Школа тваринника: Як визначити мастит у корови та лікування маститу

Школа тваринника: Як визначити мастит у корови та лікування маститу

7 липня 2020 34099 0

Мастит у корів — це доволі поширена проблема сучасного молочного скотарства. Він завдає серйозного економічного збитку господарствам та фермерам, адже у хворих корів різко знижується удій молока. Крім того, молоко хворих тварин заборонено до вживання. 

Як відомо, кількість соматичних клітин при наявності  маститу у корів зростає, і ця кількість прямо пропорційна ступеню розвитку захворювання у тварини. Якщо клінічний мастит можна діагностувати за зовнішніми ознаками, то діагностика субклінічного маститу у корів буває ускладнена. Проте існує поширений і доволі простий аналіз на вміст соматичних клітин у молоці — це тест, заснований на візуальному визначенні в'язкості та забарвлення молока. 

Така діагностика не вимагає спеціального устаткування, її легко робити прямо на фермі, не відходячи від корови. Для проведення тесту достатньо мати під рукою сам реактив і спеціальну діагностичну пластину з чотирма чашками для молока з кожної частини вимені. Як правильно проводити цю експрес-діагностику корів на наявність ранньої стадії розвитку маститу та що робити у випадку підтвердження захворювання, розповів експерт у галузі тваринництва Михайло Травецький.

Kurkul.com: З чого починається діагностування корови?

Михайло Травецький: Перш за все, необхідно візуально оглянути вим'я корови. Воно має бути рівним, пропорційним, тобто кожна частина вимені повинна бути однаковою. Також при огляді має бути відсутня болючість та підвищена температура дійок. Далі треба здоїти перші порції молока з кожної дійки в кружку, бажано з чорним дном, для того, щоб перевірити наявність згустків. Це також є важливим показником, який підтверджує відсутність маститу. 

Kurkul.com: Як проводиться тест на кількість соматичних клітин у молоці?

Михайло Травецький: Цей тест дозволяє визначити хронічну або субклінічну форму маститу. Спочатку в діагностичну пластину необхідно здоїти позначену кількість молока. Як правило, на цій пластинці вказано, з якої дійки в яку вічку відбирати пробу, наприклад, передня ліва або передня права дійка, і так далі. А держак пластини завжди показує напрям голови корови. 

Наступною дією є додавання самого реагенту — кенотесту, який необхідно змішати з пробами молока. Як результат, за густиною даної реакції ми можемо судити про кількість соматичних клітин в молоці. 

Kurkul.com: Що таке «соматичні клітини» і яка їх норма у коров'ячому молоці?

Михайло Травецький: Сома — від лат. переводиться як «тіло». Тобто це клітини, які складають тіло (сому) багатоклітинних організмів, які, у свою чергу, постійно оновлюються і виходять з організму разом з продуктами життєдіяльності, а також сльозами, слиною і, звичайно, з молоком. Норма соматичних клітин у коров'ячому молоці залежно від його сортності коливається в межах від 100 тис. кл/мл і вище. Молоко екстра ґатунку містить від 100 до 400 тис. кл/мл. 

Читати також: Школа тваринника: Де в Україні купити джерсеїв?

Kurkul.com: Яка чутливість цього тесту? 

Михайло Травецький: За допомогою цього Каліфорнійського тесту, візуально можна побачити реакцію (утворення ниткоподібних згустків) при вмісті соматичних клітин від 200 тис. кл/мг. Це дуже оперативний метод визначення захворюваності корови.

Kurkul.com: Як візуально визначити приблизний вміст соматичних клітин в пробі?

Михайло Травецький: Коли реактивна суміш швидко стікає зі стінок вічок, тобто залишається рідкою — це свідчить про вміст соматичних клітин до 200 тис./мг.  Якщо утворився невеликий згусток, то близько 400-500 тис. соматичних клітин. А от у випадку утворення яскраво вираженого драгелю ще й іншого кольору — понад 700-800 тис. клітин, що вказує на наявність субклінічного маститу.

Kurkul.com: Що слід робити у випадку отримання позитивного результату захворюваності? Яке лікування необхідно проводити?

Михайло Травецький: Головне — вчасно виявляти та проводити відповідне лікування маститу. Перш за все, необхідно зупинити запальний процес. Зазвичай, призначають курс  протизапальних препаратів (2-3 ін'єкції), які не містять антибіотиків, після чого треба повторно зробити тест на форму маститу, а далі — дивитись по ситуації. 

Підвищена соматика у корови може виявлятись, якщо в її організмі існують запальні процеси, наприклад, репродуктивної, опорно-рухової, м'язової системи, а також шлунково-кишкового тракту та хронічні процеси у печінці. Якщо проблема криється безпосередньо в молочних залозах — таке лікування буде ефективне. Проте, якщо проблема більш серйозна та пов'язана з порушенням обміну речовин, необхідний більш комплексний підхід. В тому випадку, коли і комплексне лікування не допомогло, навіть після повторного курсу лікування, то таких корів, на жаль, вибраковують.        

Kurkul.com: Як часто необхідно проводити такий тест?

Михайло Травецький: Перевіряти корів на наявність маститу треба хоча б раз на місяць. Я рекомендую більш правильний варіант — раз на два тижні.   

© Анастасія Герасименко, Kurkul.com, 2020 р.   

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою