Ондрей Собота про господарство в Чехії та техніку BEDNAR

Ондрей Собота: Пишаємося тим, що техніка BEDNAR народжувалась на наших полях

18 червня 2019 440 0

Яким є фермерство у Чехії? Наскільки там відрізняються підходи щодо обробітку ґрунту чи техніки вирощування культур? І з якими проблемами стикається чеський фермер? Ці моменти Kurkul.com обговорив з Ондреєм Соботою, головним технологом землеробного відділу агрофірми «Словеч». Поспілкуватися з ним вдалося на Field Day BEDNAR, який проходив 28-29 травня 2019 р. у Чеській Республіці.

«Словеч» — одне з найкращих господарств Чехії. Земельний банк — 3000 га, плюс сусіднє господарство, яким володіє родина Собот, площею 1200 га. Для Чехії зембанк у 4200 га є солідним, а саме господарство належить до великих. Його особливість — використання новітніх технологій у рослинництві та тваринництві.

Ондрей Собота, головний технолог землеробного відділу агрофірми «Словеч»

Kurkul.com: Розкажіть більш детально про ваш земельний банк. Який тип ґрунтів переважає і на якому рельєфі працюєте?

Ондрей Собота: Господарство знаходиться на висоті 200-250 м над рівнем моря, середньорічна кількість опадів — 450-700 мм. Із землями пощастило. Близько ⅔ земельного банку — чорнозем із великим вмістом гумусу і важким механічним складом. Третина земель в околиці міста Краковани — світлі ґрунти, де поживний шар складає 20-30 см, а далі ― скеля.

Kurkul.com: У цих умовах який із типів обробки ґрунту для вас є більш ефективним?

Ондрей Собота: Ще у 90-х роках ми спробували не орати. З 2000 року взагалі не застосовуємо оранки. Такі радикальні зміни не відбулися б, якби не співпраця з фірмою BEDNAR. Вона єдина запропонувала агрегати з глибоким розпушуванням на глибину 30-40 см та захватом 6 м. BEDNAR першим у Чехії почав виробляти шестиметрові Rolemaster та SWIFTER. На важких ґрунтах «Словеч» техніка проходила випробування. І якщо витримає навантаження тут, то й на інших ґрунтах та локаціях працюватиме з легкістю. Зараз у господарстві маємо всі необхідні агрегати з асортименту BEDNAR і цілком ними задоволені.

Чому вибрали саме цього виробника? Бо BEDNAR — місцевий бренд, який швидко пристосовується до потреб споживачів. Ми тільки придумали, висловили свої побажання, а BEDNAR вже зробив.

Kurkul.com: Як саме обробляється ґрунт при глибокому розпушуванні? За класичною схемою — 1 раз на 3 роки, а в проміжні роки використовують дискову борону?

Ондрей Собота: Все залежить від культури, яку вирощуємо, технології, яку застосовуємо. Заглиблюватися понад 40 см немає сенсу, бо там — каміння. Тому цілком вистачає глибокого розпушування на 35-40 см. Головне обробляти розумно та дотримуватись правил: не виїжджати на мокре та пересушене поле. Бо тільки в оптимальних умовах хороший агрегат покаже відмінний результат.

Kurkul.com: Яка потужність трактора, до якого чіпляють шестиметрові агрегати для глибокого розпушування?

Ондрей Собота: Зараз це 6-сильні трактори. Агрегати дозволяють за раз виконувати по 3-4 операції, економлячи пальне. Зараз його витрати за рік на 1 га складають 120 л, але ми і надалі плануємо знижувати енергозатратність. Наприклад, трактор в агрегації з Terraland витрачає від 8 до 20 л пального на 1 га залежно від умов обробітку.

Kurkul.com: Які переваги має глибоке розпушування над традиційною оранкою? Що це дає господарству?

Ондрей Собота: Раніше мали проблему, бо земля дуже просідала, довго стояла вода на полях. Зараз цього немає. Плюс вдається заощаджувати на пальному.

Kurkul.com: Систему внесення добрив у минулому році вже вдалося випробувати? Який результат вона принесла в сухих умовах?

