Цієї осені морква буде найдорожчим овочем

17 серпня 2018 421 0
Морква
Kurkul.comМорква

Сільський голова села Жиричі Ратнівського району Волинської області Сергій Вашестюк засіяв цього року морквою 0,25 га. Його односельці сіють її і по 0,50 і навіть по гектару. Про це повідомляє Рідне Село.

«Усе село взялося вирощувати моркву, бо вона тут росте краще за картоплю. І ціна стояла висока. Наприклад, 2010 р. оптовики за кілограм овочу платили нам 8 грн/кг і долар був по вісім. Зараз такої ціни немає. Торік здавали по дві гривні за кіло. Хоча цього року по всій Україні морква мало в кого вродила. Може, і вартість підніметься», — сподівається голова села Жиричі Сергій Вашестюк.

Масово сіяти моркву в Жиричах селяни почали ще 20 років тому. Змусило безробіття. Продають зібраний урожай оптовикам з півдня України. Вони й виставляють ціну. Місцеве фермерське господарство «Промінь» здає моркву в мережі супермаркетів. Там її ціна цього літа доходила до 40 грн/кг.

«Цьогорічну ціну на моркву встановили не штучно. Мало хто може домовитися віч-на-віч, що там уже говорити про всіх виробників моркви. Вартість, скоріше, продиктувала погода. Спочатку була посуха, а потім поля залило дощами», — каже виконувач обов’язків директора селянсько-фермерського господарства «Промінь» Петро Коваль.

Фермери кажуть, що таких високих цін на продукцію вони не пам’ятають. Рік тому, коли морква також вважалася досить дорогою, її ціна була майже вдвічі нижчою, ніж цього року.

«Я не пророк, тому не можу передбачити ціну на осінній врожай. При її становленні велику роль грає стадний інстинкт. Люди роблять так як сусіди», — говорить підприємець.

Одноосібники не можуть тримати довго городину, бо не мають складів зі спеціальними холодильниками. Тому продають моркву оптовим скупщикам за те, що дають.

«Цього року морква стала делікатесом. Коштує дорожче, ніж банани. Навесні ціни на моркву були низькими, а від червня почали стрімко зростати. На ринку швидко закінчилися запаси старого врожаю. А новий цього року поганий. Погода зіпсувала ситуацію. Коли морква коштувала дешево, її купували більше і споживали більше. Фактично її швидше з’їли. Запасів старого врожаю на ринку не залишилося і не було перехідного періоду. Цьогорічна морква відразу злетіла в ціні й почала коштувати майже 30 гривень за кілограм, тобто €1», — розповів гендиректор Української асоціації постачальників торгівельних мереж Олексій Дорошенко.

У селі Жиричі біля кожної хати зараз ставлять із десяток кагатів для моркви. Восени викопають і закладуть овоч на зиму, щоб навесні продати дорожче. Так із року в рік. Кожна сім’я займається морквяним бізнесом окремо. Гуртуватися не беруться. Насіння та речовини для обробки городини купують щоп’ятниці на місцевому базарі. Люди понесли затрати й не впевнені, що цього року зароблять на моркві, хоч на неї й рекордна ціна.

«Цього року морква погано посходила і не буде її стільки, як ті роки. Червень був дуже сухий, і городина погоріла. Яка змогла вижити, тепер стоїть затоплена», — пояснює Сергій Вашестюк.

Господарство «Промінь» у Жиричах цього року засіяло морквою 12 га землі. Для обробітку полів підприємство має три трактори, сівалки, котки, машини з причепами для навантаження моркви та наймає 25-30 місцевих жителів. Коли людей не вистачає, то доводиться й самому йти в поле та брати лопату. Конкуренції з місцевими селянами-одноосібниками не мають і також переймаються долею врожай.

«У травні, коли кропили моркву від бур’янів, спалили її. Норму речовини виміряли точно, але рівень гумусу в ґрунті був меншим трьох відсотків, і все пропало. Моркву пересіяли, але тоді почалася посуха. Щоб зменшити її шкоду, робили полив поля. Возили пушку, яка подавала воду через накручену котушку. Тоді почалися дощі, через які не можна було влізти в поле вчасно прокропити від грибків і хвороб», — розказує Петро Коваль.

Щороку господарство оновлює технологію вирощування моркви. Вивчають досвід інших фермерів, які діляться ним в інтернеті.

«Морквою займатися вигідно. Це дуже вимогливий продукт. Через це мало хто за неї береться, отже, й конкурентів менше», — уточнює в.о. директора селянсько-фермерського господарства «Промінь».

Аналітики прогнозують, що вже за тиждень-два ціна на моркву почне падати. Очікують, що на ринку збільшиться пропозиція. Не тільки вітчизняного, а й імпортного овочу.

«В Україну скоро завезуть польську моркву, тому ціни знизяться. Але з осені знову почнуть зростати», — прогнозує Олексій Дорошенко.

На скільки зросте вартість моркви і якою буде її ціна взимку, аналітики прогнозувати не беруться. Лише зазначають, що вслід за морквою може піднятися й вартість цибулі.

«Із цибулею ситуація критична. Від дощів погано росла й почала підгнивати. Її погода вразила найбільше. Ціна на моркву поступово стабілізується. За серпень-вересень наросте, бо ж її посіяли більше, ніж планували. Якби дощова погода її не зіпсувала, то за нею взагалі був би рекорд», — розповів керівник проекту «АПК-Інформ: овочі і фрукти» Олександр Хорев

Решта овочів борщового набору коштуватимуть стільки ж, як і торік. Столовий буряк, капуста та картопля суттєво не подорожчають.

Читати більше цікавих і корисних статей ви зможете, оформивши річну передплату на газету «Рідне село Україна».

Є два способи оформлення.

Перший — традиційний. Зверніться до будь-якого відділення «Укрпошти» та надайте свої дані: прізвище, ім’я, по батькові, адресу та на яку кількість місяців хочете передплатити видання. Газету «Рідне село Україна» у «Каталозі видань України на 2018 рік» ви знайдете за індексом 89782. Вартість передплати на 1 місяць — 11,29 грн.

Другий спосіб — онлайн. Так передплатити газету можна, не виходячи з дому. Знадобиться для цього не більше кількох хвилин. Отже, зайдіть на сайт ДП «Преса», у рядочку «пошук» наберіть: Рідне село Україна або 89782 та натисніть кнопку «кошик» і далі дійте за підказками.

Виконано за допомогою Disqus