Існує три причини, що стримують зняття мораторію на землю — думка

24 вересня 2015 58 0
Існує три причини, що стримують зняття мораторію на землю — думка
Кurkul.comІснує три причини, що стримують зняття мораторію на землю — думка

Україна абсолютно неготова до відкриття ринку земель, вважає виконавчий директор компанії «Юмджи проект» Роман Мекшун, пише «Дело».

За його словами, по-перше, це відсутність законодавчої бази та необхідних правових інститутів для функціонування ринку земель. Тобто попиту та пропозиції у випадку з продажем землі недостатньо. Відсутність правил гри і ринкових інституцій — аргумент на захист продовження мораторію, з яким не можна не погодитися.

«Такі правила логічно б було викласти у законі про ринок земель, прийняття якого очікується з 2007 р. як обов'язкова умова для зняття заборони на продаж. Як показує досвід попередніх дебатів, предметом запеклих суперечок були: коло осіб, які матимуть право купувати землю (особливо болюче питання — іноземні інвестори); максимально допустимі площі в одні руки (побоювання, що всі скуплять великі агрохолдинги); кому віддати право пріоритетної покупки; обмеження за часом на зміну цільового призначення земельних ділянок та їх перепродаж; яка буде роль держави і форми його впливу на ринок. Думаю, цей клубок проблемних питань знову буде у центрі депутатських баталій», — сказав він.

Експерт зазначив, що, по-друге, це недонаповнюваність Державного земельного кадастру відомостями про земельні ділянки — величезна армія власників оформляла своє право у часи, коли кадастрових номерів ще не привласнювали і вимоги до точності вимірювань були іншими. Тепер маємо ситуацію, коли старі держакти на руках у людей є, а на Публічній кадастровій карті цих ділянок немає. Або ділянка внесена, але некоректно, з накладками або іншими недоліками. Ці фактори можуть стати причиною не тільки для подовження і подорожчання шляху земельної ділянки на ринок, а й інструментами для махінацій недобросовісних ділків.

По-третє, кономічна криза та АТО — останній рік багато експертів, обґрунтовуючи необхідність продовження дії мораторію, призводять негативну соціально-економічну ситуацію, бо багато хто вважає невдалим відкривати ринок земель в умовах проведення антитерористичної операції та економічної кризи, зауважив він.

«Крім цих труднощів, є ще надзвичайна заполітизованість питання свободи ринку земель. Це також ускладнює конструктивну дискусію в суспільстві. Як би там не було, нескінченно продовжувати мораторій неможливо», — додав Роман Мекшун.

Виконано за допомогою Disqus

Матеріали за темою