Старі запаси пшениці знижуватимуть ціну на новий урожай

22 червня 2015 101 0
Старі запаси пшениці знижуватимуть ціну на новий урожай
Latifundist.comСтарі запаси пшениці знижуватимуть ціну на новий урожай

Надлишкові запаси пшениці в Україні будуть тиснути на ціни зернової нового врожаю таким чином, у можуть призвести до зниження можливої ​​рентабельності виробництва зернової, пише «Про Агро».

Нещодавно Державна служба статистики повідомила, що на 1 червня 2015 р., за місяць до завершення поточного сільгоспсезону, в сільськогосподарських підприємствах (крім малих) і підприємствах, що здійснюють зберігання, переробку зернових культур була є наявності 3 968,9 тис. т пшениці, що на 56,7% більше, ніж у 2014 р. При цьому запаси пшениці становили майже 40% від загальних зернових запасів на зазначену дату.

Настільки високі запаси на кінець маркетингового року свідчать про серйозну розбалансованість ринку, причиною чого стали кілька обставин. Основна — рекордна девальвація гривні наприкінці 2014 р. — початку 2015 р., зважаючи на яку виробники максимально стримували продажі, а від експортерів найчастіше вимагали оплати у твердій валюті. У підсумку, на початок поточного місяця безпосередньо в сільгосппідприємствах ще зберігалося понад 2 млн т нереалізованої пшениці.

Друга причина утворення значних перехідних запасів — досягнута в лютому поточного року домовленість Міністерства аграрної політики і продовольства України із зернотрейдерами про граничний обсяг експортних поставок пшениці, закріплена у відповідному меморандумі. До цього вітчизняні переробники, насамперед, мірошники, неодноразово заявляли, що необмежений експорт пшениці може стати причиною формування дефіциту зернової на внутрішньому ринку. Правда, заради справедливості треба сказати, що експорт пшениці з України в 2014/15 МР гальмувався не тільки меморандумом, але і досить «кволим» попитом з боку закордонних покупців, а також витісненням вітчизняної зернової з частини традиційних ринків збуту продукцією інших країн.

Так чи інакше, але наднормативні залишки пшениці, які могли б стати «буфером» у разі скорочення виробництва зернової, цього року, коли очікується черговий якщо не рекордний, то вельми хороший урожай, загрожують перетворитися для аграріїв у досить серйозну проблему. Якою б не була світова ціна на пшеницю, високі перехідні залишки будуть тиснути на внутрішні ціни і, таким чином, приведуть до зниження можливої ​​рентабельності виробництва зернової.

Крім того, якщо всі озвучені сьогодні прогнози про валовий збір в новому сезоні у 22 млн. т пшениці і більше збудуться, то предметом меморандуму аграрного відомства з трейдерами на наступний маркетинговий рік має стати не стримування, а стимуляція експортних продажів української пшениці та продуктів її переробки.

Виконано за допомогою Disqus

Матеріали за темою