Високі ціни на ріпчасту цибулю зберігатимуться до початку вересня — думка

24 травня 2019 61 0
Високі ціни на ріпчасту цибулю зберігатимуться до початку вересня — думка
pixabay.com

Цибулю в Україні в основному вирощують у господарствах населення, а це близько 85-90%. Вони у більшості випадків не мають спеціального обладнання та складських приміщень для зберігання продукції протягом року без погіршення її якості. Тому багато овочів втрачаються, що і обумовлює ріст цін.

При такій ситуації зниження цін на ріпчасту цибулю можливе лише з початком масового збору нового урожаю, тобто в період від середини серпня до початку вересня 2019 р. Про це повідомила завідувачка відділу ціноутворення та аграрного ринку Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» д.е.н. Ольга Боднар.

За її словами, у 2018/19 МР на ринку ріпчастої цибулі спостерігається значне зростання оптово-відпускних та роздрібних цін.

Читати за темою: Україна почала збирати суперранню озиму цибулю

Вона додала, що  на відміну від попередніх років цінове зростання у поточному сезоні почалося із жовтня 2018 р., а вже у квітні 2019 р. його темпи становили 2,5-3 рази. Станом на квітень цього року середня оптово-відпускна ціна на овоч була 15,2 грн/кг, роздрібна — 25,6 грн/кг.

Пропозиція на ринку цибулі формується переважно за рахунок власного виробництва, нагадала експерт. Його обсяг у 2018/19 МР був на 10% нижче показника попереднього року і становив 884 тис. т.

Таке скорочення виробництва відбулося за рахунок зменшення посівних площ та урожайності цибулі.

На ринку цибулі обсяги експорту та імпорту займають лише 1-2% від внутрішнього споживання цього виду продукції. Закупівлі цибулі за кордоном протягом останніх років мають позитивну динаміку: у 2017 р. було імпортовано 8 тис. т, у 2018 р. — 19 тис. т. А за перші 4 місяці цього року до України її було завезено 57 тис. т.

Основними постачальниками були Азербайджан, Нідерланди, Узбекистан. Триразове зростання обсягів імпорту у 2019 р. обумовлене зменшенням пропозиції внутрішнього ринку.

На експорт цибуля вивозиться переважно у липні-жовтні після збору урожаю. Основними імпортерами є Румунія, Молдова, Великобританія, Польща, Ірак. В цілому обсяги експорту суттєво не впливають на внутрішній ринок. У 2018 р. вони зросли на 39%,і склали 21 тис. т.

Коментувати
Виконано за допомогою Disqus