Молочна галузь еволюціонує лише через кооперацію — голова Pienas LT

4 листопада 2016 73 0
Литовський досвід довів ефективність кооперації
kurkul.comЛитовський досвід довів ефективність кооперації

Кооперація — це єдиний шлях еволюції молочної галузі. Таку думку висловив голова коперативу Pienas LT Нагліс Нараускас (Литва), пише «Молоко і ферма».

Литовські виробники молока пройшли весь той шлях, який нині проходять українські. Кілька великих переробних компаній, об’єднавшись, закуповували у фермерів молоко за значно нижчими цінами порівняно з ринковими. Єдиний спосіб розв’язати собі руки молочарі вбачали в кооперації.

Заснували кооператив Pienas LT наприкінці 2008 р. господарства, що за мірками Литви належать до середніх та малих. Найбільше господарство щодоби здає на кооперативну переробку 20 т молока. Рішення об’єднатися прийшло не від доброго життя. У 2008 р. світ переживав економічну кризу, яка жорстко пройшлась і по молочному сектору. Ринок Литви поділила п’ятірка найбільших молокопереробних підприємств, відчутно демпінгуючи ціни.

Об’єднавшись у кооператив, господарства починали з того, що консолідували своє молоко у так звані пули і здавали переробникам, але тільки через кооператив. Звісно, знаходилися ферми, які, незважаючи на домовленості, працювали в обхід, однак їх одразу виключали з кооперативу. Таку політику з самого початку підтримали всі члени.

«Якщо говорити про кооперацію, то це та дорога, яку пройшли скандинавські й голландські фермери. В нашому випадку — досить пізно. Система і менталітет нам дуже завадили, люди боялися кооперуватися. Вони думали, що кооператив — це той самий колгосп, де вони не матимуть права приймати рішення. Пояснити фермерам, що іншого вибору нема, буває складно. Ми щоразу повинні доводити нашим політикам і деяким фермерам, що це та форма, де виробники можуть максимально лобіювати свої інтереси й реалізовувати економічні плани», — зазначив Нагліс Нараускас.

Нині Pienas LT вважається найбільшим вертикально інтегрованим кооперативом не тільки в Литві, а й в усій Прибалтиці. Загальне поголів’я кооперативу налічує 17 тисяч дійних корів. Щоденно виробляють 410 т молока, а з 2015 р. ще й переробляють. Завдяки правильній і продуманій політиці, спрямованій на користь свого виробника, кількість господарств-членів зростає — зі 150 у 2008 р. до 210 у 2016 р.

Поголів’я корів та надоїв молока в Україні поступово зменшуються, починаючи з 1990 р. Сьогодні лідерами молочної галузі в Україні є Вінницька та Полтавська області — 838,4 та 794,5 тис. т відповідно. Джерело: «Агробізнес України 2015».

Виконано за допомогою Disqus

+ 9° ... + 3°

Вітер

4.1м/с

Опади

1.6мм

Вологість

50%