Реклама

В Європі 80% фермерів сіють гібриди ріпаку, стійкі до розтріскування

1 травня 2024 46 0
В Європі 80% фермерів сіють гібриди ріпаку, стійкі до розтріскування
Kurkul.com

В Європі 80% ринку засівається гібридами ріпаку, стійкими до розтріскування. Щодо України, то у 2021-2022 рр. ними засівалося лише 30%. Про це йдеться у спецпроєкті «В Європі очікують дефіцит ріпаку. Як це вплине на українських виробників і ціни», пише Kurkul.com.

«Інколи у нас запитують, чого у нас така різниця з Європою по середньому рівню врожайності. Так ось чому», — розповів продукт-менеджер з розвитку зернових культур та озимих ріпаків компанії «Лімагрейн Україна» Артем Юр’єв.

Чому це важливо? Бо, висіваючи такі гібриди, аграрії страхують свої посіви від несприятливих погодних умов в кінці вегетації, коли через дощі, град, або просто через затримку збирання є ризик розтріскування та осипання насіння на нестійких гібридах. Інколи, втрати врожайності можуть сягати 100%. 

Також фахівець радить звертати увагу на гібриди, стійкі до вірусу жовтухи турнепсу, який може знизити врожайність на 20-30%. Якщо раніше цю хворобу фіксували у західних та центральних регіонах, то зараз вона розповсюджена по всій Україні. В портфоліо «Лімагрейн» є достатньо гібридів з генетичною стійкістю до цього вірусу — Амбассадор, Артеміс, Аурелія, ЛГ Авірон, ЛГ Антігуа, Анністон, ЛГ Арнольд тощо.

Під час посушливих умов навесні, коли ріпаку важко поглинати азот з ґрунту (а дефіцит азоту негативно впливає на розвиток та стан рослини), добре себе проявляють гібриди N-Flex. Вони дають стабільний врожай за різних умов забезпеченості азотом. До них відносяться ЛГ Авірон, ЛГ Аустін, ЛГ Антігуа та Амбассадор.

Читати за темою: Цьогоріч ріпак знову претендуватиме на звання найрентабельнішої культури в Україні — аналітики

І ще один нюанс. Всі гібриди ріпаку відрізняються з погляду придатності до різних термінів посіву. Є продукти рекомендовані для ранніх термінів посіву, які можна висівати з кінця липня і мають більш повільний осінній розвиток. А є більш для пізніх, які висіваються  у серпні-вересні, і за максимально короткий проміжок часу встигають наростити оптимальну вегетативну масу.

«Дуже поширене явище, коли господарства в ранні терміни сіють швидкі гібриди і потім мають проблеми з переростанням. Навпаки, в пізні терміни сіють повільні гібриди, які не встигають сформувати оптимальну вегетативну масу та кореневу систему до приходу зими», — пояснив Артем Юр’єв.

Плюс не вчасно вносять рістрегуляцію. Якщо сходи отримали рано і це швидкий гібрид, то перша рістрегуляція повинна бути максимальними дозами в період 3-4 листочків. А якщо господарство пропустило оптимальний термін внесення рістрегуляторів і вносить на таких гібридах по 6-8 листочку, то у такого ріпаку будуть проблеми з витягуванням кореневої шийки, переростаннями, гнилями та іншими хворобами.

«На жаль, ця проблема для України є глобальною», — зазначив експерт.

© Юлія Немцева, Kurkul.com, 2024 р. 

Виконано за допомогою Disqus

Реклама