Бувалий аграрій знає, що значну частину прибутку потрібно вкладати у розвиток господарства, нову техніку чи технології. Проте одразу ж купити новий трактор чи комбайн — це щось зі світу фантастики. Тому багато фермерів обирають можливість скористатись спеціальними програмами купівлі техніки. Одна з можливостей — лізингові програми від банків. Розгляньмо цю тему докладніше на прикладі програм фінансування одного з банків України.
Лізинг — це форма фінансування, коли компанія передає право користуватись технікою іншій особі протягом певного періоду. При цьому ця особа регулярно сплачує платежі, визначені у лізинговій угоді.
Лізингодавцями найчастіше стають банки, які пропонують програми фінансування. Якщо простими словами, то схема лізингу така: фермер повідомляє банку, яку техніку бажає купити, банк купує цю техніку у виробника і здає в оренду цьому фермерові на конкретний термін та за певну плату. При цьому фермер має можливість викупити цю техніку наприкінці терміну оренди за залишковою вартістю та стати її повноправним власником.
Більш поширеним варіантом купівлі техніки є кредит — тобто це позика коштів на певний період. Однією з основних відмінностей між лізингом і кредитом є те, що лізингоодержувач стає власником техніки тільки після закінчення лізингової угоди. А у разі кредиту, клієнт відразу стає власником обладнання.
Тобто, якщо у випадку з кредитом банк надає тобі кошти й за них ти купуєш все необхідне, то лізинг — це варіант, коли банк виконує всі послуги з придбання, страхування, супроводу та сервісного обслуговування техніки.
Як пояснюють працівники «ПриватБанку», перевага лізингу в тому, що фермер економить час, гроші та уникає «паперової рутини». Серед інших переваг:
І найголовніша вигода — це нижчі витрати при купівлі техніки, оскільки банки можуть пропонувати ексклюзивні умови для покупців окремих брендів. Наприклад, «ПриватБанк», пропонує пільгові умови лізингу з дилерами техніки. Відтак можна придбати техніку від JOHN DEERE, CLAAS, JCB, CASE, NEW HOLLAND, FENDT, MASSEY FERGUSSON та інших на умовах партнерських програм.
На прикладі вже згаданого «ПриватБанку» розглянемо умови укладання лізингових угод. Наразі банк пропонує ставку від 0,01% річних у гривні — залежно від партнерської програми. Сума, яку можна отримати — до €15 млн. Авансовий платіж від 10% вартості техніки.
«При цьому якщо сума запиту складає до 15 млн грн, можливе затвердження автоматичного рішення з мінімальним пакетом документів протягом 3 робочих днів. Є практика, коли за 1 робочий день погоджувалась лізингова угода», — розповідають у «ПриватБанку».
Строк лізингу — до 5 років. За цей час реально виплатити всю вартість техніки. До того ж банк коригує виплати під сезонність бізнесу, при цьому достатньо сплачувати лише 2 платежі на рік. Або ж можна сплатити лізингову угоду достроково і стати власником техніки передчасно, але не раніше 1 року з дати укладення договору лізингу. Ця норма регламентується законодавчо.
Договір лізингу може оформити як юридична особа, так і ФОП. Разова комісія становить 0,5% від суми угоди, а перший платіж — це аванс від 10% вартості предмета лізингу.
Мінімальний пакет документів для лізингової умови:
Читайте також: Старт посівної без вологи — приклад 3 господарств
Але банк може вимагати й додаткові документи, для уточнення інформації.
До речі, абсолютно не має значення вид діяльності підприємства. Це може бути, як господарство, яке займається рослинництвом, так і ферма ВРХ, тепличне господарство чи пасіка. Строк ухвалення рішення – від 3 днів.
До того ж поширений стереотип, що для того, щоб укласти договір лізингу, потрібна застава. Це не так і при лізингу техніки для залучення фінансування не потрібна додаткова застава.
Звичайно буде неправильним пропустити недоліки лізингу. Головна — це те, що більшість банків надає лізинг на техніку, якій на момент завершення дії договору буде не більше 10 років. Також неможливо купити й вживану техніку за лізингові кошти.
Другий недолік у тому, що фермер, який підписав лізинговий договір, користується лізинговим майном, але не має права ним розпоряджатися. Будь-які дії — передача в інше місто, переміщення за іншою адресою — повинні в обов'язковому порядку узгоджуватися з лізингодавцем.
На цьому очевидні недоліки закінчуються. Лізинг справді кращий варіант, якщо вам важлива швидкість отримання техніки, у вас обмежений початковий капітал, або ви хочете оптимізувати оподаткування.
Наразі лізинг справді найдосконаліший варіант купівлі техніки з розтермінуванням виплат. Адже аграрій отримує менше фінансове навантаження на початку, забезпечує податкові пільги та часто включає технічний супровід. На відміну від кредиту, лізинг дозволяє легше оновлювати техніку та має більш гнучкі умови фінансування. Для аграрних підприємств з обмеженими фінансами лізинг зазвичай є найкращим варіантом оновлення техпарку.
© Юлія Маковей, Kurkul.com, 2025 р.
Вибір редакції
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.