Вирощування рентабельніших культур, зокрема соняшнику, який є одним із лідерів за цим показником, призводить до зменшення набору с/г культур в сівозміні. Це спричиняє накопичення в ґрунті різних діючих речовин засобів захисту рослин, які можуть мати фітотоксичну дію на наступну культуру. Про це пише SuperAgronom.com.
Як пояснив Сергій Уваров, менеджер з розвитку агротехнологій у північно-східному та західному регіоні LNZ Group, плануючи сіяти соняшник, необхідно звернути увагу на історію конкретного поля за попередні роки: що сіяли та які препарати застосовувалися.
«Є ряд продуктів, які мають обмеження по сівозміні, проте навіть це не завжди зупиняє агровиробника від сівби соняшника. Його висівають, а під час вегетації спостерігається на рослинах фітотоксичність, яка проявляється у вигляді деформації та покрученості листків, рослини зупиняються в рості або взагалі може відбуватись повне відмирання рослин», — підкреслив експерт.
Також серед причин виникнення фітотоксичності на соняшнику є використання ЗЗР поза регламентом їх застосування. Найбільше це стосується гербіцидів. Оскільки їх неправильне застосування може мати негативний вплив на культурну рослину, відбувається пригнічення росту та розвитку, що в майбутньому впливає на кількість та якість отриманого врожаю.
«Плануючи гербіцидний захист соняшнику слід брати до уваги також ґрунтово-кліматичні умови вирощування. Цей фактор передусім впливатиме на вибір ґрунтових гербіцидів. Залежно від зволоженості регіону вирощування та гранулометричного складу ґрунту визначається ефективність роботи обраної діючої речовини, тим самим нівелюючи фітотоксичний вплив на соняшник. Для прикладу, препарати бренду DEFENDA, які представлені в більшості однокомпонентними препаратами, дають змогу обрати перелік ефективних діючих речовин відповідно до зони вирощування», — додав Сергій Уваров.
Так, за його словами, препарат Сахара, який набув популярності в південних регіонах країни. Тут за низького рівня вологи він проявляє свою високу ефективність контролю бур’янів та знижує рівень фітотоксичного впливу на культурну рослину. Тоді як за прохолодної погоди та високої вологості ґрунту може проявляти фітотоксичну дію на культуру.
Читайте також: Через несприятливі погодні умови фермерам доведеться на частині площ пересівати ріпак
Також доволі часто спостерігається фітотоксичний вплив на рослини соняшника від внесення страхових гербіцидів. Основною причиною виникнення цього негативного впливу є неправильний регламент застосування обраних продуктів, а саме коли рослини соняшника переростають фази, в які можна було працювати. Значною мірою це стосується застосування грамініцидів.
«Зазвичай, компанії-виробники засобів захисту рослин не вказують в описах грамініцидів, в які саме фази вносити препарати, а рекомендують обприскування посівів, незалежно від фази розвитку культури. Зі свого досвіду та досвіду більшості агровиробників встановлено, що внесення грамініцидів у пізні фази призводить до сильного фітотоксичного впливу на соняшник — у кошику формується мала кількість квіток, він деформується або ж зовсім не закладається. Тому найбільш ефективне використання даних продуктів у фазу 2-4 пари справжніх листків при температурі повітря на момент внесення від +10°C до + 25°C та достатньої кількості вологи в ґрунті», — наголосив фахівець.
Проте, враховуючи нинішні погодні відхилення, оптимальні умови для внесення грамініцидів наразі складаються досить рідко.
Також частою причиною фітотоксичних проявів дії грамініцидів на соняшнику є недотримання часових проміжків між їх внесеннями з гербіцидами проти дводольних бур’янів, фунгіцидами та мікродобривами.
«Навіть, якщо ми не змішали їх в одну бакову суміш, то таке змішування може відбутись уже в рослині соняшника», — підсумував Сергій Уваров.
© Юлія Немцева, Kurkul.com, 2025 р.
Вибір редакції
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.