Угорський фермер Ковач Баррент розповідає про особливості господарювання в Угорщині.

Ковач Баррент: В Угорщині можна купити не більше 300 га землі, але навіть для немовляти

8 жовтня 2019 1626 0

Угорський фермер Ковач Баррент розпочав свою власну справу в 1989 році, після того, як на зміну соціалізму в Угорщину прийшли демократія та капіталізм. Сьогодні в нього всього 1 тис. га землі в обробітку, із них 700 га — власні. У роботі господарства задіяні чи не всі члени родини Ковача Баррента, тож це сімейна справа. Син — технічний працівник, дочка відповідає за захист рослин, а комерційну частину взяла на себе дружина фермера. Таких сімейних ферм в Україні теж чимало. Цікаво порівняти умови, у яких вони працюють? Kurkul.com розпитав Ковача Баррента про угорський ринок землі, держдотації та особливості господарювання в Угорщині.

Kurkul.com: Як давно ви в сільському господарстві?

Ковач Баррент: У 82 році я закінчив університет, отримав освіту інженер сільського господарства і з того часу працюю на землі. Та як приватний підприємець я почав працювати лише після зміни режиму в країні, яка сталася в 1989 році, працювавши до цього в колгоспах.

Після повалення комуністичного режиму в Угорщині, я працював у комісії по розподілу землі. Так би мовити, сидів ближче до вогню, каштани тягати, — усміхається фермер.
Та вже на той час, у мене було більше землі, ніж у будь-кого в нашому регіоні. Тому, що я знав, чого хочу.

Ковач Баррент має в обробку 1000 га землі

Kurkul.com: З чого ви розпочинали ваш шлях у якості приватного підприємця?

Ковач Баррент: Спочатку я займався птахівництвом, у мене було 3 тис. курей. Та після вступу країни до ЄС, правила та вимоги в цій галузі стали дуже суворі, тож я прийняв рішення припинити діяльність у цьому напрямі й перейшов на рослинництво — вирощував пшеницю, кукурудзу, соняшник. Ці культури в мене в сівозміні й сьогодні.

Kurkul.com: Яка врожайність із гектара?

Ковач Баррент: Землі в мене недалеко від Будапешту. Це, на жаль, не надто рівна місцевість — дуже багато пагорбів. Тож по пшениці я отримую в середньому 6 т/га, для кукурудзи це орієнтовно 12,7 т/га, хоча цьогоріч, я думаю, більш ніж 110 т/га не отримаю.

Читати за темою: Микола Купреєв: вирощуємо без експериментів, зате зі стабільною врожайністю.

Kurkul.com: Розкажіть про техніку у вашому господарстві.

Ковач Баррент: Технічний парк у нас — тільки New Holland. Разом із цією компанією, я одним із перших в Угорщині запровадив у себе точне землеробство. Уже у 2002 р. у мене був радіозв’язок із трактористами. Мав власну антену, що приймала сигнал від 8 супутників, через які я міг керувати тракторами. Техніка на автопілоті обробляла землю із похибкою у 2 см. На 1 тис. га в нас усього 3 найнятих робітника, решту робить техніка.

У господарстві Ковача Баррента використовують, в основному, техніку New Holland

Після зміни режиму в Угорщині з’явилися програми, які підтримували такого роду інновації в сільському господарстві — близько 20 % витрат брала на себе держава. У той було не надто складно отримати їх.

Маємо також техніку Fliegl у господарстві. Дуже надійна, ще й сервіс відмінний. Навіть якщо вже гарантійний термін закінчився, і щось трапилося — представники виїжджають, дивляться, і якщо це заводський дефект — за власний кошт ремонтують. Працюю з ними вже 15 років.

Kurkul.com: Сьогодні теж є така державна підтримка?

Ковач Баррент: На обладнання — ні. Проте, зараз я будую велику зерносушарку, повний кошторис якої складає €1,5 млн. Так от я виграв тендер, завдяки якому, отримаю від ЄС на це будівництво близько € 261 тис. Що теж непогано.

Kurkul.com: Чому ви вирішили будувати власну сушарку?

Ковач Баррент: Тому що доручати сушку зерна стороннім компаніям дуже дорого. Щороку близько € 100 тис. мені доводиться витрачати на сушку та очистку зерна.

Ковач Баррент похвалив сервісну службу компанії Fliegl

Kurkul.com: Чи є у вас переробка власної продукції?

Ковач Баррент: Ні, переробки немає, усе реалізуємо через дилерську мережу. Справа в тому, що в мене також обмежені можливості по зберіганню, тому я радий, що є стала мережа покупців. Частина йде на експорт, частина на внутрішній ринок, переробникам. Сам переробкою не займаюся, щоб не розпорошувати зусилля на різні напрями. Я для себе обрав рослинництво, і постійно працюю над оптимізацією та покращенням якості роботи в цій галузі.

Слід зауважити, що завдяки клімату в Угорщині, не потрібно докладати надзвичайних зусиль для того, щоб дотримуватися вимог ЄС щодо вмісту поживних речовин у вирощеній продукції, на відміну від тієї ж Італії, де часті засухи.

Kurkul.com: Яка у вас ситуація із добривами в Угорщині? Де їх купуєте?

Ковач Баррент: У мене дуже серйозний підхід до використання хімічних добрив. Прискіпливо підбираємо вміст азоту в них і чітко вносимо по заданим параметрам.
Купуємо добрива в Словаччині, через великий холдинг. Якістю задоволені. Іноді купую в Австрії, якщо є гарна пропозиція.

Схема елеватори, який хоче побудувати Ковач Баррент

Kurkul.com: Скільки в Угорщині коштує гектар землі?

Ковач Баррент: У моєму регіоні — € 4,5 тис., оренда 1 га — трохи більше €100. У нас існує обмеження на купівлю землі — 300 га в одні руки. Та справа в тому, що таку землю можна придбати, навіть, для немовляти. Сім’я займається підприємництвом — на цього 300 га, на цього 300 га, ось тобі й тисяча.

Але є обов’язкова умова — людина, яка купує землю повинна її обробляти практично відразу ж. Крім того потрібно, щоб у компанії була людина з профільною сільськогосподарською освітою. Слідкують за цим дуже ретельно. Дивляться, скільки гектарів у тебе у власності, скільки ти з них використовував, і, навіть, чим засіяв.

Читати за темою: Як виглядатиме земельна реформа в Україні — інтерв’ю Миколи Сольського.

Kurkul.com: В Україні через недосконале законодавство та корумпованість певних чиновників можна вирішити такі питання за гроші. Чи можливо таке в Угорщині?

Ковач Баррент: Справа в тому, що вся інформація доступна будь-якій людині, не кажучи вже про контролюючі органи. Тому, як тільки ти купив землю — про це відразу стає відомо. Висить інформація всюди й нічого не приховати.

Скажімо, я збираюся купити гектар землі. Ця інформація відразу з’являється у відповідних реєстрах, де вона 60 днів «висить» і чекає, чи не подасть свої права на цю землю інша особа, у якої може бути більше переваг, для її купівлі. Наприклад, вона вже була в нього в користуванні, або належала його родичам. Якщо за 60 днів ніхто не пред’явив свої права, тоді я її купую.

Уявімо іншу ситуацію: юридична чи фізична особа продає землю іншій. У цьому випадку контролюючі структури протягом 11 місяців перевіряють цю угоду на предмет корупційної складової. Лише після цього можливе завершення продажу землі.

Хоча, звісно, якщо ти наближений до правлячої партії, певні переваги в тебе все ж є. Ти маєш можливість отримати швидше доступ до всієї необхідної інформації, але це й усе.

В Угорщині фермер має почати обробляти землю одразу ж після її покупки

Kurkul.com: В Угорщині можуть придбати землю тільки громадяни? Чи іноземці також?

Ковач Баррент: До 2014 р. було все просто — приходиш і кажеш: у мене є гроші, я хочу купити в тебе стільки-то гектарів землі. Так міг зробити хто завгодно й багато іноземних інвесторів цим встигло скористатися. Та п’ять років тому все змінилося.

Хоча сьогодні землю можуть придбати не тільки громадяни, а й резиденти Угорщини, що давно тут проживають, та це повинні бути люди із профільною освітою і вони мусять пройти всі державні перевірки.

Kurkul.com: А як у вас із великими агрохолдингами ситуація?

Ковач Баррент: Слід не забувати, що для того, щоб розраховувати на підтримку ЄС та уряду, на одну людину більше 300 га купити не можна. А відповідно й конкурувати при більших посівних площах із фермерами, що отримують дотації буде значно складніше.

Ось, наприклад, є один угорський холдинг дуже відомий, у них багато землі, але купили вони її до 2014 року. Тепер не можуть. І якщо в сина власника немає профільної освіти — успадкувати він зможе лише 300 га. І додатково орендувати 1200 га, якщо він розраховує на підтримку держави.

Kurkul.com: Дякуємо за розмову!

© Андрій Яцина, Kurkul.com, 2019 р.

Виконано за допомогою Disqus