Реклама
Рослини пошкодили заморозки або неякісний препарат

Bayer vs фермер: що пошкодило ріпак?

10 травня 2017 1020 0

В обробітку у господарства ТОВ «АПК Моя родина», що знаходиться в с. Обознівка, Кіровоградського району, Кіровоградської області, близько 640 га землі. На 40 з них посіяно озимий ріпак компанії Lembke. Нещодавно посіви ріпаку обробили гербіцидом «Ачіба» виробництва компанії Bayer. Згодом посіви «погоріли». Представник компанії стверджує, що це від морозу, а за словами агронома — опік хімічний. Це підтверджують і його колеги, яких він запрошував до себе на поле.

Kurkul.com відвідав господарство для того, щоб спробувати розібратися в ситуації.

Господарство працює вже 12 років. Намагається займатись тваринництвом – тримає корів. Техніка переважно вітчизняна — до 70%, решта — іноземна. Вирощує соняшник, кукурудзу, сою, ячмінь, пшеницю, раніше також намагались займатися гречкою.

Досвід минулого року

«Минулого року ми посіяли ріпак у середині серпня. Вибрали найбільш ранній строк. Він довго лежав у землі. Потім був невеликий дощ, десь у кінці вересня, частково захопив поле. Десь краще промочив, десь гірше, але ріпак, хоч і не рівномірно, але зійшов. Працювали мікродобривами. Була необхідність попрацювати з падалицею пшениці, бо вона була попередником. Пшениця вже була на полі, тому треба було поборотись до того, як ріпак увійде в зиму», — говорить директор підприємства Віталій Береговий.

Аграрії зупинили свій вибір на препараті «Ачіба» від Bayer. За словами Віталія Берегового, продукція була оригінальною.

«У них є каталог, у якому вказано, як відрізнити оригінал від підробки: як воно має виглядати, якою має бути голограма і т.д. При всьому цьому, минулого року ми робили бакову суміш (але за рекомендацією іншої компанії) – додавали добриво «Інтермаг-титан», сульфат магнію та фунгіцид», — говорить фермер.

Каністри з перпаратом
Каністри з перпаратом

Загалом Bayer не рекомендує робити суміші, проте в інструкції є зноска, що з консультаціями представників компанії чи дружніх компаній це можливо. Працівники господарства це зробили на свій страх і ризик. Ріпак заходив у зиму в чотирьох листочках, що для нього не властиво — він відставав від норми – товщина шийки була меншою.

На той час вже були низькі температури, до +4 °С. Ріпак перебував у стані стресу і від засухи, і від низьких температур, тим не менше на препарат він відреагував нормально. Через це аграрії зупинилися на даному препараті, адже він візуально не вплинув жодним чином на рослини, але вбив конкуруючу культуру. Їх це цілком влаштовувало.

Невдалий експеримент чи заморозок?

Цього року підприємство змінило дистриб’ютора (ТОВ «СервісАгро Київ») і почало працювати з компанією «Спектр-Агро». «Спектр» краще позиціонував себе на ринку і пропонував вигідніші умови.

«У цьому році вийшло наступне. Ми подивились по прогнозу погоди. Бачили нічні заморозки. Це був останній заморозок березня. Здається 31-го, з четверга на п’ятницю. В прогнозі стояло -4, фактично було -2, у п’ятницю було тепло, з п’ятниці на суботу +5, і в суботу ми вже вирішили працювати цим гербіцидом. У нашому розумінні рослина оговталася від стресу. Погода була ідеальною: +16 градусів, не було вітру. Обробку робили вдень», — продовжив розповідь Віталій Береговий.

Віталій Береговий
Віталій Береговий

За його словами, у господарстві лишився з минулого року препарат «Інтермаг-мідь» і агроном підприємства вирішив зробити бакову суміш.

«Ріпаку спочатку було більше – 65 га. Частину ми перекультивували, бо він пропав, і в результаті отримали 40 га нормальних сходів. Мікродобрив вистачило тільки на 38 га. Ті 2 га, що залишилися, ми не обробляли сумішшю, обробляли чистим препаратом «Ачіба», — пояснює аграрій.

Працювали фермери за рекомендацією Bayer: там, де була суміш, дали 2 л препарату на гектар, а там де не вистачило – 1,5 л. За словами Віталія Берегового, внесення були зроблені в суботу в обід, закінчили ближче до години сьомої вечора. Всього було чотири заправки. У неділю явних проявів не було, а в понеділок зранку – вже з’явилися плями на листі. Картина на полі, де була бакова суміш, і де її не було – однакова.

