Цигайська

960
Цигайська Джерело: gusi.in.ua/i
Назва породи Цигайська Tsigayska
Тип тварини Вівці
Напрямок МРХ - молочно-м’ясні
Компанії племрепродуктори

Історія

Цигайська порода – створена в давні часи народами Балканського півострова і Малої Азії. В Карпатському регіоні була представлена з ХІІІ століття. Племінна книга ведеться з 1700 року. На південь України завезена в XIX ст. переселенцями-болгарами з Бессарабії та румунськими кочівниками-вівчарями з Трансільванії. На основі селекції з використанням для ввідного схрещування англійської породи ромні-марш створено приазовський тип цигайських овець. Розводять її в основному у Хорватії, Словенії, Словаччині, Угорщині, Чеській республіці, Румунії, Сербії, Молдові, Албанії. Зона пород­ного районування в Україні: Донецька, Автономна Республіка Крим, Одеська, частково Чернівецька, Херсонська, Запорізька області.

Стандарт породи

Вівці цього виду традиційно мають біле забарвлення. Їх статура міцна, тіло довге, але досить компактне, за формою схоже на бочку. Голова невелика, овальна, сидить рівно на широкій короткій шиї. Матки рогів не мають, тільки нарости, у баранів рога закручені спіраллю. Груди велика, глибока. Спина рівна, середньої ширини. Кістяк міцний, загривок і крижі не вузькі. Хвіст середньої довжини, тонкий, що складається з 20–22 хребців. Кінцівки прямі, поставлені правильно, копита тверді. Ягнята народжуються все в складках. Але з віком складки розгладжуються, шкіра стає міцна, пружна. Шерсть практично не звалюється, виростає однорідна, густа, міцна. Міздря міцна.

Господарська характеристика

Від них одержують напівтонку вовну, якісну баранину, молоко і відмінної якості овечі шкурки. Жива маса баранів – 80–90, вівцематок – 50–55 кг. Вовна біла з грубуватого пуху, довжина – 8–10 см, вихід чистого волокна – 55–58 %. Настриг вовни у баранів – 7–8, вівцематок – 3,5–4 кг. З цигайської вовни виготовляють кращі технічні сукна, термін використання яких у чотири рази довший, ніж сукон із вовни овець інших порід.

М’ясо цигайських овець смачне, ніжне, без неприємного присмаку герсинової кислоти. Ягнята під час нагулу дають добові прирости 200–300 г. Забійний вихід м’яса – 50–55 % за середньої вгодованості. Цигайська порода овець характеризується високою молочністю. За лактацію від вівцематки надоюють 80–100 кг молока із вмістом жиру 8 %, а деякі дають до 200 кг. Молоко використовують для виготовлення бринзи.

Плодючість цих овець висока: 140–170 ягнят на 100 вівцематок. Середня тривалість життя 8 років.