Реклама
Сезонні працівники: що дасть змогу працювати з ними легально

Сезонні працівники: що дасть змогу працювати з ними легально

16 вересня 2015 486 0

Щорічно у період збору врожаю малі та середні фермерські господарства зіштовхуються з проблемою найму сезонних працівників. Щоразу їх реєстрація, оподаткування та ведення бухгалтерії забирає безліч часу, сил, фінансових і людських ресурсів, тому питання спрощення умов реєстрації сезонних працівників в Україні залишається відкритим.

Зокрема, воно піднімалося аграріями Херсонщини під час круглого столу «Дерегуляція проти корупції в овочівництві», організованого ГО Agro.ReformsUA за сприяння МФ «Відродженя» та при підтримці Міністерства аграрної політики та продовольства України.

Формальності заганяють фермерів «у тінь»

Зазвичай потребу в наймі сезонних працівників відчувають малі та середні фермери у період збору врожаю. Так, задля виконання разової польової роботи, наприклад зі збору ягід або овочів, фермеру необхідно залучити кількох осіб на строк до місяця. Але для того щоб провести все легально, сільгоспвиробникам необхідно подолати ряд бюрократичних перепон, які відбирають не лише час, але й людські та матеріальні ресурси. Серед таких перешкод – написання заяв про прийом на роботу, підготовка та укладення трудових договорів, працевлаштування, ведення відповідної документації, особистих карток та трудових книжок, а також повідомлення компетентного органу про залучення до роботи працівника та подальші звіти.

Так, для залучення 50 працівників на 5 днів для збору врожаю з поля фермеру необхідно витратити як мінімум 2 робочі дні на врегулювання всіх формальностей. Саме це спонукає фермерів використовувати працю нелегально, а її оплату переводити в тінь. Проте самі фермери далеко не у захваті від цього і відкрито виказують своє невдоволення нелегальним наймом. За їх словами, якщо до них приходять контролюючі органи і виявляють факт використання нелегальної робочої сили, фермеру доводиться «викласти» близько 36 тис. грн за одного «нелегала».

Ідея від експертів: договір трудового підряду

За словами голови ГО Agro.ReformsUA Олега Проценка, це питання можна вирішити шляхом удосконалення інституту підряду. Крім того, експерт вбачає необхідність у запровадженні поняття договору групового підряду. На його думку, це дасть можливість фермеру мінімізувати грошові і людські ресурси, а також збільшить надходження до бюджету, оскільки працівники будуть працювати легально. Та й фермер одним договором зможе винаймати ту кількість людей, яка йому необхідна. В такому договорі обидві сторони – як працівник, так і роботодавець – зможуть прописати усі необхідні їм істотні умови.

Законопроект по договору групового підряду

«Такий договір дозволить роботодавцю, як податковому агенту, нарахувати відповідні податки, зокрема з доходів фізичних осіб, та перерахувати їх до бюджету. Груповий договір юридично захищає працівників та робить їх дохід легальним», – зазначає юрист з аграрного права ГО Agro.ReformsUA Дмитро Сімашко.

Таким чином, прийняття вказаного закону дозволить вивести з тіні ринок тимчасової праці та разової роботи, її оплату, зробити економічно невигідним ризик сплати за роботу «в конвертах», захистити права замовника та виконавця робіт, а також створить конкретні передумови наповнення відповідних бюджетів та зміцнення принципу верховенства права.

Порятунок від проблеми – збільшення часу на подання звітів

Самі фермери та їх підлеглі, які постійно займаються врегулюванням цих питань, ставляться до такої пропозиції скептично. Мовляв, договір групового підряду проблеми не вирішить.

Зокрема, так вважає начальник відділу кадрів ФГ «Владам» Валентина Шевчук. За її словами, процес оформлення робітника займає дуже багато часу. Перш за все, через те, що поля знаходяться у різних районах: інколи це більше 50 км від головного офісу. А для прийняття працівника на роботу потрібно підписати договір, взяти копії основних документів, написати заяву на прийом…

Збір урожаю овочів потребує залучення сезонних робітників

Але найважчим, за словами Валентини Шевчук, є те, що в цей же день податкова інспекція має отримати звіт про оформлення працівника на роботу. Якщо на дату прийняття звіт не буде зареєстровано, людина вважається не прийнятою, а якщо потрібно оформити 20-30 людей на день, то задача стає майже неможливою.

У ФГ «Владам» на сезонних роботах задіяні близько 250 людей. Оформлюють їх здебільшого на півроку, іноді – на 2-3 місяці (в залежності від виду робіт), але й сезонні працівники змінюються кілька разів за сезон. Більше того, не можна спрогнозувати кількість людей, яких буде потрібно оформити завтра. Це може бути одна людина, а може бути десять.

«На мою думку, для спрощення процедури оформлення працівника потрібно збільшити строк подачі звітів у податкову інспекцію. Навіть якщо б його подовжили всього на один день, працювати стало б легше. Зараз ми маємо можливість відправляти звіти електронною поштою, а раніше кожного дня потрібно було виділяти людину, яка б возила звіти. Хоча раніше процедура все одно була дещо легшою: звіти приймала служба зайнятості протягом 8 днів після оформлення. Зараз же ми поставлені в дуже тісні рамки», – говорить Валентина Шевчук.

Як вирішують проблему зараз

Деякі фермерські господарства, щоб порятуватися від проблем з оформленням сезонних працівників і не піти в тінь, практикують підписання трудових угод, за якими працівник погоджується на виконання конкретної роботи за винагороду. При цьому не оформлюється заява про прийом на роботу, не вносяться записи до трудової книжки і т.д.

«На нашому підприємстві люди працюють на постійній основі чи за трудовою угодою. Сезонних працівників немає. Для того щоб побачити, чи достойна людина працювати у нас, ми можемо оформити її на сезон, а потім перевести на постійну основу. Наші працівники зайняті протягом цілого року. В них трохи більша за кількістю днів відпустка, але й у зимовий період також є робота: ремонти, навчання і т.д. Я їх не втрачаю з поля зору більше ніж на місяць», – зазначає директор «БМ Агро» Борис Буряченко.

Картопля на полі господарства Південь-Північ

У господарстві «Південь-Північ», де основною культурою є картопля, працівників наймають на сезон викопування картоплі.

«Це в середньому 30-50 чоловік на 1-2 місяці, в залежності від кількості посаджених гектарів. Працюють в основному люди, що мають постійну роботу, а також студенти. Людина може прийти попрацювати 2-3 дні, а може і 2 місяці», – говорить виконавчий директор «Південь-Північ» Максим Шалигін.

Тому, якщо держава хоче дійсно вирішити питання з наймом на роботу сезонних працівників і відмовити фермерів від заробітної плати у конвертах, механізм оформлення сезонних працівників не повинен створювати аграріям додаткових бюрократичних перешкод – натомість він має стати зручним, зрозумілим та швидким.

Виконано за допомогою Disqus
Реклама
Матеріали за темою