Уессан

450
Уессан Джерело: 12.org.ua
Назва породи Уессан Usan
Тип тварини Вівці
Напрямок МРХ - м’ясні
Компанії племрепродуктори

Історія

Недалеко від узбережжя Франції є острів Уессан, який був заселений людьми в V ст. нашої ери. Місцеві жителі займалися вівчарством. Оскільки рослинність на острові досить мізерна, то тварини поступово дрібнішали. Достовірної інформації про те, як потрапили на цей острів барани, немає. Є лише припущення, що їх доставили туди бритти або нормандські моряки. Відомо, що саме на цьому острівці почалася селекційна робота з міні-вівцями. У 1900 році перші тварини були відправлені на територію Франції і Англії. В середині минулого століття популяції мініатюрних овець загрожувала небезпека зникнення, але селекціонери з Європи врятували вид, схрестивши карликів з іншими мініатюрними вівцями. В результаті карликові барани були збережені.

Стандарт породи

Вівці уессан бувають чорного, рудого, білого, сірого забарвлення. Мордочка в нижній частині загострена, має прямий або іноді горбоносий профіль, майже повністю (за винятком губ і країв ніздрів) вкрита тонкою шерстю. Губи тонкі і дуже рухливі, роги спіралеподібні (у самців), а колір рогового шару на них відповідає забарвленню вовни тварин.

Господарська характеристика

Висота баранів – плідників – 50 см, вівцематок – 40–46 см. Маса дорослих тварин становить до 20 кг у самців і до 15–16 кг у самок. Вовна густа, довга – в рік вдається настригти до 2 кг з барана і до 1,5 кг з матки. Волос тонкий (до 30 мкм), в довжину може досягати 15 см. Вівці уессан скороспілі – статева зрілість у ярок досягається до 6 місяців, а у баранців до 7. При цьому для отримання повноцінного потомства краще обмежити злучку до 12 місяців. Вівці здатні двічі за сезон приносити потомство, але в окоті зазвичай буває тільки одне ягня з масою до 1 кг. До моменту відбирання маса баранців досягає 4–6 кг і відрізняється низьким забійним виходом – 50 %, але характеризується високими смаковими якостями.

З точки зору догляду, це досить невибагливі тварини, тільки такі могли вижити в суворих кліматичних умовах острова Уессан і пройти природний відбір. Вони поїдають набагато більше видів рослин, ніж інші сільськогосподарські тварини.

Карликові вівці ласкаві і миролюбні, тому прекрасно підходять для контактних зоопарків і в якості домашніх вихованців.