У 2024 р. на Одещині фермери проводили експерименти з вирощування бавовнику. До участі залучили вісім фермерських господарств і одну науково-дослідну ділянку.
Про це йдеться у спецпроєкті «Пів мільйона $ за вхід або чи вигідна нам українська бавовна» на Kurkul.com.
Аграрії, які вирощували культуру, розповіли, що перший рік експериментів супроводжувався цілою низкою помилок. Основні проблеми стосувалися технологічних аспектів вирощування.
«Ми допустили кілька ключових помилок. По-перше, неправильно визначили густоту посіву. Замість рекомендованих 115-150 тисяч рослин на гектар, ми посіяли лише 60-70 тисяч. Через це рослини пішли у надмірний ріст і ми навіть раділи, що вони добре ростуть. Але згодом зрозуміли, що під час активного росту бавовник не формує коробочки й не цвіте. Нам потрібно було регулювати ріст хімічними препаратами, але ми дізналися про це надто пізно», — пояснили фермери.
Також однією з головних помилок були запізнілі строки посіву. Замість висіву до 5 травня, посівна кампанія почалася наприкінці місяця — з 22 по 25 травня.
«Перед посівом слід було провести попередню оранку. Ми цей момент не врахували, і це також вплинуло на результати», — зазначив Микола Златов, співзасновник СФГ «Балкани».
Проблеми виникли й через брак спеціалізованих препаратів для регулювання росту, яких в Україні не було.
«Ми проводили механічне прищипування, сподіваючись, що це дасть ефект, але виявилося, що потрібні спеціальні хімічні засоби, про які ми дізналися пізніше. Крім того, не вдалося вчасно налагодити співпрацю з експертами, які мають досвід у вирощуванні бавовнику», — підкреслили аграрії.
За словами Степана Чернявського, який став ініціатором проєкту, основним завданням даного експерименту було, з одного боку, зацікавити аграріїв у вирощуванні бавовнику, відповідно впровадивши державну дотаційну програму, з іншого — розібратися у технології вирощування цієї культури на українських ґрунтах та умовах клімату, зокрема на Одещині.
Загалом на усіх дев’яти дослідних ділянках бавовник продемонстрував гарні результати. Навіть на полях без зрошення, за умов аномальної спеки.
Читайте також: Мак, гірчиця, сафлор та інші — які нішеві олійні ростуть в Україні
© Юлія Немцева, Kurkul.com, 2025 р.
Вибір редакції
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.