Ферганська

47
Назва породи Ферганська Fergana goat
Тип тварини Кози
Напрямок МРХ
Компанії племрепродуктори

Історія

У Наманганській області Республіки Узбекистан була створена дана порода тварин. Під керівництвом А.Д. Куянової проводилася робота по виведенню цієї породи. У 1961 році нова порода була затверджена Міністерством сільського господарства. Побічним продуктом схрещування місцевих кіз з ангорськими цапами, які були завезені з США, і є чорні кози. У процесі схрещування з чистопородними ангорськими цапами білої масті в гомозиготній формі місцевих кіз I і II покоління з домінантною білою мастю в гетерозиготному стані поряд з козенятами білого забарвлення в II і III поколінні стали з’являтися чорні козенята.

Несподіваним для селекціонерів стало отримання від батьків з домінантною білою мастю чорного приплоду. Це стало порушенням відомих генетичних закономірностей. Кілька сот чорних пухових кіз накопичилося за 4–5 років роботи. Всіх їх зібрали в одну отару, а потім маток випадку тільки з козлами чорного забарвлення. У перший рік від такого спарювання було отримано 64 %, а в другій – 74 % козенят чорної масті. Решта що з’явилися на світ, козенята були білими, рудими, або сірими. Пізніше дотримуючись умов однорідного відбору, селекціонери стали отримувати до 94 % чорних козенят.

Стандарт породи

Екстер’єр: міцний тип конституції. Проміжне становище між аборигенними і ангорськими ці кози займають за такими показниками, як величина і розвиток косиці, у порівнянні з козами вовнових порід вони більші. Кістяк у них більш ніжний, роги у тварин коротші і вони більш тонкі, ніж у кіз місцевих порід.

Господарська характеристика

Середня маса маток – 37 кг, а в селекційних отарах – 40–41 кг. У кращих тварин маса може доходити до 51 кг. В межах 57–60 кг становить маса цапів. А у кращих 76–80 кг. Молоді цапи в 1 рік важать 25–30 кг.

В особливій будові їх вовняного покриву полягає головна особливість ферганської кози. Крім цього в шерсті присутні неоднорідні за своїм складом волокна. На 65-70 % з пуху і на 30–35 % з ості складається шерсть кіз даного типу. В середньому 450 грамів пуху вдається отримати з матки з цапів начісують 700 гр. Молодняк дає всього 250 грамів. У маток середня довжина пуху становить 8–9 см. У цапів довжина пуху – 9–10 см. Від 15 до 24 мкм коливається тоніна. Для маток середнє значення 19, а у козлів 22 мкм. У порівнянні з дорослими козами у молодняку ​​пух більш тонкий на 1–2 мкм. На задовільному рівні знаходиться плодючість – 115-120 козенят від 100 маток. В середньому 28,7 кг становить передзабійний маса 1,5-літніх кіз.