Протистояння між Мрією та Колос Агро Шумськ

Земельні суперечки Мрії і Колос Агро Шумськ: кого оберуть пайовики?

29 серпня 2017 756 0

Більше ніж півроку триває протистояння між «Мрією» та «Колос Агро Шумськом» щодо 750 земельних паїв на Тернопільщині. Поки юристи обох агрофірм оббивають пороги Мін’юсту, Держгеокадастру, Генпрокуратури та судів усіх рівнів, власники тієї самої землі вирішують, хто має обробляти їхні землі.

Селянам фактично пропонують вибрати між «матричними» червоною і синьою таблеткою.

Синя таблетка — агрохолдинг «Мрія» — дозволить залишитися у юридичній дійсності, що документально підтверджує право агрохолдингу орендувати землі в Шумському районі.

У той же час червона таблетка має повернути власників паїв у реальність останніх двох років, коли їхні землі обробляв «Колос Агро Шумськ».

Таблетка червона. Колос Агро Шумськ

Навесні 2015 р. власники ПАП «Колос», що є частиною Агрохолдингу «Мрія», запропонували засновникам «Колос Агро Шумська» придбати їхнє підприємство разом із усіма укладеними договорами оренди землі.

У районі провели збори. Власники паїв сказали, що вони й самі не бажають здавати землю в оренду ПАП «Колос», адже їх не задовольняла орендна плата. Та й агрофірма не сплачувала її своєчасно.

Тож незабаром ПАП «Колос» розірвав договори оренди землі, про що було вчинено в Реєстрі відповідно 750 записів.

І вже в липні 2015 р. підприємство «Колос Агро Шумськ» уклало з цими пайовиками договори оренди відносно цих же 750 земельних ділянок з наступною належною реєстрацією права оренди в Реєстрі.

Наступні майже два роки Колос Агро Шумськ обробляв орендовану землю без зауважень і проблем.

«Раніше наші землі були в оренді у Мрії, потім по якійсь причині нас Мрія лишила. Нам не виплачували орендної плати. Спочатку давали 600-700 кг зерна за пай, потім і то припинилося. Із 2015 р. до нас прийшов Колос Агро Шумськ, який взяв наші землі. Нам почали виплачувати орендну плату, по 1 т зерна і мішок цукру, зараз уже 1,2 т зерна і мішок цукру», — розповіла місцева мешканка, власниця одної із земельної ділянки Галина Счасна.

Селяни також розповідають, що Колос Агро Шумськ допомогає селам, де орендує землю.

«Колос Агро Шумськ огородив у селі кладовище, допоміг у школі, наприклад, вікна поставив, дав кошти на ремонт церкви, чистили сніги, допоміг відремонтувати дорогу на одній з вулиць», — говорить власниця земельного паю.

Також жінка розповіла, що агрофірма також допомогає селянам адресно: фінансово підтримали сім’ю, де лікують дитину з онкозахворюванням, дали кошти місцевому пенсіонерові на операцію та багато іншого.

Таблетка синя. ПАП «Колос», він же частина «Мрії»

Восени 2016 р. «Мрія» звернулася в Комісію при Міністерстві юстиції України зі скаргою про незаконну реєстрацію права власності на корпоративні права компаній ТОВ «Іване Золоте» і ТОВ «Ланівці Агро», які, в свою чергу, володіли корпоративними правами ПАП «Колос» та ще ряду юридичних осіб.

Виявилося, що ще в жовтні 2014 р. у момент дефолту агрохолдингу земельний банк ТОВ «Іване Золоте» і ТОВ «Ланівці Агро» переєстрували на ТОВ «Колос Агро Шумськ».

У відповіді Мрії на інформаційнийи запит Kurkul.com ідеться про те, що в грудні 2016 р. Наказом Міністерства юстиції України були скасовані незаконні реєстраційні дії щодо цих компаній, і корпоративні права на ці юрособи, а також їхні активи, були повернуті їх законному власнику — «Мрії».

Директор департаменту комунікацій та соціальних проектів агрохолдингу «МРІЯ» Нонна Шмідік розповіла Kurkul.com, що зараз в Агрохолдингу «Мрія» мають у розпорядженні діючі зареєстровані договори оренди на земельний банк ПАП «Колос» і можуть законно господарювати на орендованій землі. А Колос Агро Шумськ не має жодного відношення до тих ділянок.

«Ми постійно спілкуємося з нашими пайовиками і вже переглянули умови оренди, підвищивши плату. Підтримка з боку більшості пайовиків є», — повідомили у Мрії.

Натомість в агрохолдингу розповіли, що всі візити його співробітників у спірні, на думку ТОВ «Колос Агро Шумськ», сільради проходять у супроводі найнятих ними «спортсменів», які неодноразово чинили тиск та погрожували співробітникам і пайовиками з метою залякати їх та завадити продовженню співпраці з Мрією.

Яку ж таблетку пропише лікар?

У січні 2017 р. «Колос Агро Шумськ» звернувся до Генерального прокурора України із заявою про вчинення злочинів посадовими особами Міністерства юстиції України та Комісії з розгляду скарг у сфері державної реєстрації, які зловживаючи службовим становищем, позбавили ТОВ «Колос Агро Шумськ» права оренди на земельні ділянки приблизною площею 1 тис. га.

Згодом «Колос Агро Шумськ» подало заяви до Печерського районного суду м. Києва, НАБУ та Генпрокуратури заяви про злочини із зловживання владою.

Але документально землі в Шумському районі тепер обробляє Мрія. Спір у судовому порядку Агрохолдинг вирішувати не планує, адже, як завіряють його представники, має всі документи, що підтверджують законність прав на оренду та обробіток цих земель.

Побічні ефекти

На початку квітня в розпал весняно-польових робіт, коли юридично «Колос Агро Шумськ» нібито перестав бути орендарем, а Мрія заводила свою техніку на поля, між представниками підприємств сталася сутичка. Селяни скаржилися навіть на постріли вночі.

Ніхто не постраждав, лише автівка Колос Агро Шумська отримала кілька механічних ушкоджень від трактора поновлених орендарів.

«Ми зустрілися коло ставка. Вони приїхали своєю технікою. Усього до 25 молодиків-тітушок. Взяли наш бус і протягнули трактором, хотіли в став укинути. Але ми викликали поліцію, тому конфлікт нібито було вичерпано», — розповів заступник директора Колос Агро Шумськ Михайло Дзюба.

Натомість у Мрії розповіли, посівну кампанію на цих землях саме «Мрія» проводила в екстремальних умовах.

«Ми були змушені вдатися до послуг Національної поліції і охоронних фірм.Також маємо намір знову замовляти послуги спеціалізованої охорони на час збору урожаю», — сказали в Мрії.

У суперечку Мрії і Колос Агро Шумська втрутлися силовики

Яке лікування до вподоби власникам землі в Шумському районі?

Пайовики вкотре наголошують, що до 2015 р. їхні землі орендувала Мрія, але згодом з невідомих їм причин Мрія і ПАП «Колос» зникли. Потім у село прийшли з Колос Агро Шумськ.

«Нічого не можу сказати поганого про обидві фірми. Але коли попередні підприємства нас лишили без орендної плати й прийшли нові орендарі, то нам вибирати не довелося», — розповіла власниця земельного паю.

А поки Мрія витрачала час і кошти на судову тяганину щодо земель у Шумському районі, підприємство «Колос Агро Шумськ» не лише обробляло землі на Тернопільщині, виплачувало орендну плату, а й справді, за словами місцевих мешканців, допомогало селу.

За словами селян, зараз уже Мрія пропонує підтримку селу, однак мова про повернення плати за попередні роки не йде.

Частково селяни передали свої паї в оренду Мрії, інші ж поки що залишаються з тією агрофірмою, яка була поряд останні два роки.

Люди все одно сподіваються, що їхні землі і село матимуть хорошого господаря.

© Катя Капустіна, Kurkul.com, 2017 р.

Виконано за допомогою Disqus