Україна може оновити рекорд експорту волоських горіхів

21 лютого 2020 1266 0
Україна може оновити рекорд експорту волоських горіхів
Kurkul.com

Аналітики оновили прогноз експорту волоських горіхів на сезон 2019/20 рр. У той же час середня вартість експортованих горіхів продовжує знижуватися, так само як і питома вага експорту ядра волоського горіха. При цьому відсоток горіха, експортованого в шкаралупі, продовжує зростати. Повідомляє Українська плодоовочева асоціація.

За перші чотири місяці сезону (з жовтня 2019 р. по січень 2020 р. включно), Україна вже заробила $77,4 млн від експорту волоського горіха, що на 23% більше, ніж роком раніше. Також відбулось і зростання обсягів експорту.

Читати за темою: Експорт волоських горіхів зріс на 80%

«Схоже, що українським експортерам стає все складніше конкурувати на світовому ринку ядра волоського горіха, тому вони змушені опускатися в категорію з більш низькою доданою вартістю та експортувати горіх в шкаралупі. Зокрема, за нашими оцінками, в цьому сезоні питома вага горіха в шкаралупі в загальному експорті в натуральному вимірі досягає 50%, хоча роком раніше він був на 10-12%  нижче. Якщо ж оцінювати питому вагу по виручці від експорту, то в минулому сезоні на волоський горіх в шкаралупі припадало близько 16% виручки, а в цьому сезоні вже близько 30%», — зазначив економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак.

Минулого року Україна також наростила поставки до Іраку, Азербайджану, Румунії, Болгарії, ОАЕ та Албанії. При цьому середні експортні ціни і на горіх в шкаралупі та на ядро волоського горіха за перші чотири місяці сезону були нижче, ніж роком раніше. Ядро подешевшало в середньому на 4-7%, а горіх в шкаралупі — на 8-12%. 

«Ситуація з цінами на горіх була досить складною з самого початку сезону, однак вони почали вирівнюватися вже в кінці листопада під впливом зростаючого експортного попиту. У грудні середня ціна на волоський горіх на внутрішньому ринку вже перевищила минулорічну на 3-5%, за даними цінового моніторингу проекту EastFruit. У січні та лютому ціни на внутрішньому ринку продовжували утримуватися на більш високому рівні, ніж в попередньому сезоні, що негативно відбивалося на експорті, так як експортери неохоче погоджувалися платити більше», — зазначила директор з розвитку Української плодоовочевої асоціації (УПОА) Катерина Звєрєва.

За словами керівника УПОА Федора Рибалко, Україна зможе заробити на світовому ринку $155 млн від експорту всіх видів волоських горіхів, що буде приблизно на 25% більше, ніж в минулому сезоні. 

«Середня експортна ціна в цілому за сезон, швидше за все, буде трохи вища за минулорічну, перш за все по ядру волоського горіха, тому основний приріст відбудеться за рахунок збільшення обсягів експорту», — резюмував Федір Рибалко.

Виконано за допомогою Disqus