Пошкоджений ріпак
Пошкоджений ріпак

ТОВ «АПК Моя родина» запросили офіційного представника Bayer та компанії-дистриб’ютора, який продавав препарат. Вони оглянули поле та провели аналіз причин виникнення пошкоджень. Спершу представники Bayer, за словами Віталія Берегового, намагалися доводити, що ситуація виникла через те, що працівники господарства зробили бакову суміш. Але на площі, яку обробляли чистим препаратом ситуація аналогічна, і навіть гірша. За словами агронома господарства, на згаданій площі рослини були дещо слабшими.

І тоді, за словами аграріїв, представники Bayer дійшли до висновку, що це не проблема їх препарату, а так сталось, бо рослина була у стресі через морози. Разом з тим, поруч із полем ріпаку росте ячмінь. Він належить тому ж підприємству, також заходив у зиму важко — боровся після зими за виживання. Ячмінь більш чутливо реагує на заморозки, ріпак же здатний витримувати до -5. У даному разі ячмінь чомусь «оминули морози», а ріпак, від морозу постраждав.

«Ми пояснили їм це, проте вони продовжують стояти на своєму. А арбітра, який би став між нами, не існує! Вони кажуть: хлопці, ось номер партії, вона зареєстрована, ось сертифікати, держава нашу партію зареєструвала, сказала, що її можна застосовувати. Діючої речовини стільки-то, допоміжної речовини стільки-то, вони нам скинули сертифікат. Так, ось воно є», — обурюється агроном підприємства Володимир Пісаков.

Пошкоджений ріпак
Пошкоджений ріпак

За словами аграрія, якби це був заморозок, то пошкодження б з’явилися на рослинах через два дні і обробка препаратом була б відмінена.

«Ми б чекали, коли рослина відновиться. Але припустимо, що це все ж таки мороз. Місцями рослини нормальні, а місцями – пожовтіли, взялися плямами. Це не характерно для реакції на мороз. Про що це говорить? Що одні рослини були сильнішими, і на них гербіцид не вплинув, а інші – слабші, або на них потрапила більша кількість гербіциду», — говорить агроном.

Розбір польоту

Коли працівники «Моєї родини» почали вивчати упаковку, виявили цікаву річ: та упаковка, яку вони купували минулого року, ідентична цьогорічній упаковці, але на каністрі минулого року є фірмова голограма, яка підтверджує оригінальність. Як стверджувала інструкція, це захист від підробок, оскільки голограму підробити не можливо. Під певним кутом читається логотип компанії, цифри. На цьогорічній каністрі голограми немає.

Проте, за словами аграріїв, представники Bayer стверджують, що в одному з періодів 2017-го року компанія відмінила цей стікер.

«У нас закрадається підозра, що, можливо, виробники змінили або додали якусь речовину, і це вплинуло на рослини. Можливо препарат було вироблено на іншому заводі, їх у Bayer багато. Може десь не витримали технологію. По хорошому, вони мали б зробити комісію, взяти препарат на аналізи, у мене ще є на складі залишки. Мали б з’ясувати причину. Я говорив із представником у Києві, хотів дізнатися, як це можна перевірити, яка лабораторія може підтвердити, дізнатися цінові рамки цього аналізу. Ми підготували акт, хочемо його чимось підкріпити. Будемо відправляти їм цей документ, хай вони його розглянуть», — коментує Віталій Береговий.

За словами аграрія, комісія Bayer і «Спектр-Агро» рекомендувала зачекати поки рослини відновляться та внести додаткові антистресанти, амінокислоти і т.д. Тобто, це затратна частина, яка має лягти на плечі постраждалого підприємства, щоб зняти проблему, яка виникла після роботи з їх препаратом.

За оцінками Віталія Берегового, втрати господарства полягатимуть у зниженні врожаю на 5–10 ц/га.

«Bayer захищає свого дистрибютора. Проте в даному разі я не можу сказати, що дистриб’ютор у чомусь винен. «Спектр Агро» виконали свої умови – вони поставили товар, який їм привіз Bayer», — говорить підприємець.

За словами Віталія Берегового, ріпак демонстрували представнику іншої компанії-постачальника ЗЗР, який зробив висновок, що на рослинах хімічні опіки.

Через кілька тижнів після цих подій Кіровоградчину накрило снігом та нічними заморозками, але, за словами агарарія, на ріпак це ніяк не вплинуло, хоча він перебував в стадії бутонізації.

Відповідь Bayer

Kurkul.com зв’язався з представниками компанії Bayer з офіційним запитом для можливості оцінити ситуацію з іншого боку. Відповідь компанії не змусила довго на себе чекати.

У повідомленні йдеться, що реалізація продукції Bayer аграрним підприємствам здійснюється через мережу офіційних дистриб’юторів. Господарство ТОВ «АПК Моя родина» є споживачем продукції Bayer другий рік поспіль.

«Коментуючи цьогорічну ситуацію щодо застосування препарату «Ачіба» ТОВ «АПК Моя родина», зазначаємо, що очевидною причиною пошкодження посівів ріпаку, на нашу думку, є приморозки в регіоні. Підтвердженням цього факту є зафіксована температура 31-го березня вночі та вранці -2,4 градуси у Кіровоградській області. Ознаки ушкодження морозом стають помітними на ріпаку через 2-3 дні. На жаль, господарство обробило ріпак гербіцидом саме впродовж цього періоду після заморозку, що призвело до помилкового висновку щодо фітотоксичності, хоча насправді причиною ушкодження слід вважати заморозок», — пишуть представники компанії-виробника.

У листі від Bayer повідомляється, що факт встановлення причини пошкодження посівів ріпаку внаслідок заморозків був зафіксований представниками та фахівцем компанії «Спектр-Агро» на місці під час відвідування господарства.

Фото ріпаку господасртва «АПК Моя родина» від Bayer
Фото ріпаку господасртва «АПК Моя родина» від Bayer

Фото ріпаку господасртва «АПК Моя родина» від Bayer
Фото ріпаку господасртва «АПК Моя родина» від Bayer

Окрім того, до листа було додано архів погоди з сайту rp5.ua та фотографії ріпаку після приморозків у Одеській та Кіровоградській областях.

За словами представників компанії-виробника, ріпак з фото не оброблявся жодним препаратом. Також приводять фото з відкритих джерел рослин, які вражені гербіцидом, передозованим в кілька разів (не «Ачіба»).

Представник Bayer проінформував власника господарства про всі зазначені вище факти.

Щодо оригінальності продукту, компанія запевняє, що перевірила номер партії препарату, логістику та зовнішній вигляд каністри. Також представники Bayer надали власнику господарства підтвердження, що препарат є оригінальним. Підстав для сумнівів у оригінальності препарату компанія не має.

«Попутно звертаємо увагу на те, що наявність голограми не є неодмінним елементом захисту продукції від підробок. Для того, щоб убезпечити себе від придбання підробок, слід передусім купувати препарати у офіційних дистриб’юторів, список яких розміщений на офіційному сайті компанії Bayer. Регіональні представники компанії «Байєр» обізнані із захисними позначками та елементами захисту препаратів і можуть надати фахову підтримку в разі будь-яких сумнівів щодо оригінальності препарату», — сказано у повідомленні компанії.

За словами представників компанії, препарат «Ачіба» зареєстрований на території України для використання на ріпаку, а відтак є безпечним для культури та навколишнього середовища, за умови дотримання вимог, вказаних на етикетці продукту.

«Ще більш статистично переконливим для нас є відсутність рекламацій після застосування на ріпаках впродовж кількох років присутності на ринку. Є багаторічна практика використання його (препарату «Ачіба», — ред.) на АгроАренах на демо-ділянках – без негативних наслідків», — говорять у компанії.

Висновок сторін

Роблячи висновки з даної ситуації, представники Bayer закликають аграріїв звертатися до регіональних представників компанії, які нададуть експертну консультацію щодо складу та рекомендацій стосовно застосування препарату на полях господарств, а також порадять, в який період його найкраще використовувати.

«Ми впевнені, що при спільній роботі та у тісній комунікації ми зможемо досягти хороших показників у полі», — зазначають у компанії Bayer.

Фермери з ТОВ «АПК Моя родина» сподіваються, що ріпак відновиться. Але той час і сили, який він мав би витрачати на вегетацію, буде втрачено на відновлення. За словами Віталія Берегового, представники Bayer запропонували обміняти Ачібу на інший препарат.

Незалежні експерти рекомендують, такі дії в таких неоднозначних ситуаціях між фермерами і виробником:

  • Переконатися, що поле справді було оброблено цим препаратом. Так як у фермера завжди є ризик того, що агроном і інші робітники можуть підмінити оригінальний препарат на більш дешевий. Переконатися можна за допомогою хімічного аналізу.

  • Якщо поле було оброблено все ж оригінальним препаратом, необхідно дізнатися про ситуацію у інших аграріїв, так як всі препарати розливаються з однієї діжки. Якщо партія була б бракованої, то 90% аграріїв звернулися б до виробника. Якщо кількість звернень менше 5% — це свідчить про причини в неправильному використанні препарата або погоді.

Kurkul.com продовжує слідкувати за розвитком подій та буде повідомляти про нові обставини в історії про пошкоджений ріпак.

Дмитро Сінченко, Андрій Губін, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Реклама
Матеріали за темою