Стало відомо, хто у владі й бізнесі проти, а хто підтримує ринок землі

25 квітня 2017 612 0
Хто з політиків, депутатів, бізнесменів за та проти відкриття ринку землі — дослідження
fb.ruХто з політиків, депутатів, бізнесменів за та проти відкриття ринку землі — дослідження

AgroPolit.com провів власне дослідження щодо відкриття ринку землі в Україні. Серед 32 опитаних — народні депутати, політологи експерти з земельних відносин, вище керівництво Міністерства аграрної політики та директори великих агрохолдингів.

Серед прихильників відкриття ринку землі с/г призначення — президент, прем’єр-міністр, міністр аграрної політики та продовольства України, народні депутати та інші можновладці. Їхнім головним аргументом «за» є те, що ринок землі дасть новий поштовх економіці, а обмеження на першому етапі обмежать розвиток неконтрольованих процес.

«Відсутність права на вільний продаж і купівлю землі сільськогосподарського призначення, безумовно, стримує інвестиції в аграрну сферу, знижує і порушує права селян, занижує, між іншим, і ціну оренди, витягаючи з їхніх кишень останні копійки. Це аксіоматично. Але мені відомі й громадська думка, яка є в Україні з цього питання, і позиція більшості парламентських фракцій. Я їх ціную і поважаю. Але як вирішити цю проблему, шановні народні депутати, це ваша компетенція: або ховати голову в пісок і нічого не міняти, чи все-таки працювати над створенням ринку землі в Україні, але з усіма можливими запобіжниками від будь-яких негативних наслідків», — говорить президент України Петро Порошенко.

Міністр аграрної політики та продовольства Тарас Кутовий наполягає на тому, що право володіти землею повинно бути виключно в українців.

«Фермер володіє та користується землею, але, на жаль, не може нею розпоряджатися. Якщо фермер сьогодні власник, він повинен бути власником і в дійсності. Тому що це актив, над яким він сьогодні працює і хоче залишити у спадок своїм нащадкам. Наразі ми маємо дві чіткі тези: можливість купувати пайову землю має бути тільки для українських громадян і тільки для фізичних осіб. Обсяг володіння повинен бути обмежений, а ціна — не нижчою за нормативно-правову оцінку… Ми шукаємо компроміс, формулу, яка повинна працювати на благо аграріїв. Потрібно почати процес, коли ми можемо працювати з правами на оренду...», — каже міністр.

Голова ради Асоціації «Земельна спілка України» Андрій Мартин запевняє, що зрозумілі правила гри на ринку землі сільськогосподарського призначення вигідні всім.

«Інтереси самих селян — власників землі мало кого хвилюють. Якщо ж у селянина буде альтернатива — не лише здавати землю у оренду, а й продати свій наділ будь-кому, тоді «правила гри» у вітчизняному агробізнесі зазнають суттєвих змін — землю доведеться брати в оренду не у бабусі, яка ніколи особливо не вчитувалася в договір оренди, а у нового власника, який придбав ділянку за гроші та, швидше за все, захоче якомога швидше «відбити» свої інвестиції. І доведеться платити реальну вартість землі — диктувати орендну буде не орендар, а власник», — стверджує Андрій Мартин.

Противниками відкриття ринку землі сільськогосподарського призначення стали народні депутати від «Батьківщини», радикали Ляшка та власники великих агрохолдингів. Серед головних аргументів проти — це відсутність законодавчої бази для впровадження ринку землі та можливий продаж заможнім іноземцям.

«Ми в жодному разі не підтримаємо продаж землі з молотка! Україна має майже 42 млн га землі, це 72% української території. Ми живемо на золоті! Саме тому наша мета — збільшити кількість фермерських господарств у 36,2 разу, щоб дійти до середньоєвропейського показника. Наша партія розгортає по всій країні систему створення ініціативних груп для проведення референдуму, збору трьох мільйонів підписів, а також планує об’єднатися з Асоціацією фермерів та аграріїв. Ми боротимемося за те, щоб земля не стала товаром», — запевняє лідерка партії «Батьківщина».

Виконано за допомогою Disqus