Реклама

Роман Дяжук: Органіка — це не про гроші

4 квітня 2019 973 0

На органічне виробництво в Україні зараз справжній бум. Але наскільки легко та рентабельно займатися цим видом сільськогосподарської діяльності? Про реалії та труднощі органічного виробництва журналісти Kurkul.com. спілкувалися з Романом Дяжуком, керівником ТОВ «Дунайський аграрій», у рамках заходу III Міжнародний «Конгрес Органічна Україна» 2019 «Розвиток органічного ринку в Україні – від технологій до ринків збуту» (14-15 березня 2019 рік, м. Одеса).

Kurkul.com: Пане Романе, наших читачів дуже цікавить історія створення вашого господарства. І як взагалі виникла ідея займатися органічним рослинництвом та тваринництвом?

Роман Дяжук: Компанія «Дунайський Аграрій» була заснована у 2013 році на землях колишнього СК «Чапаєва» із земельним банком 2 тисячі гектарів. Саме тоді всі наші угіддя були сертифіковані як органічні. Підприємству вдалось уникнути перехідного періоду. Зараз господарство має сертифікацію UA-BIO, NOP, Bio Suisse.

«Дунайський аграрій» має унікальне розташування. Ми знаходимось на самому півдні Одеської області – на широті Сімферополя. І це дає нам чимало переваг. Наприклад, до найближчого порту лише 12 км, до Одеси — 220 км. Отож із логістикою продукції вже простіше.

А щодо ідеї займатися органічним виробництвом відповім таке. Господарству із невеликим земельним банком спершу було складно конкурувати із великими виробниками, самостійно шукати виходи на переробників та ринки збуту. Тому вирішили ризикнути і перейти на органіку.



Стосовно культур, то під пшеницю та ячмінь зайнято 45%, горох — 25%, бобові  — 20-25%, ріпак — 10%, соняшник — 10 %. Також постійно експериментуємо з овочами. У 2018 році вирощували кавуни, дині, картоплю, помідори, перець, цибулю, моркву, буряк. Можу похвалитися, що того літа отримали перший врожай персиків і нектаринів. Тобто пробуємо, експериментуємо, шукаємо оптимальні культури, здобуваємо практичний досвід в органічному виробництві.

Kurkul.com: ТОВ «Дунайський аграрій» займається не тільки органічним рослинництвом, але і тваринництвом. Можете кілька слів розповісти про це? Які перспективи бачите в Україні для органічного виробництва?

Роман Дяжук: Практично 99% органічної продукції, яку виробляє господарство, припадає на рослинництво. Стосовно органічного тваринництва, то ринок в Україні практично знаходиться на початковій, стартовій точці. Окрім нас із тих компаній, які я знаю, тільки «Галекс Агро» та «Агроекологія» практикують таке виробництво.

ТОВ «Дунайський аграрій» займається розведенням органічних (сертифікованих) овець, курей та качок. Продукцію реалізовуємо через мережу супермаркетів, та HORECA. Маємо своїх постійних клієнтів.



Я впевнений, що як тільки у нас з’явиться попит на органічні продукти тваринництва, зросте їх споживання, то відповідно збільшаться й обсяги виробництва органічного зерна. Бо без чистих, безпечних кормів не отримаємо якісну продукцію. Ці дві галузі неймовірно пов'язані між собою. Тоді й закупівля зернових буде дорожчою, ніж нині відправляємо на експорт. Вигоду отримають всі.

Kurkul.com: Кілька слів стосовно ринку збуту. Ви націлені на місцевого споживача чи орієнтуєтесь на експорт?

Роман Дяжук: В першу чергу ми націлені на місцеві ринки. Співпрацюємо із мережею супермаркетів. Але основну частку продукції реалізуємо за кордон. Тут нам і стає в нагоді близькість до портів.

Kurkul.com: У вас солідний досвід експорту продукції рослинництва. Можете ним поділитися? Які культури, в яких об’ємах і куди господарство вже експортувало?

Роман Дяжук: Досвіду набралось чимало. В основному власну органічну продукцію експортуємо невеликими партіями за допомогою автотранспорту, суден та барж. Не боїмося транспортувати навалом партії до 5000 т. Головне, щоб судно було якісно зачищене. Для перевірки цього можна залучати окремих фахівців або самому пройтися та обдивитись кожен закуток.

Стосовно країн-імпортерів, то продавали 110 т зеленого гороху до Швейцарії, 600 т ріпаку переправили в Австрію баржами. Ще, з пам'яті, 900 т ячменю ми відправили в Німеччину контейнерами, 2 тис. т пшениці навалом у Велику Британію.

Щодо плюсів експорту відзначу:

  • вищу закупівельну ціну;
  • можливість прямого виходу на покупця;
  • продаж з цільовою ставкою;
  • оплата в валюті;
  • можливість відвантаження невеликими партіями.

З мінусів — оплата занадто розтягнута у часі. Коли на 3 місяці, іноді й більше. Часто закордонні покупці розбивають платежі на 70 і 30%, 50 і 50%. Тому початківцям рекомендую розпочинати з невеликих партій, до 50 тонн. Якщо партнери співпрацюють чесно, немає проблем із розрахунком, можна поступово нарощувати об’єми.

Kurkul.com: Які плани ТОВ «Дунайський аграрій» має на найближчі 5 років?

Роман Дяжук: Настільки далеко у майбутнє не загляну. Але найближчі 3 роки продовжуватимемо експериментувати з культурами й займатися первинною обробкою. Наприклад, 1 червня 2019 року плануємо запустити холодильну камеру для охолодження фруктів та овочів. Це дозволить відправляти до супермаркетів максимально свіжі продукти зі збереженими вітамінами.

Далі у планах створення овочевого кластера на Півдні, який об'єднує не лише виробників органічної продукції, але і звичайних фермерів. Також плануємо нарощувати поголів’я тварин, яким будемо згодовувати органічні корми власного виробництва.

Kurkul.com: Останнє запитання. Яку пораду ви дали б фермеру, який тільки вирішив почати займатися органічним виробництвом?

Роман Дяжук: Перше, що я говорю, але це не люблять чути на конференціях їх організатори, «органіка» — це не про гроші. Якщо фермер-початківець думає, що швидко запустить процес виробництва та отримає відразу багато грошей, то це неправда. Ти заробиш більше грошей тільки тоді, коли правильно побудуєш власний бізнес. Бо органічне виробництво — то купа ризиків, проб і помилок. Наприклад, у такому рослинництві врожайність культур менша, ризик захворювань та ураження шкідниками — вищий. І все це потрібно враховувати.

Наступне — пошук власної ніші. Пробуйте, підбирайте, експериментуйте. Починайте із різних культур, спілкуйтеся з іншими органічними виробниками, консолідуйтесь, діліться проблемами та рішеннями. І лише тоді органічне виробництво стане прибутковою та вдячною справою.

Kurkul.com: Дякую за цікаву розмову!

© Марина Солонар, Kurkul.com, 2019 р.

Виконано за допомогою Disqus
Реклама