Пестициди викликали у джмелів амнезію

15 грудня 2016 87 0
Джмелі здійснюють повторний візит до квіток
nplus1.ruДжмелі здійснюють повторний візит до квіток

Британські дослідники довели, що вплив неонікотиноїдів порушує просторову пам'ять джмелів, змушуючи їх забувати, які квіти вони вже відвідали, пишеN+1.

Неонікотиноїди (інсектициди, засновані на нікотині), призначені для боротьби з комахами-шкідниками, були заборонені в країнах Євросоюзу в 2013 р., після того як була показана їх токсичність для бджіл — і навіть для комахоїдних птахів. Однак багато сільськогосподарських підприємств виступають проти цієї заборони.

Просторова пам'ять дуже важлива для бджіл: вона дозволяє їм не тільки запам'ятовувати місця джерел нектару, але і більш ефективно збирати їжу, не відвідуючи повторно ті квіти, з яких нектар був уже зібраний. У попередніх дослідженнях було показано, що отруєння пестицидами порушує здатність бджіл знаходити зворотну дорогу до вулика. Автори нової статті вирішили з'ясувати, як впливає вплив пестицидів на здатність бджіл запам'ятовувати, які квіти вони вже відвідали, а які ні.

Автори вивчали вплив неонікотиноїдів на земляних джмелів (Bombus terrestris), які відносяться до сімейства справжніх бджіл і є одними з найбільш важливих запилювачів в Європі. Джмелів поміщали в радіальний лабіринт з «гніздом» в середині і 8 коридорами, в кожному з яких було встановлено штучну «квітку» з нектаром. Для успішного завершення завдання джмелі повинні були відвідати всі вісім квіток, уникаючи повторних візитів, і повернутися в гніздо, де їх чекала нагорода — солодкий сироп.

Спочатку вчені спостерігали, як із завданням справляються джмелі, що не піддавалися впливу пестицидів. Джмелі успішно виконували завдання, облітаючи всі квітки по одному разу і повертаючись в гніздо. Незважаючи на те, що комахи відвідували квітки не по порядку, повторні візити траплялися вкрай рідко — що говорить про те, що вони використовували просторову пам'ять, щоб запам'ятати, які квітки вони вже відвідали.

Потім джмелів обробляли інсектицидом тіаметоксамом в трьох різних дозах і через 45 хв. після обробки запускали в лабіринт. Виявилося, що такі джмелі справляються із завданням гірше: число повторних візитів квіток сильно зросло. Цікаво, що ефект від високих доз тіаметоксаму залежав від розміру джмелів: великі джмелі робили більше повторних візитів, ніж дрібні. Як припускають автори, це може пояснюватися тим, що великі комахи встигли увібрати більше інсектициду за час обробки, ніж дрібні.

Такі наслідки всього лише одноразової обробки тіаметоксамом дозволяють припустити, що в природі, де комахи піддаються впливу пестицидів протягом усього періоду цвітіння, цей ефект може бути ще сильнішим. Неефективний пошук їжі, в свою чергу, може уповільнювати зростання колонії, знижуючи щоденне надходження нектару і пилку в вулик.

Нещодавно вчені показали, що поширений пестицид хлорпірифос знижує швидкість навчання медових бджіл у багато разів менших в дозах, ніж летальні: 1 г пестициду виявилося достатнбо для порушення пам'яті у 20 млрд бджіл.

Виконано за допомогою Disqus