Експерт розповів про необхідність аналізу ґрунту перед осінньої посівною

16 серпня 2021 310 0
Експерт розповів про необхідність аналізу ґрунту перед осінньої посівною
Kurkul.com

Після збору ранніх ярих та озимих культур саме час готуватися до нової посівної, а найперше, що варто зробити — це дослідити ґрунти господарства. Про це розповіли фахівці «Інституту здоров’я рослин», інформує Кurkul.com

«Якщо такі виробничі ресурси, як посівний матеріал, пестициди чи добрива можна обрати з широкого асортименту, представленого сьогодні на ринку, то із ґрунтами справа дещо інша», — розповів науковий співробітник Інституту Сергій Сальніков.

З його слів, ґрунти вже мають певні показники, що залежать від регіональних особливостей розташування господарства. Вони не лишаються сталими із року в рік: впливають зміни клімату, сівозміна, ступінь інтенсифікації агровиробництва тощо. Тож щоб забезпечити посівам озимини вдалий старт, ці показники необхідно контролювати та, за необхідності, коригувати. Для цього перед висівом озимих зернових культур і ріпаку ґрунти необхідно дослідити в лабораторних умовах.

«Дослідження ґрунтів необхідно проводити принаймні раз на 2 роки. Є базові показники, що є сталими та майже не змінюються протягом 2-3 років, — це вміст органічної речовини, кислотність, валові форми калію та фосфору, мікроелементів. Натомість вміст азоту та сірки дуже нестабільні і змінюється упродовж вегетації», — розповів експерт.

Крім того, в останні роки відзначається швидка зміна кислотності ґрунту: дедалі більше зразків, що досліджувалися в Інституті, мали кислий чи слабокислий показник. Основною причиною є зменшення використання органічних добрив, велика кількість внесених азотних добрив, погіршення мікробіологічного стану ґрунтів та ін.

Варто зважати, що на рівень засвоєння живлення культур впливають такі показники, як рН ґрунту, вологість, вміст органічної речовини тощо. І навіть при незначних відхиленнях від цих норм посіви можуть недоотримати заплановані поживні елементи. Оптимальним значенням для повноцінного використання рослиною NPK із добрив є показник 7,0.

«Також ґрунт варто дослідити на залишкову кількість пестицидів. Адже ця інформація допомагає зрозуміти, чому деякі ділянки поля без явних причин «випадають» в період активної вегетації. Це дослідження також необхідно проводити на новоосвоєних землях, які плануються засіватись вперше», — порекомендував Сергій Сальніков.

А щоб озимі культури гарантовано отримали заплановане живлення, необхідно в комплексі із дослідженням ґрунту перевірити оригінальність та якість придбаних добрив.

Читайте також: Українські аграрії можуть отримати швидкий аналіз ґрунтів за американськими стандартами

Виконано за допомогою Disqus