Експерти радять провести зимові дослідження озимих задля отримання високої врожайності

14 грудня 2020 68 0
Експерти радять провести зимові дослідження озимих задля отримання високої врожайності

Щоб визначити стан рослин озимих культур взимку необхідно провести дослідження рослинного матеріалу в лабораторних умовах. Таку думку висловили вчені «Інституту здоров’я рослин» «UKRAVIT».

За їх словами, лише так аграрії достеменно знатимуть, в якому стані наразі знаходяться посіви, чи зможуть вона вдало перезимувати та відновити вегетацію навесні цілком життєздатними, щоб повноцінно розвиватися далі й порадувати вас наприкінці сезону щедрим врожаєм.

«На які показники наразі варто дослідити рослинний матеріал озимих культур? По-перше, на визначення вмісту вуглеводів у вузлах кущення, як показника рівня їх загартування та морозо- і зимостійкості, а по-друге — на фітопатологічні показники. Для першого дослідження фахівці викопують (у випадку, якщо ґрунт замерз — вирубують) рослини та максимально швидко доставляють зразки в лабораторію, де їх вивчають. Упродовж зими зразки зазвичай відбирають щомісяця. А у разі нетипових чи несприятливих умов, як то відсутність снігового покриву, різкі перепади температур тощо, — щодекади», — відзначив керівник агробіологічної лабораторії Інституту Володимир Конограй.

Після відновлення вегетації в період весняного кущення вчений рекомендує провести визначення вмісту макро- та мікроелементів у рослинах — азоту, фосфору, калію, кальцію, магнію, бору, міді, цинку, щоб запланувати позакореневі підживлення.

Що стосується фітомоніторингу посівів озимих культур, то це, за словами фахівця, обов’язкова складова визначення їх поточного стану. Адже за оптимальних погодних умов та якісної обробки насіння фунгіцидні протруйники забезпечують захист молодих рослин від 20 до 40 днів; надалі їхня ефективність поступово зменшується, і патогенна мікрофлора, яка є у ґрунті та на рослинних рештках, починає вражати посіви.

Найнебезпечнішими хворобами в цей період є гельмінтоспоріозна та фузаріозна коренева гнилі, снігова пліснява, септоріоз та ін.

Зважаючи на те, що цьогорічна осінь характеризувала підвищеними температурами, Володимир Конограй радить періодично проводити огляд стану посівів, хоча мінусові температури на початку грудня й сприяють зменшенню розвитку фітопагенів.

«Згідно з методичними рекомендаціями оцінки стану озимих культур для моніторингу життєздатності рослин, перші моноліти потрібно відбирати вже у січні. По відібраних монолітах визначається стан рослин і наявність фітопатогенів. Фітопатогенні дослідження проводять методом вологої камери. Ці дослідження дають можливість аграрію при відновленні весняної вегетації своєчасно провести фунгіцидну обробку посівів», — підсумував фахівець.

Виконано за допомогою Disqus