Суд виправдав аграріїв у справі про рекордну сівбу опійного маку

20 квітня 2021 90 0
Суд виправдав аграріїв у справі про рекордну сівбу опійного маку

Пирятинський та Оржицький райсуди Полтавської області винесли рішення щодо трьох учасників справи засівання найбільшого за історію незалежної України поля нарковмісного маку. Суддя Євгеній Смілянський виправдав агронома Івана Литвиненка, а суддя Ольга Сайко закрила справу щодо директора підприємства Миколи Проценка та його заступника Юрія Янченка. 

Про пише видання «Полтавщина» з посиланням на реєстр судових рішень та офіційні сайти судів.

Як виявилося, у 2019 році агрофірма «Мадег» засіяла нарковмісним маком 234 га землі у Лазірках (нині Новооржицької громади) без належних дозволів.

Як вдалося дізнатися слідчим, до сівби були причетні щонайменше троє відповідальних осіб: директор ТОВ «Мадег» Микола Проценко, його заступник Юрій Янченко, а також головний агроном СТОВ «Прогрес» Іван Литвиненко, якого вони найняли до себе за цивільно-правовим договором.

Агрофірма «Мадег» орендувала у місцевих мешканців 59 земельних ділянок, загальною площею 234 га. Наприкінці 2018 року Микола Проценко придбав у НДВАП «Мак України» 580 кг насіння маку сорту «Грей», яке поставили фірмі 1 квітня 2019 року.

Далі Микола Проценко попередив поліцію, що планує висадити на полі снодійний мак. Відповідної ліцензії Держлікслужби агрофірма не мала, тому у квітні 2019 року відділ розслідувань особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Полтавській області відкрив провадження за ч.2 ст.310 ККУ.

«Микола Проценко та Юрій Янченко дали вказівку Івану Литвиненку засіяти поле маком. Той же розпорядився щодо техніки і людей СТОВ «Прогрес», які цим займатимуться. А наприкінці травня 2019-го Микола Проценко уклав з Управлінням поліції охорони договір на охорону поля. З управління ніхто так і не приїхав, тому «Мадег» підписало аналогічний договір із приватною ТОВ «ВІП-Захист 2», — ідеться в повідомленні.

Коли за місяць на полі з’явилися перші сходи рослин, поліцейські взяли зразки маку на дослідження. Експерти підтвердили, що сорт висіяного маку нарковмісний. Слідчі та прокурори просили у суду дозвіл на арешт та знищення рослин, аби не допустити їх виток на наркоринок. Також вони повідомили про підозру Миколі Проценку та Юрію Янченку. Пізніше — у грудні 2019 року — підозру отримав і Іван Литвиненко.

Керівників ТОВ «Мадег» посадили під нічний домашній арешт, а агронома відпустили під особисте зобов’язання.

За свідченням фахівців, на земельній ділянці площею 234 га вирощувалося майже 350 мільйонів нарковмісних рослин. З них наркоділки могли б заготовити не менше 70 т макової соломи. Її вартість на «чорному» ринку на той час оцінювалася у 7 мільярдів гривень.

Справу щодо Проценка і Янченка направили до суду у грудні 2019 року. Обох звинуватили у незаконному посіві та вирощуванні снодійного маку в кількості понад 500 рослин (ч. 2 ст. 310 ККУ).

Спочатку справу розглядав Оржицький райсуд, але остаточне рішення щодо двох керівників ТОВ «Мадег» виніс Пирятинський райсуд — майже за рік, у жовтні 2020 року. Суддя Ольга Сайко закрила справу, оскільки правоохоронці запізнилися із висуненням обвинувачень.

Після повідомлення про підозру у липні 2019 року слідчі мали 4 місяці на розкриття справи. У листопаді вони подали клопотання про продовження терміну ще на півроку, але отримали відмову. Обвинувальний акт правоохоронці направили до суду 6 грудня, а надійшов він 12 грудня — тобто після закінчення термінів досудового розслідування.

Через це адвокати Миколи Проценка і Юрія Янченка подали клопотання про закриття справи і суд їх задовольнив. Прокуратура уже подала на це рішення апеляційну скаргу і зараз триває розгляд позову.

Справу агронома Івана Литвиненка передали до Оржицького райсуду у березні 2020 року. Вирок суддя виніс за рік і він був виправдувальний.

Підставою стало те, що Литвиненко лише виконував вказівки Проценка і Янченка та не мав повноважень на збирання дозвільних документів. Рішення сіяти саме нарковмісний мак він не приймав самостійно. До того ж, копія цивільно-правового договору, яку долучили у якості доказу, не була завірена належним чином.

Тому 12 березня 2021 року суддя Євгеній Смілянський визнав Івана Литвиненка невинуватим у незаконному посіві та вирощуванні понад 500 рослин снодійного маку (ч. 2 ст. 310 ККУ) і виправдав його. На це рішення прокуратура також уже подала апеляційну скаргу.

Усім трьом загрожувало від 3 до 7 років ув’язнення. Інших підозрюваних у справі не було, тому можна сказати, що інцидент із найбільшим за всю історію незалежної України полем опійного маку закінчився закриттям кримінального провадження і виправдання.

Виконано за допомогою Disqus