Реклама

Вчені розшифрували ДНК колорадських жуків

11 лютого 2018 564 0
Колорадський жук
pixabay.comКолорадський жук

Американські генетики вперше розшифрували ДНК колорадських жуків. Вони виділили в ній кілька генів, які відповідають за незвично швидке пристосування комах до нового клімату й екології, повідомляє agro-max.ru.

«Нам не вдалося знайти серйозних відмінностей у структурі генів, що відповідають за опір інсектицидів, між колорадськими жуками та іншими комахами. Схоже, що вони отримали цю здатність не в результаті появи нових властивостей або перебудови генома. Усе це робить загадку ще більш цікавою для вивчення», — розповідає генетик з університету Вісконсіна в Медісоні Шон Шовілль.

Перші спроби знищити колорадських жуків за допомогою пестицидів закінчилися провалом — жуки швидко пристосовувалися до отрути. Боротьба зі шкідниками ускладнюється тим, що в них немає природних ворогів за межами США. Вчені зробили перший крок до того, щоби зрозуміти, у чому причина подібної невразливості жуків. Вони розшифрували їх ДНК і порівняли їх геном з іншими шкідниками й нешкідливими комахами.

Виявилося, що ДНК картопляних шкідників містить кілька десятків генів, що відповідають за виробництво дуже широкого набору ферментів, здатних перетравлювати вкрай різноманітні білки й цукри. Це, як вважають генетики, дозволяє жуку бути практично всеїдним, незважаючи на його вузьку «спеціалізацію» на картоплі та інших представниках пасльонових.

З іншого боку, генетики не змогли знайти гени, що відповідають за невразливість колорадських жуків, — ті ділянки ДНК, які зумовлюють протидію інсектицидам, у них мають ту ж структуру й розміри, як і в інших комах. Як сподіваються вчені, подальше вивчення генома допоможе їм зрозуміти, як саме працює ця «суперздатність» жуків.

Проте вченим вдалося знайти «ахіллесову п’яту» комах: виявилося, що їх клітини широко використовують короткі молекули РНК для блокування дії певних генів, що можна використовувати для створення більш ефективних версій інсектицидів, до яких шкідники пристосуються вже не так швидко.

Виконано за допомогою Disqus