Реклама
Школа тваринника: де в Україні купити джерсеїв?

Школа тваринника: Де в Україні купити джерсеїв?

24 червня 2020 13642 0

Виробництво молока є однією з найважливіших галузей агропромислового комплексу будь-якої країни. Проте молочна галузь України наразі знаходиться в затяжній кризі, яка позначається зменшенням поголів'я худоби молочного напряму, зниженням його молочної продуктивності, і як наслідок, падінням загального обсягу виробництва молока.

Так, згідно з даними Державної служби статистики, станом на 1 червня 2020 року в Україні в усіх типах господарств нараховувалось 3,465 млн голів великої рогатої худоби, а це на 6,6% менше, ніж на аналогічну дату минулого року.

Така негативна тенденція, на жаль, спостерігається вже протягом останніх п’яти років, адже багато фермерів відмовились від утримання ВРХ, тому що вартість кормів, енергоресурсів та ветеринарних послуг невпинно зростає. Крім того, ще одним не менш важливим аспектом для українських тваринників став оптимальний вибір породи молочної худоби, оскільки саме від цього залежить продуктивність, легкість утримання тварин, а також загальна прибутковість ферми. 

Останнім часом українських фермерів неабияк зацікавили джерсійські корови, адже вони мають кілька суттєвих переваг перед українськими породами, до яких можна віднести скоростиглість та відмінну адаптаційну здатність до будь-яких погодних умов.

Дивитися за темою: Школа тваринника: як правильно доїти корову?

Історично батьківщиною породи є невеликий острів Джерсі, що розташувався в протоці Ла-Манш між материковою Францією та острівною Англією. Відповідно до загальноприйнятої теорії, джерсійська корова — це результат цілеспрямованої селекції місцевих нормандських корів в умовах фактичної ізоляції від впливу континентальних порід. Протягом багатьох століть жителі острова Джерсі покращували цю породу, прагнучи підвищити насамперед характеристики жирності молока. Згодом експорт вершкового масла і сирів став однією з основних статей зовнішньої торгівлі острова Джерсі. Важливою характеристикою, яка зробила цю породу такою цінною, є підвищена жирність молока, що становить приблизно 5-6%, а іноді навіть 7%. Цікаво, що жирність молока джерсійських корів прирівнюється до характеристик буйволиного молока (жирність близько 8%), з якого, як відомо, виготовляють моцарелу.

Джерсеї відрізняються невеликими габаритами, в порівнянні з іншими породами. Тому для їх розміщення потрібно менше місця. До того ж такі корови та бики вживають меншу кількість корму при високих показниках продуктивності доїння.

Унікальне забарвлення — ще одна риса, притаманна джерсійській породі корів. Практично все їхнє тіло вкрите рудою або світло-бурою шерстю. Живіт і ноги нерідко «пофарбовані» в білий. Лицьова кістка завжди темніша (як правило, значно), ніж щоки.

Отже, багато аграріїв цікавились, де можна придбати джерсея, скільки коштує корова, та які показники продуктивності має порода. Про це, а також деякі інші нюанси утримання корів джерсійської породи нам розповів експерт у галузі тваринництва Михайло Травецький

Kurkul.com: Чи є в Україні чистокровні джерсеї? 

Михайло Травецький: На даний момент чистокровних джерсеїв в Україні немає. Тварини цієї породи сьогодні — це фізичні помісі, тобто завозилась не сама тварина, а спермопродукція та фізично запліднювались домашні корови українських порід, таких як українська червоно-ряба молочна, голштинська, українська чорно-ряба, і отримували безпосередньо гібриди або «напівкровки». 

Kurkul.com: Які типові ознаки джерсійських корів?

Михайло Травецький: Сама ця порода має типову ознаку — чорний носик. Корови цієї породи досить невеликого розміру, середня вага 350-450 кг, а у гібридів — більше 500 кг. Також у джерсеїв набагато менше вим’я, ніж в українських порід та гібридів, середня продуктивність корови складає приблизно 15-20 л на добу. 

Читати також: Як створити ефективну молочну ферму: поради британських фахівців

Kurkul.com: Розкажіть про темперамент джерсійської корови.

Михайло Травецький: Якщо подивитись, джерсей — досить маленька тварина, яка не дуже багато їсть, але водночас є дуже темпераментною і має норовистий характер. Тварини швидко реагують на подразники та поводяться досить агресивно. Для порівняння, корови симентальської породи більш флегматичні та спокійні. 

Kurkul.com: Яке молоко дають джерсійські корови?

Михайло Травецький: Молоко джерсеїв вважається найжирнішим серед інших порід, відсоток жиру може сягати до 6%. Також воно містить досить багато білку — 4,5%, має багато сухих речовин й ідеально підходить для виготовлення твердих сирів. Популяція джерсеїв у світі досить невелика. За весь час роботи з ВРХ я лише раз був на чистокровній фермі джерсеїв у Чилі, поряд з якою знаходився молокозавод, де одразу ж виготовляли сири. 

Kurkul.com: Де в Україні можна придбати джерсея?

Михайло Травецький: Або напівкровку, або корову з приміссю джерсея ви можете купити в Львівській, Вінницькій, Полтавській і Чернігівській областях. Невелика їх кількість може бути ще у Дніпропетровській області. 

Kurkul.com: Скільки коштують джерсійські корови?

Михайло Травецький: Якщо подивитись в інтернеті, то середня ціна тварини коливається близько $1 тис. Все залежить від віку корови та періоду її лактації. Якщо будете купляти теля, то його, найімовірніше, продадуть за ціною м’яса. Якщо ж нетель, то тварина буде коштувати приблизно 20-25 тис. грн. Якщо зупинити вибір на дорослій корові, то ціна буде більше $1 тис. Тільки є одне питання: хто вам захоче її продати? Адже попит на цю породу неабияк збільшився в Україні, до мене звертається маса людей, я всім надаю відповідні контакти. Тож за потреби  звертайтесь.   

© Анастасія Герасименко, Kurkul.com, 2020 р. 

Виконано за допомогою Disqus
Реклама
Матеріали за темою