Через високу кислотність ґрунтів врожайність зернових знижується на 50% — думка

8 вересня 2020 95 0
Через високу кислотність ґрунтів врожайність зернових знижується на 50% — думка

В Україні наразі понад 11,5 млн га ріллі під сільськогосподарськими культурами мають високу кислотність. Про це в ході прес-конференції в УНІАН розповів професор, доктор сільськогосподарських наук Сергій Веремеєнко.

«Проблема стоїть дуже гостро. Немає державних програм вапнування, аграрії перестали вносити органічні добрива і перейшли на кислі мінеральні та азотні. Соя, кукурудза, ріпак, соняшник та інші основні культури погано переносять кислотність ґрунту. За найскромнішими підрахунками, ми втрачаємо 2-3 млн тонн зерна щорічно, це сотні мільйонів доларів», — розповів він.

Читайте також: Кальцій та вапнування ґрунтів: як узяти максимум?

Завідувачка відділу земельних відносин та природокористування Інституту аграрної економіки УЛАН Ольга Ходаковська зазначила, що в 1990 році аграрії вносили вапняк на 1,5 млн га земель, а у 2019 році — тільки на 137 тис. га. За її словами, висока кислотність ґрунтів здатна знизити врожайність зернових культур до 50%. Але також це вплине на вартість ділянок після відкриття ринку земель в Україні.

«З такою землі платитимуть менше податків, відповідно, менше коштів піде до місцевих бюджетів», — додала вчена.

Більш того, токсичні речовини з азотних добрив потрапляють у воду і можуть викликати хронічні хвороби у жителів населених пунктів, що розташовані поруч з таким господарством.

Як розповів керівник ЗАТ «Тернопільський кар'єр» Роман Яворський, підприємство зайнялося виробництвом гранульованого вапняку для сільськогосподарських потреб через високий попит з боку аграріїв.

«Вапнякові гранули виправдовують очікування агрокомпаній, цей продукт зручний для внесення в ґрунт. Ми співпрацюємо з лабораторіями, що роблять аналіз ґрунтів і можуть розрахувати необхідне дозування гранул», — розповів учасник ринку.

В «Українській асоціації вапняної промисловості» (УАВП) вважають за необхідне популяризувати ідею розкислення ґрунтів в Україні.

«У всьому світі застосовуються масштабні програми відновлення ґрунтів. Тому потрібно звернути увагу держави і почати спільну роботу над розв'язанням проблеми», — наголосив виконавчий директор УАВП Роман Гладуненко.

Виконано за допомогою Disqus