що таке «сингуляція» і з чим її їдять? І чому варто вкладатися у Precision Planting, а не купувати нову сівалку? Ці питання Kurkul.com обговорював із Дмитром Граца, керівником проекту «Точне землеробство» компанії «Бізон-Тех», та Іваном Дейнеко, представником компанії Precision Planting в Україні. Поспілкуватись і перевірити у дії систему вдалося на заході «Алоінс-Агро Фест» на базі однойменного господарства, яке входить до агрохолдингу LANDFORT (група компаній BKW), у Запорізькій області.

Kurkul.com: Розкажіть, будь ласка, про історію Precision Planting. Коли почали завозити перші системи до України?

Іван Дейнеко: Винаходом американського фермера та його дружини Ґреґа і Сінді Саудер світ користується більше 20 років. Перші системи були завезені десь на початку 2008 року на базі сівалок Kinze та John Deere. Спочатку фермери купували вживану американську техніку, вже обладнану Precision Planting. Згодом почали цілеспрямовано ставити на нові моделі.

Офіційно Precision Planting в Україні, як завод і представництво, працює з минулого року. Наразі маємо декілька дилерів. Компанія «Бізон-Тех» — серед тих, хто пропонує офіційну підтримку та сервісну допомогу.

 Іван Дейнеко, представник компанії Precision Planting в Україні

Kurkul.com: Які вітчизняні аграрії першими подружились із цією системою?

Іван Дейнеко: Precision Planting на нові агрегати почали встановлювати Миронівський хлібопродукт, Кернел, Аграрні системні технології. Але зараз і невеликі фермерські господарства теж цікавляться цим рішенням. Взагалі ми — американська команда, цільовою аудиторією і партнерами якої є фермери. Наш клієнт — це аграрій, що вміє рахувати гроші й бажає підвищити продуктивність виробництва, витрачаючи ту ж кількість посівного матеріалу, палива, техніки, яка є зараз.

Kurkul.com: Чим особисто Вас підкупило рішення Precision Planting? 

Дмитро Граца: Досить довгий час у господарствах LANDFORT використовували сучасні сівалки, які мають сингуляцію 94-95%. Сингуляція — показник, який характеризує якість висіву і проростання. Та раптом дізнались, що американська фірма пропонує рішення з сингуляцією (99+), у найгіршому разі 98,1%. Нагадаю: 1% сингуляції — 1 центнер врожаю з гектара. На це технологічне рішення, фінансову вигоду, яку воно обіцяло, ми й купились.

Kurkul.com: Сівалок точного висіву на ринку чимало, як і найрізноманітнішої нової чи вживаної техніки. Чим американський винахід може зацікавити українського фермера? 

Дмитро Граца: За останні 20 років наш кліматичний пояс (Запорізька область) змістився на північ на 150-160 км. Тобто 20 років тому тут було так, як зараз десь на півночі Дніпропетровської області. Зараз менше дощів, триваліша спека. Якщо колись запорізький фермер мав 3 тижні, аби посіяти, то зараз в ідеалі має встигнути за 10 днів максимум. І що ж у такому випадку робити? Купувати нову сівалку на 16, 24 чи 36 рядків. До речі, сівалки на 36 рядків — норма для Казахстану, але там і одне поле розміром тисяча гектарів, а не так, як у нас, клаптики.

 Дмитро Граца, керівник проекту «Точне землеробство» компанії «Бізон-Тех»

А можна модернізувати стару сівалку, поставивши на неї Precision Planting і перетворивши на космічний апарат серед сівалок. Можемо залишити зі старої техніки лише основу, а сам апарат для висіву поставити новий. І отримаєте суттєву економію: сингулярність стане 99+, а швидкість висіву збільшиться до 16 км/год. А значить, задача встигнути провести посівну за 10 днів стане реальною.

Kurkul.com: З яких конструктивних елементів складається Precision Planting?

Іван Дейнеко: Почнемо із CleanSweep. Це система, яка встановлюється перед висівною секцією та прибирає органічні рештки, що залишились від попередника. Keeton Seed Firmer — «хвостовичок», який відповідає за правильне розташування насінини у насіннєвому ложі. Delta Force — це індивідуальне керування глибиною. Цей елемент відповідає за рівномірність проростання — один із найважливіших показників.


Якщо насінина проростає в перші 24-36 годин, вона має найбільший потенціал. Чим пізніше проростає, тим менше потенціалу у ній залишається. Якщо ми встановимо цю систему, приблизний потенціал, який ви маєте отримати, це від 3 до 5% врожайності додатково тільки завдяки тому, що ми даємо можливість насінню прорости в перші 24-36 годин.

Наш висівний апарат — система універсальна. Єдине, що змінюється, — висівний диск- сингулятор. Не потрібно міняти кут атаки, не потрібно за ним дивитись, просто поміняли диск, поміняли сингулятор, і ви готові до посіву. Що важливо — висівний апарат має власний електропривід, що дозволяє керувати кожним рядком, як окремою сівалкою.

Іван Дейнеко, представник компанії Precision Planting в Україні

Kurkul.com: Під встановлення системи підійде будь-яка сівалка? Скільки коштуватиме така модернізація фермеру?

