Із гектара арахісу можна заробити 60 тис. грн

3 січня 2019 351 0
Збір урожаю арахісу
Superagronom.comЗбір урожаю арахісу

Із 1 га Микола Голобородько збирає майже 2 т земляних горішків, тобто арахісу. Закупівельна ціна — 30 грн/кг, відтак за сезон фермер заробляє від 45 до 60 тис. грн, пише Інфополе.

Нещодавно аграрій заходився вирощувати арахіс — культуру досить примхливу для наших кліматичних умов. Проте справа пішла настільки успішно, що він відмовився від вирощування картоплі й розпочав на цих площах вирощувати арахіс.

Восени Микола Голобородько готує площу під майбутній урожай: оре та вносить органічні добрива. Теплолюбива культура добре росте й плодоносить на пухких, зволожених ґрунтах.

Ще не так давно про земляні горішки Микола майже нічого не знав. Чув, що доправляють в Україну з Ірану, з Індії чи Китаю. От і все. А щоб вирощували в Україні? Про таке навіть подумати не міг. А тепер он і вирощує, і торгує, і консультує.

«Повірте, це дуже вигідна культура. Собівартість земляних горішків приблизно 15-16 гривень за кілограм, а продаю майже вдвічі дорожче. Арахіс із родини бобових. Тож він не тільки поповнює сімейний бюджет, а й щедро збагачує ґрунти азотними сполуками. Я починав із невеличкої ділянки — 10 квадратних метрів. Вирішив поекспериментувати: хотів перевірити, чи наші кліматичні умови будуть сприятливими для примхливого екзота. Арахіс найкраще росте при температурі повітря 25-27ºС. Коли ртутний стовпчик опускається до позначки +15ºС, ріст сповільнюється і майже припиняється. Земляні горішки дуже бояться приморозків. Тож щовесни площу накриваю плівкою чи агроволокном», — пояснює Микола Голобородько.

Микола висіває насіння лише в добре прогрітий ґрунт — температура землі має бути не менше як 15ºС. Для цього робить канавки завглибшки до 6 см. Відстань між насінинами 15-20 см, а в міжряддях до 70 см.

«Однієї весни поспішив: не дочекався оптимальної температури. Думав, арахіс швидше проросте й дозріє, але... Так, сходи з’явилися, і досить дружно. Щоправда, на більше в них не вистачило сил. Відтак загинули. Прикро й боляче було дивитися на поле. Відтоді не ризикую. Тепер зазвичай висіваю арахіс у травні - в першій чи другій декаді. Землю обов’язково рихлю — декілька разів протягом періоду вегетації, і підгортаю. Навіщо? Це підвищує врожайність майже на 70%. А в посушливі роки ще й поливаю цю культуру», — говорить аграрій.

Урожай збирає до перших приморозків. Баритися не можна, бо насіння втратить майже весь потенціал росту. Іншими словами, буде непридатним ні для вживання, ні для розмноження. Горішки викопують разом із кущем, струшують землю та на десять днів залишають у полі під сонцем. Якщо ж погода несприятлива, просушують під дахом. Лише тоді відокремлюють.

Виконано за допомогою Disqus