Реклама
Актуальні сорти та захист суниці у 2025 році

Актуальні сорти та захист суниці у 2025 році

4 квітня 2025 167 0

Суниця садова має стійкий попит в Україні серед споживачів та є найпопулярнішою ягодою для промислового вирощування. Проте успіх в бізнесі на продажі суниці вимагає врахування регіональних особливостей, підготовку до кліматичних викликів та ефективний контроль хвороб. Розгляньмо особливості культури та практичні поради, які допоможуть вам реалізувати потенціал суниці у новому сезоні.

Регіональна мапа вирощування суниці садової

Ягідництво в Україні є одним із найприбутковіших напрямів в рослинництві. Стабільний попит на ягоди як внутрішньому, так і зовнішніх ринках сприяє розвитку галузі та залучення інвестицій у нові технології направлені на збільшення врожайності культур та зменшення виробничих витрат. Найбільш популярною залишається суниця садова, щорічні обсяги виробництва якої сягають понад 60 тис. т. 

«Попри брак робочих рук при збиранні врожаю, площі цієї культури в центральних, західних та північно-західних областях України поступово збільшуються, частково компенсуючи втрачені потужності на Херсонщині», — зазначає незалежний експерт, кандидат с.-г. наук, доцент кафедри садівництва і виноградарства Віталій Лапчинський.

Проте ґрунтово-кліматичні умови Тернопільщини, Волині, Хмельниччини, Київщини, Вінничини значною мірою відрізняються від теплого півдня, що призводить до збільшення виробничих витрат на вирощування цієї культури. 

Популярні сорти полуниці

За спостереженнями Віталія Лапчинського, серед фермерів найбільшу популярність мають наступні сорти суниці:

  • надранній Сандро; 
  • ранні – Альба, Клері, Румба, Моллінг Віталіті; 
  • середньоранні — Апріка, Азія, Верді, Роксана та інші. 

«Ремонтантні сорти — Альбіон, Кабрілло, Мурано — утримують лідерство вже кілька років поспіль, в той час, як новий, імунний до поширених грибкових хвороб, інтенсивний сорт Аліна інтригує своїм потенціалом та тестується в багатьох господарствах, що працюють на свіжу ягоду», — зазначає науковець. 

 

Для заморозки фермери найчастіше обирають сорти з найбільшим вмістом сухих речовин – Хоней та Зенга Зенгана. 

Розсадник СФГ «Благодатне», що працює на Черкащині та вирощує саджанці для виробника ягід Tevitta, реалізовує нові сорти суниці. Зокрема, на полях розсадника можна побачити, як той чи інший сорт поводить себе у відкритому чи закритому ґрунті.

«У нас найпопулярніший ранній сорт — Альба. Сорту властивий великий розмір ягоди, він зимостійкий та стійкий до хвороб. Серед середньоранніх — Роксана та Азія. А от фаворитом серед пізніх є посухостійкий сорт Теа», — розповідають в Tevitta.

Перший виклик в сезоні 2025 — заморозки

Без додаткового накривання насаджень суниці, навесні можна втратити до 90% врожаю через травневі заморозки, які в окремі роки бувають і в третій декаді місяця.

Читайте також: Найпоширеніші хвороби суниці та боротьба з ними

Для захисту рослин від травневих понижень температури насадження суниці  укривають врозстил білим агроволокном (спанбонд) щільністю 32-50г/м2. Такий технологічний захід  захищає ґрунт від випаровування вологи, прискорює його прогрівання, та захищає квітконоси від заморозків.

«Перед накриванням суниці слід провести весняний догляд за насадженнями. Культивація міжрядь забезпечує покращення повітрообміну в кореневмісному шарі ґрунту, активізує роботу  ґрунтової мікробіоти, а внесення 50-60 кг/га азотних добрив сприяє активному відновленню вегетації рослин після зимового спокою», — рекомендує Віталій Лапчинський.   

Гниль та цвіль на полуниці

У весняний період, при різких перепадах температури повітря, під укриттям створюються сприятливі умови не лише для рослин суниці, а й для розвитку збудників  борошнистої роси та сірої гнилі,  адже формування конденсату при недостатній циркуляції повітря сприяє розвитку патогенів. 

Симптоми сірої гнилі традиційно зʼявляються на бутонах та квітках, які спочатку коричневіють, а потім засихають. Водночас на ягодах виникають ділянки гниття, а в місцях ураження формується характерний сірий наліт міцелію гриба. Тому моніторинг посівів потрібно здійснювати від початку цвітіння до кінця збору врожаю.

Читайте також: Як не прогоріти з вирощуванням суниці та інших ягід — аналіз ґрунтово-кліматичних умов

«Захист ягідника на початку та в кінці цвітіння можна провести фунгіцидом KITЧ (ципродініл, 375 г/кг + флудіоксаніл, 250 г/кг). Ці діючі речовини ефективно захищають насадження від патогенів та істотно покращують якість плодів. Варто обробляти рослини кожні 5-7 днів з початку цвітіння», — каже експерт. 

Аналогічний фунгіцид ефективний і проти білої та бурої плямистості листків суниці. Ці хвороби викликаються різними грибковими збудниками, які уражають фотосинтетичний апарат рослин, суттєво знижуючи продуктивність. Симптоми подібні: червоно-бурі плями на листках. При білій плямистості з'являється ледь помітний білий наліт спороношення, при бурій – чорні подушечки спор. Масове всихання листків зменшує врожайність як поточного, так і наступного року.

Він додав, що у міру дозрівання врожаю полуниці можна спостерігати прояви білої та чорної гнилі. Проти гнилей рекомендується фунгіцид Тринол (фенгексамід 500 г/кг).

Рекомендації для тепличників

У вузькоспеціалізованих тепличних господарствах, при вирощуванні суниці в землі, додаються проблеми з ґрунтовтомою. Тому для підтримання здоров’я ґрунту варто періодично висівати злакові сидерати (озиме жито) та застосовувати біодеструктори при заробленні подрібненої маси. 

«Природні сапрофітні гриби заселяючи ґрунт, витісняють та пригнічують розвиток та поширення патогенів, а калій- та фосформобілізуючі бактерії в сприятливих тепличних умовах швидко перетворюють органіку в доступну для живлення рослин мінеральну форму», — додає науковець.

© Юлія Маковей, Kurkul.com, 2025 р.

Виконано за допомогою Disqus
Реклама