Дмитро Граца: Потрібно розуміти, що Precision Planting розроблялась під американські моделі сівалок (AGCO, John Deere, Case IH, Kinze, Great Plains). Європейські моделі мають деякі особливості. Тож на американські сівалки можна встановити все, що завгодно, щодо європейських — треба дивитися конкретну модель. Установка системи Precision Planting на 8-рядну сівалку обійдеться близько $4 тис. на один ряд (максимальне переобладнання). Але для 16-рядної чи 24-рядної це буде дешевше. Точна вартість залежить від моделі сівалки і ряду технологічних нюансів.

Kurkul.com: З якими складнощами при впровадженні цієї системи зіткнеться фермер?

Іван Дейнеко: Precision Planting — проста система. Висівні апарати сконструйовані таким чином, що в них немає регулювань. Ми просто виставляємо культуру, яку хочемо сіяти, вносимо налаштування і починаємо працювати. Система автономна, вона не потребує великих інтелектуальних рішень. Якщо уважно слухати на тренінгах, які ми проводимо, то взагалі ніяких проблем із роботою не виникатиме.

Kurkul.com: Фермер придбав Precision Planting. Йому раз налаштували систему на сезон, він посіяв. А що буде наступного сезону: доведеться повторно викликати сервісну службу?

Дмитро Граца: Кожен висівний апарат раз перед початком сезону калібрується. Потім він працює бездоганно. Навіть коли його відкалібрували на початку сезону в цьому році, є висока ймовірність того, що він відпрацює і цей сезон, і наступний без додаткових налаштувань.

У процесі роботи, якщо змінюється культура, то змінюється і комплект під іншу культуру. Якщо ми посіяли соняшник, а наступного року плануємо кукурудзу, то змінюємо диск, виштовхувач. Але такого немає, що раз на тисячу гектарів або раз на місяць потрібно калібрувати.

Kurkul.com: Останнім часом фермери почали цікавитись нішевими культурами. Чи працює ця система під посів нішевих культур і якщо так, то яких саме?

Дмитро Граца: Налаштування Precision Planting під посів зернових чи нішевих культур відрізнятиметься лише силою натиску, диском, сингулятором, виштовхувачем і все.

Дмитро Граца, керівник проекту «Точне землеробство» компанії «Бізон-Тех»

Тобто зараз маємо комплект під посів арахісу, який у промислових масштабах сіють лише 2-3 людини в Україні, нуту, бавовни, гарбузів, кукурудзи звичайної й тієї, що йде на попкорн. Звісно, Precision Planting використовується на посів усіх зернових, соняшників, ріпаку, сої. Був випадок, коли систему використовували для посіву гарбузів.

Kurkul.com: Який був найцікавіший клієнт, який зацікавився цією системою в Україні? Чи траплялось Вам специфічне завдання?  

Дмитро Граца: Для мене було найбільш специфічне завдання — це рідний LANDFORT. Я розумів: якщо ця система себе не проявить в нашому господарстві, то вона не буде продаватися нашим клієнтам. Тому це був найважчий, напевно, досвід задовольнити й вимоги виробника, і вимоги керівника. Особливо, якщо це одна і та ж людина. Але нам все вдалося. Погляньте на демо-поле і оцініть самі результати роботи системи.

Kurkul.com: Дійсно, вирівняність посіву на горбистому рельєфі вражає. Густота однакова як на горбку, так і в балці внизу. Розкажіть, будь ласка, які завдання ставили для Precision Planting на демо-полі? У яких умовах проводилась сівба?

Дмитро Граца: Сівбу тут розпочали 28 квітня з нормою висіву 38 тис./га. Сіяли гібриди компанії «Лімагрейн Україна» ЛГ50505 та ЛГ50585 зі стійкістю проти восьми рас вовчка соняшникового. Вже 29-30 квітня та 1 травня пройшли зливи й фактично залишилось на полі 32-33 тис./га. Та за рахунок високої сингуляції (99+) врожайність на полі очікують в межах 2,3-2,4 т/га, що рівнозначно нормі висіву 50 тис./га у цій місцевості.

Іван Дейнеко: На демо-полях ми експериментували зі швидкістю висіву (16 км/год), глибиною висіву соняшнику (від 3,5 до 7,8 см), сингуляцією (99+), силою натиску (10 кг, 45 кг, 120 кг притиску).

Найкращий результат отримали на глибині 5,8 см та з автоматичним притиском 45 кг. Я ходив по полю і ставив прапорці, відмічаючи терміни схожості насіння. Агрономи знають, що найкраще, щоб соняшник зійшов упродовж першої доби після посіву. Бо сходи на другий день знижують врожайність на 30%, на третій — ще на 30%. Насінина чим довше проростає, тим більше вичерпує закладений у ній потенціал, і тим менше сил залишається на її подальший розвиток. А ми маємо створити оптимальні умови, щоб не тільки посіяти у стислі терміни, а й створити оптимальні умови, щоб кожна насінина проросла в належному їй місці. От тоді можна сподіватись на рясні ранні сходи. А значить, і на хороший врожай.

Kurkul.com: Дякуємо за цікаву розмову!

© Марина Солонар, Kurkul.com, 2019 р.

Не пропусти останні новини! Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.

Выполнено с помощью Disqus