Реклама

Експорт вітчизняного насіння залежить від якнайшвидшого припинення війни — науковець

24 березня 2022 47 0
Експорт вітчизняного насіння залежить від якнайшвидшого припинення війни — науковець
Kurkul.com

Експорт насіння зернових, олійних культур та цукрових буряків за 2021 р. склав $26,1 млн, що стало найвищим показником з 2013 р. і на 40% перевищило обсяги 2020 р. Проте подальше нарощування потенціалу вітчизняного насінництва напряму залежить від якнайшвидшого припинення війни для успішного проведення посівної кампанії.

Про це розповів завідувач відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», д.е.н. Олександр Захарчук.

За його словами, збільшенню обсягів експорту насіння цього виду агропродукції значною мірою сприяло визнання у 2020 р. Європейським парламентом української системи сертифікації насіння еквівалентною вимогам ЄС. Внаслідок цього рішення вітчизняне насіння отримало доступ на ринок Європейського Союзу.

Читати за темою: Вітчизняні сорти озимини краще перенесли зиму, аніж імпортні — фахівці

Торік Україна вперше експортувала насіння до Німеччини, Румунії, Польщі, Франції та Угорщини.

«У структурі українського експорту насіння зернових та олійних культур традиційно домінує кукурудза, обсяги поставок якої на зарубіжні ринки за 2021 р. у вартісному вимірі становили $17,3 млн, тобто 2/3 від загального експорту насіння», — зазначив науковець.

Найбільшими споживачами насіння кукурудзи стали країни СНД, які закупили його на суму $10,8 млн. Решту кукурудзи — 33% — імпортували країни–члени ЄС та інші європейські країни.

«Левова частина цього насіння надійшла до білорусі — 4,2 тис. т на суму $8,2 млн, а також до Казахстану — 600 т на суму $1,2 млн, Угорщини — 481 т на $1,3 млн, Румунії — 458 т на $1,2 млн, Молдови — 365 т на суму $1 млн та Польщі — 340 т на $0,6 млн. Серед інших покупців є і Німеччина (195 т) та Франція (95 т)», — розповів Олександр Захарчук.

Основним покупцем української насіннєвої пшениці у 2021 році став Ізраїль — 1,1 тис. т. Ще 515 т Україна продала до Швейцарії, 492 т — до Молдови, 264 т — до Чехії, 290 т — до Казахстану. Загалом торік було продано 2789 т насіння пшениці на $1,8 млн.

Також у 2021 році було експортовано 2375 т насіння сорго на суму $300 тис.

Серед олійних культур лідером продажу є насіння соняшнику — 298 т на суму $2,3 млн. Ріпаку продали 44 т на $0,5 млн, а сої — 67 т на $0,1 млн.

Читайте також: В Україні поступово відновлюється попит на соняшник

«Таким чином, за 2021 р. Україна експортувала на світовий ринок — у першу чергу, європейський — 14,1 тис. т насіння зернових культур та 0,4 тис. т насіння олійних культур, що є найкращим результатом за останні 10 років. Причому потенціал вітчизняного насінництва, який значно зріс за рахунок іноземних компаній, що працюють в Україні, лише набирає обертів», — підкреслив науковець.

Однак, як додав Олександр Захарчук, в умовах російської агресії є загроза зменшення виробництва вітчизняного насіння. В першу чергу у зв’язку зі скороченням площ насінницьких посівів, розміщених на території, де ведуться військові дії, використання частини їх для забезпечення продовольчих потреб в інших регіонах України, а також зменшення надходження інвестицій у галузь внаслідок війни, зазначив науковець.

«Отже, подальше нарощування потенціалу вітчизняного насінництва напряму залежить від якнайшвидшого припинення війни для успішного проведення посівної кампанії та нарощування обсягів виробництва насіння», — підсумував Олександр Захарчук.

© Юлія Немцева, Kurkul.com, 2022 р.

Виконано за допомогою Disqus

Реклама