Ондрей Собота: Раніше використовували бункери для добрив FertiВox, які навішувались на задню навіску трактора. Але через їх значну вагу, трактори перекидалися назад. Тому, з часом перейшли на причепні бункери FertiСart.

Kurkul.com: Маєте в технопарку ще якусь техніку, окрім John Deere й BEDNAR?

Ондрей Собота: Є одна сівалка HORSCH, яка ще в хорошому стані, тому поки що змінювати її не будемо.

Нам подобається, що BEDNAR миттєво реагує на наші запити. Приємно, що політика компанії не змінилась із часів її заснування. Хоча зараз це велика фірма, але так само дорожить кожним клієнтом та оперативно реагує на запити ринку.

Протягом усіх років співпраці з BEDNAR ми постійно висловлювали ідеї та побажання. Приємно, що їх почули, а нові агрегати народжувались та випробовувались саме на наших полях. Зараз компанія працює над покращенням сервісної служби, яка полегшить налаштування техніки та обслуговування.

Kurkul.com: Повертаючись до SWIFTER, наскільки якісну структуру ґрунту він забезпечує після обробки?

Ондрей Собота: Останню передпосівну операцію завжди завершуємо агрегатом SWIFTER. Якість обробки та його продуктивність нас цілком задовольняє. Зараз використовуємо ширину захвату 12 м, але у планах перейти на ширину захвату 18 м, щоб менше по полю їздити та не утрамбовувати його.

Kurkul.com: Із приводу купівлі техніки. Справляєтесь власними силами чи є державні програми?

Ондрей Собота: Держава дотує кредити у розмірі 1% на рік. Але стараємось справлятися власними силами. Швидше візьмемо кредит на придбання землі, ніж агрегату. Бо земля коштує набагато дорожче.

Kurkul.com: Як часто змінюєте культури на полях?

Ондрей Собота: Монокультуру не практикуємо. Сіємо 4-5 культур (пшеницю, ячмінь, буряки, ріпак, сою). Основна культура — пшениця, яка займає 1000 га.

Але тут є певні нюанси, так як фірма «Словеч» є виробником насіння. Тому не можемо два роки підряд сіяти на одному і тому ж полі пшеницю, аби не передати якісь генетичні захворювання.

З нішевих культур трохи займаємось маком. Іноді експериментуємо, але виключно на невеликих площах та з метою сівозміни.

Kurkul.com: Де збуваєте вирощену продукцію: на внутрішньому чи на зовнішньому ринку?

Ондрей Собота: Власної переробки не маємо. Зібраний врожай зберігаємо на своєму елеваторі місткістю 20 тис. т. Далі намагаємось продати все на внутрішньому ринку трейдерам.

Kurkul.com: Які обмеження до роботи встановлює Європейська унія?

Ондрей Собота: Маємо ліміти на використання добрив. Зараз це 200 кг на 1 га. Норми постійно знижують. Наприклад, у Німеччині цей показник на рівні вже 160 кг на 1 га.

Щодо підживлення та придбання добрив, то власних запасів не маємо. Купуємо все у дилерів за потребою, укладаючи контракти на рік наперед.

Kurkul.com: Часто робите аналіз ґрунтів? Який бал гумусу?

Ондрей Собота: Господарство щороку проводить аналіз ґрунтів, державні органи моніторять 1 раз на 3 роки. На сьогодні бал гумусу складає 5%.

Такий контроль цілком виправданий. Адже ми не можемо дозволити собі знищити ґрунт або зробити його непридатним для вирощування культур. Нам же на ньому далі працювати, а вирощену продукцію споживати.

Kurkul.com: У минулому році були проблеми з хворобами чи шкідниками?

Ондрей Собота: Сезон 2018 р. видався дуже сухим. Тож не було взагалі грибкових захворювань. А всі шкідники були традиційними. До них ми були готові й знали, чого очікувати.

Kurkul.com: Дякуємо за цікаву розмову!

© Марина Солонар, Kurkul.com, 2019 р.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою