Реклама
Земельні ігри: аудит як спосіб комунікації фермера з ОТГ

Земельні ігри: аудит як спосіб комунікації фермера з ОТГ

18 листопада 2020 1882 0

Реформа децентралізації зумовила отримання органами місцевого самоврядування нових повноважень та великих масивів земель. Проте не кожен голова ОТГ розуміє, як структурувати та класифікувати паї, оформити нові землі й максимально ефективно їх використовувати. Це непростий та важливий процес, оскільки від ефективності адміністрування земельних ресурсів залежить наповнення бюджету, співпраця з місцевим бізнесом, а також розвиток громади в цілому.

Про впровадження аудиту земельного банку для територіальних громад, переваги аудиту для ОТГ та поетапні кроки запровадження моніторингу землі на місцях розповів засновник сервісу Feodal.Online Андрій Дем'янович

Андрій Дем'янович, засновник сервісу Feodal.Online

Читайте також: Андрій Дем’янович: можете спати спокійно ― Феодал повідомить про загрозу вашим гектарам

Фермер vs голова ОТГ

Всі сільськогосподарські товаровиробники, як мінімум, платили єдиний податок та частково ПДФО в місцеві бюджети. Зараз же новими місцевими бюджетами виступають ОТГ. Враховуючи те, що сплачені податки наразі будуть залишатися в громаді, аграрії мають вимагати від «‎нової влади»‎ відстоювати свої інтереси. Які ж інтереси фермерів?

Перше — це чесна конкуренція, коли всі агровиробники в ОТГ реєструють свої договори оренди, сплачують орендну плату і податки (ПДФО і військовий збір) та, найголовніше, ведуть так звану чесну конкуренцію в межах своїх масивів. 

Голова ОТГ так чи інакше повинен буде навести лад на земельній мапі громади та спілкуватися з користувачами ділянок.

«Бесіда голови ОТГ та агровиробників приблизно виглядатиме так: Хлопці, вам необхідно зареєструвати договори оренди. Тому що, гляньте, у вас тут і тут прогалини. Тому виправимо цю ситуацію, реєструйте свої договори оренди у нашого реєстратора в ОТГ», — розповів Андрій Дем'янович.

Аграріям доведеться «натиснути» на голову своєї ОТГ, щоб він провів ці збори і щоб всі платили податки. Тому що ваша маржинальність напряму впливає на те, чи платите ви податки, чи не платите. 

«Якщо ваш сусід незаконно обробляє 500 га і нічого не платить, а ви обробляєте 300 га чесно, то вам набагато важче. Чесно працювати мають всі», —  додав засновник Feodal.Online.

Переваги аудиту для голів ОТГ 

Зазвичай в ОТГ є державний реєстратор речових прав на нерухоме майно. Робота землевпорядного відділу — навести лад та зробити фінансове питання прозорим. Якщо говорити про державну реєстрацію речових прав, яка до того була у тіні, то бюджет ОТГ отримає додаткові кошти.

Але, звичайно, досягти якісного обліку, проводячи надалі розрахунки податків у Excel або на листочку, буде важко. 

«Якщо не зробити процес нарахування земельного податку хоча б наполовину автоматизованим, з чітким розумінням, хто і де має сплачувати, ситуація не зміниться на краще. Бо люди ображаються, коли податкова одним нарахувала земельний податок, а інших пропустила. Для когось навпаки цей податок може знизитись, виявиться, що йому нараховували забагато», — наголосив Андрій Дем'янович. 

Перша перевага земельного аудиту полягає в тому, що землевпорядник, якщо до нього звертаються представники громади, буде мати необхідні цифрові інструменти та зможе довести правильність нарахування чи уточнити відомості. Тоді багато питань знімуться, а конфлікти зникнуть.

Другою перевагою є отримання надходжень від оподаткування. Після того, як оренду зареєстровано, бюджет громади починає отримувати від неї як мінімум єдиний податок з сільгоспвиробників. Чим більше зареєстровано землі — тим більші надходження. Так само бюджет громади отримує надходження від тих, хто працює на загальній системі оподаткування. Досить часто такі орендарі повертають власникам ділянок або сплачують замість них земельний податок.  

«‎Звичайно, можна очікувати, що буде 1% людей, які ніколи не платять, але від більшості користувачів ви отримаєте надходження»‎, — додав експерт.

Проте досить часто виникає питання, чи не злякаються жителі громад та орендарі зростання податкових витрат. Якщо гроші будуть нараховуватись прозоро, швидше за все, ні.  

«Якщо, скажімо, до користувача прийде платіжка на сплату 100 грн податку, хоч реально він знає, що мав би віддати 200 грн — звичайно, він не буде наполягати, щоб нарахували більше», — пояснив Андрій Дем'янович.

Третій аспект — детінізація як великих орендарів, так і малих фермерів в ОТГ. Якщо додати податки від усіх одноосібників, які працюють у громаді, це випливе у суттєві суми. Так, орендарі будуть знати, що усі прогалини та проблеми прозорі. Крім того, орендарі виявлятимуть бажання отримати інформацію та провести аудит земельного банку сусіда, аби добрати землі. Зрештою ОТГ виграє від такого процесу. 

На карті відображені користувачі земельних ділянок

Остання, але не менш важлива перевага, — можливість контролю розораності кожного поля. Місцеве самоврядування нерідко стикається з проблемою необґрунтованого обробітку ділянок. Це обробіток поза межами задокументованих масивів. Коли голова ОТГ проведе аудит, скоріше за все, він побачить ці моменти і зможе застерегти аграріїв від такого використання земельних ресурсів. Надалі це дозволить не боятись перевірки Держгеокадастру та відкриття кримінальних справ.

«Нормальний діалог із новоствореною ОТГ дасть вам більше козирів, ніж «гра в тиху», — акцентував засновник Feodal.Online. 

Переваги аудиту для громади

Головне, що отримає громада від проведеного земельного аудиту, – надходження до бюджету. Після того, як голови ОТГ зустрінуться з людьми у громадах, розкажуть їм про прозорі правила гри, запропонують працювати чесно, надходження від земельних податків зростуть. 

«Жителі громади, зі свого боку, матимуть можливість побачити нову вулицю з освітленням, нову дорогу з бруківки, ремонт у садочку, тому що оплата цих коштів в ОТГ дуже важлива для громади, а ми пам’ятаємо — всі живемо в одній громаді, і кожен має підтримувати один одного», — пояснив Андрій Дем'янович. 

Інструкція впровадження моніторингу

Сформувати команду землевпорядників, які будуть реалізовувати земельну реформу у межах громади. 

Визначити цифрові межі громади. Новоствореній ОТГ важливо зробити онлайн-карти своїх меж. Ми живемо у той час, коли необхідно змінювати паперові носії інформації про землю у громаді (розрахунки за користування комунальними землями, земельні податки та інші відомості) на цифрову форму. Така цифровізація — це відображення не тільки меж, а й кварталів та зон.

Карта термінів дії договорів користування земельними ділянками

Проведення консалтингу задля отримання інформації з цифрових сервісів, таких як Feodal.Оnline, і зведення її до єдиної платформи. Завдяки такому аудиту голові ОТГ та землевпоряднику буде легко, наприклад, віднайти людину, яка раніше скористалась правом на безоплатну передачу земель у межах громади, або тих, хто вже отримав ділянку під забудову. Після того для отримання документа знадобиться декілька кліків, аби він опинився у вас в руках.

«Найважливіше завдання земельного аудиту — це можливість знати, хто користується землею, хто має незареєстровані договори, хто має городи та кому нараховувати земельний податок, а кому ні. Необхідно забезпечити можливість для кожного спеціаліста земельної служби, який оперує даними, за лічені хвилини отримувати відомості для звітів, робити копіювання, виготовляти довідки», —  розповів Андрій Дем'янович.

Підсумовуючи

Земельний аудит стимулює як аграріїв, так і керівників ОТГ до чесної праці. Які б у сільгоспвиробника не були довірливі відносини з колегами, вони все одно заглядають на чуже поле і дивляться, чи є «зайві» ділянки. 

«Якщо ви — чесний фермер і працюєте «в чисту», маєте зареєстровані договори, то ви не боїтесь аудиту. А навіть якщо у вас знайшли прогалину, ви можете зареєструвати договори оренди в реєстратора і спокійно працювати далі, не боячись ні перевірок, ні пайхантерів. Якщо ви хочете навести лад у своєму земельному банку до того, як це зробить ОТГ, Feodal.Online вам у цьому допоможе. Звертайтесь!», —  підсумував експерт. 

На сайті Feodal.Online доступна можливість отримати 15 пробних запитів. Для цього потрібно пройти простий процес реєстрації тут, ввести кадастровий номер, після чого можна отримати бажані дані — просто і зрозуміло. Для більш ґрунтовних консультацій звертайтесь за телефоном: 0986148954.

Анастасія Герасименко, Kurkul.com, 2020 р.

Виконано за допомогою Disqus
Реклама
Матеріали за темою