Володимир Рижак, директор ТОВ «ІТ»

Володимир Рижак: фермери можуть самостійно залучати грантові кошти на розвиток своїх господарств

22 березня 2016 766 0

Пройти бізнес-стажування в Європі на базі крупних компаній та набратися досвіду для написання грантових проектів – таку можливість мають українські аграрії. Фундація Central European Academy Studies and Certification (Польща) проводить навчання у всіх областях України. Про можливості, які дає Академія та практичні результати навчань у ексклюзивному інтерв’ю Kurkul.com розповів директор ТОВ «ІТ» Володимир Рижак.

Kurkul.com: Пане Володимире, розкажіть про Академію. Як відбувається навчання?

Володимир Рижак: Центральноєвропейська Академія Навчань та Сертифікації (CEASC) має головну філію у м. Рівне, яка забезпечує навчання для усіх українців. У нас є різні програми, бізнес-проекти, курси, освітні та інноваційні проекти, що дають можливість покращити свої знання щодо європейських ринків, написання грантових програм, ведення підприємницької діяльності у країнах Європи. Є програми, навчання у яких триває 9 місяців. Це як друга освіта. Зараз на це навчання подаються заявки, а набір буде у вересні. Навчання проходить таким чином: виїзний тиждень у Польщу, далі – залікові зустрічі у Києві. 30 % матеріалу дають викладачі, решта – вивчається самостійно. Це практично заочна освіта. Адже не кожен може дозволити собі поїхати навчатися у Польщу. А так ви живете у своєму місті і навчаєтеся в Академії, усі викладачі у нас європейського рівня. І диплом ви отримуєте теж за європейським зразком.

Kurkul.com: Тобто навчання можна пройти незалежно від місця проживання?

Володимир Рижак: Так, немає прив’язки до області чи міста. Це навчання для усіх українців. Існує і спеціальний дводенний експрес-курс, який проводяться у різних містах України. Пройшовши його можна отримати сертифікат фахівця. Це навчання передбачає ознайомлення із типами грантів, отримання навичок правильного написання проектів, складання та подачі заявок. Людей готують до того, що вони можуть самостійно подати грант. Наразі Україна має лише 20 експертів, які здатні створити проект, відповідно до вимог фондів. Для порівняння – у Польщі їх 3000. Але фахівці такого рівня потрібні всюди: і в держструктурах, і в приватних установах. Бо кошти, які нам передає Європа для реалізації проектів, повинні розділятися через проектні офіси безпосередньо в установах. Наразі ж грантові кошти в Україні є, а от реалізації їх – нема.

Kurkul.com: Які напрямки навчань зараз найбільш популярні?

Володимир Рижак: Основний напрямок – проектний менеджер. Зараз викладачі Львівської Політехніки проходять навчання в CEASC. Незабаром планується відкриття відділення, що буде навчати в Україні фахівців з проектного менеджменту. Проектний менеджер – це людина, яка може працювати там, де потрібно залучати фондові чи державні кошти. Наприклад, зараз у державі немає коштів на модернізацію систем очистки води. А от грантові програми передбачають подачу заявок на залучення коштів саме у цю галузь. Якщо проект написаний правильно, все належним чином оформлено, це вже 90% того, що люди отримають гроші на реалізацію проекту.

Kurkul.com: В Україні часто виграють такі гранти?

Володимир Рижак: У нас практично немає фахівців, які б грамотно складали проекти. Суспільне мислення українців поки що відрізняється від європейського. Наприклад, якщо в заявці не буде вказана гендерна квота, це вже фактично 50%, що заявка не буде прийнята і програє. Наші держслужбовці не заморочуються над тим, що у проекті має бути 50% чоловіків і 50% жінок. Що повинні бути розраховані місця для людей з обмеженими фізичними можливостями. А якщо це не буде прописано в проекті, експерт з Євросоюзу бракує заявку.

Kurkul.com: Які програми можуть бути цікаві для аграріїв України, для фермерів?

Володимир Рижак: У нас постійно є програми і для фермерів, і для України, як держави. Єврофонди періодично виділяють кошти, які мають бути розподілені по нашим міністерствам, і Мінагропром теж отримує ці кошти. Далі ж гроші мають розподіляти на місцеві органи влади, для видання грантів вже локально, як це робиться у всій Європі. Але через нестачу фахівців ця схема у нас не працює.

Утім, фермер може залучити ці кошти самостійно. Як це зробити? Спочатку ви пишете цікавий проект, а потім підганяєте свій проект під гранти, тобто дивитесь, які грантові програми є в аграрному секторі і подаєте заявки. Якщо програма написана грамотно і за європейськими стандартами – цілком імовірно, що ви отримаєте кошти на розвиток свого фермерського господарства.

Kurkul.com: Які міжнародні партнери є у Академії?

Володимир Рижак: У Академії є багато європейських інститутів, які проводять аналітичну діяльність на місцях, аналізують ринок, щоб потім розуміти як правильно написати той чи інший грантовий проект. Комерційних партнерів немає.

Kurkul.com: З усього вищесказаного випливає, що у Європі набагато легше отримати грант, ніж у нас?

Володимир Рижак: Так, бо там зовсім інше суспільне мислення і рівень грамотності щодо оформлення усіх необхідних документів. Проїжджаючи країнами Європи ви часто можете бачити спеціальні позначки євросоюзу на будівлях чи автомобілях. Це означає, що вони придбані за кошти Євросоюзу, за грантові програми. Польща практично уся в таких позначках. Але ми саме над тим і працюємо, щоб українці могли вільно залучати грантові кошти.

Kurkul.com: А в Україні є практичні результати навчань Академії, зокрема у аграрній галузі?

Володимир Рижак: Так, є. У одному з сіл Тернопільщини були реалізовані грантові програми. На залучені кошти люди придбали холодильні установки для зберігання молока і створили кооператив. Також одне українське підприємство виграло грант по боротьбі з безробіттям для створення робочих місць на селі.

Kurkul.com: Як пройти навчання в Академії і скільки це коштує?

Володимир Рижак: Ви подаєте заявку на сайті фундації CEASC, де вказані всі програми. Але більшість з них – платні, на жаль. Якщо ви плануєте пройти навчання із виїздом за кордон, оформлення документів обійдеться десь у 5 тис. грн, і на руках у вас має бути не менше €1300 для виїзду в іншу країну.

Крім цього, зараз є три основні курси, за якими читаються семінари: проектний менеджер (залучення коштів ЄС), маркування ЄС та виходи на ринки ЄС. Пройшовши ці курси, ви дізнаєтесь, що таке Європа взагалі, що таке лізинг, які є підводні камені банківських відсотків, як проходить процес грантування у Європі, а також про українські законодавчі перепони.

Kurkul.com: Дякуємо за цікаву інформацію! Сподіваємося нашим читачам вона стане корисною і вони скористаються можливістю отримати навчання у Академії.

Вікторія Сумченко, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою