Реклама

Земля постійного користування має успадковуватись нащадками фермерів — думка

24 листопада 2020 734 0
Земля постійного користування має успадковуватись нащадками фермерів — думка
Kurkul.com

Всеукраїнський Конгрес Фермерів вимагає надати фермерам, які мають у постійному користуванні земельні ділянки, право успадковувати цю землю. Повідомляє пресслужба ВКФ.

ВКФ наголошує, що необхідно законодавчо передбачити можливість успадкування постійного користування ділянкою. Також потрібно передбачати законом процедуру переоформлення права постійного користування земельною ділянкою від засновника на створене ним фермерське господарство.

Як зазначають у ВКФ, наразі багато фермерів опинились у ситуації, коли після смерті фермера його нащадки не змогли переоформити на себе землі постійного користування.

Як розповів фермер з Полтавщини Дмитро Гриб, після того, як його батька не стало, у господарства почалися проблеми.

«Почалися перевірки і ті проблеми, з якими майже кожен постійний користувач в Україні стикається. Держгеокадастр розпочав по мені перевірку і склалась така ситуація, що я міг втратити цю земельну ділянку і вона перейшла б до інших господарів», — розповів фермер.

Проте його історія закінчилась добре — він відстояв у суді своє право користуватись земельною ділянкою. Але, за словами голови ВКФ Івана Слободяника, так буває не в усіх.

«Переважна більшість фермерів кидають цю ініціативу, бо не вірять у свої сили, або не вистачає знань і коштів, тому землю в них просто відбирають. І таких випадків сотні і тисячі, коли землю просто розпайовують, або прокуратура накладає арешт за самозахоплення, або фермер просто відмовляється від землі», — розповів Іван Слободяник.

Він зазначив, що ситуація погіршилась у 2016 р., коли Верховний суд постановив, що спадкоємці фермера, які разом ним вже два десятки років працюють на цій землі, після смерті фермера, на якого оформлена ця земля — навіть через суд ділянку у спадщину не отримають. Це спричинило масовий дерибан земель і величезну кількість кримінальних проваджень проти спадкоємців фермерів за фактом начебто самовільного захоплення ділянки.

Читати за темою: З 1 липня 2021 року в Україні не запрацює ринок землі — експерт

У 2020 р. відбуваються певні позитивні зрушення: Велика Палата вже нового Верховного суду вирішує, що після смерті фермера його господарство може користуватися ділянкою, наданою у постійне користування і далі, але таке право не успадковується.

«Дана постанова ВС не є законом і  не страхує фермерів та їх спадкоємців від свавілля прокурорів, чиновників Держгеокадастру та ОТГ, які прогнозовано не полишать спроб нападу на такі земельні ділянки і тероризуватимуть спадкоємців далі. По-друге, ця постанова суперечить нормам Земельного кодексу України. Та й саме фермерське господарство все ще  не може набувати право постійного користування земельною ділянкою — правова проблема до кінця не вирішена», — додав Іван Слободяник.

З липня 2021 р. набувають чинності зміни до Земельного кодексу, відповідно до яких, особи, які отримали земельну ділянку в постійне користування для фермерського господарства мають право викупити її на виплат за нормативно-грошовою оцінкою. Але поки що не врегульована процедура такого викупу.

Виконано за допомогою Disqus