Фермери назвали максимально можливу ціну землі в Україні

8 травня 2018 2235 0
Поля з висоти
Kurkul.comПоля з висоти

Ринок землі в Україні існує — «в тіні» проходять оборудки на тисячі гектарів, а ціни на землю значно перегріті й навряд чи зростуть при знятті мораторію. Такі думки озвучили фермери та експерти в коментарях виданню strana.ua.

«Хоча Верховна Рада в черговий раз продовжила мораторій на продаж сільгоспземель до 2019 року, насправді їх масово продають і купують», — розповів зокрема президент Земельного союзу України Андрій Кошіль.

Він зазначив, що оскільки немає відкритого ринку, то немає і ринкових цін: і продавці, і покупці керуються лише своїми уявленнями про те, скільки має коштувати земля. Переважно вартість гектара складає $2-3 тис. і більше, проте не всі готові платити таку ціну.

Так власниця фермерського господарства «Тропінка 2005» Людмила Клєбанова зазначає, що просто нездатна придбати землю по нинішніх цінах.

«Викупити такі масиви землі я просто не можу — немає грошей. У нашому регіоні земля дуже дорога — ціни доходять до $20 тис./га, тому мені вигідніше орендувати. Та й скільки має коштувати продукція, якщо господарство одномоментно вкладе в землю величезну суму? Якщо буде масова скупка угідь, все тут же подорожчає», — зауважує вона.

Директор агрофірми «Роксолана» з Кіровоградської області Максим Собко каже, що якраз $1-1,5 тис./га — адекватна ціна на землю, та й то за умови дешевих кредитів, про які наші аграрії можуть тільки мріяти.

«За такими цінами я б купив, якщо дорожче— вже невигідно», — вважає фермер.

Згодні з Максимом Собком й інші фермери. Так, його колега з Миколаївської області Ігор Фуричко вважає, що максимальна ціна на землю вже досягнута.

«$3 тис./га — це вже максимум. Якщо ціна ще зросте, мені вигідніше купити ділянку в Польщі, стати поважним місцевим фермером, продавати продукцію по всій Європі ще й допомогу від держави отримувати», — іронічно наголошує Фуричко.

Сам фермер минулого року залишився без врожаю. Коли прийшов час збирати зерно, на його угіддях з'явилися невідомі люди і за лічені дні вивезли все в невідомому напрямку. Залучити рейдерів до відповідальності не вийшло.

У фермера були проблемні договору оренди, так що він так і не зміг довести, що має право на законну обробку полів, і це не він, а у нього вкрали урожай.

Історія Фуричко не виняток — минулий рік виявився рекордним за кількістю рейдерських захоплень землі і врожаю.

«В Україні дуже багато земель з невизначеним статусом. Навіть у великих агрохолдингів таких ділянок — до 20%. Тому в цьому році війни за урожай, швидше за все, розгоряться з новою силою», — говорить депутат Київради Олексій Дорошенко.

Відсутність правил гри та ринкових цін шкодить як фермерам, так і селянам. За даними Держстату, в Україні на кінець 2017 року налічувалося близько 7 млн пайовиків, які володіють в цілому близько 30 млн. га землі (з 42 млн. га усіх вітчизняних орних угідь). 

Багато хто з пайовиків волів би продати свій наділ аби придбати квартиру, машину, забезпечити навчання дітям тощо. Але зробити це вигідно й швидко неможливо. Тому цінові пропозиції дуже різняться. Термінові пропозиції можна знайти за $1-1,5 тис., але подекуди за ділянки просять $10-20 тис./га і навіть більше.

«Ринок вже перегрітий — реально купити великі наділи можна не дешевше $3-5 тис./га, а це на рівні з нашими найближчими європейськими сусідами», — говорить глава Української ради економічних свобод Мар'ян Заблоцький.

За відсутності доступу до дешевих кредитів та в умовах політичної нестабільності фермери загалом визнають, що оренда паїв є більш вигідною, хоча вкладатись у землю при цьому ніхто не ризикне. Втім, якщо мораторій таки знімуть, їм доведеться залазити в борги й викуповувати землю, доки цього не зробили великі гравці.

Виконано за допомогою Disqus