Реклама
Точне землеробство на картоплі — як підняти врожайність до 50 т/га

Точне землеробство на картоплі — як підняти врожайність до 50 т/га

26 травня 2025 1233 0

Господарство «Аделаїда» — один з флагманів вирощування картоплі в Україні. Раніше на підприємстві було 2 підрозділи — в Херсонській та Житомирській обл. За 3 роки до повномасштабного вторгнення більшість коштів інвестували саме в південний кластер. Але окупація забрала не тільки землі на лівому березі Херсонщини, але й майже всю техніку та обладнання.

Засновник підприємства Сергій Рибалко розповідає, що було втрачено техніки на близько 30-40 млн грн, сховище за 115 млн грн та систему зрошення вартістю 60-70 млн грн. Також за господарством збереглися боргові зобов'язання, в тому числі кредитні, які були вкладені у будівництво на Півдні. Окрім боргів, Сергій каже, що відчував відповідальність і перед працівниками, які евакуювались з окупації. В «Аделаїди» була земля на Житомирщині та потреба заробляти гроші. За останні 2 роки на господарстві змушені були повністю перекроїти стратегію виробництва та трансформувати технології. Один з ключових напрямків — впровадження системи точного землеробства Topcon Agriculture. 

Успішне картоплярство базується на зрошенні та точному землеробстві

Kurkul.com: Пане Сергію, розкажіть, як змінилася ваша стратегія ведення господарства?

Сергій Рибалко: Ми проаналізували — в нас такий хвіст боргів, така кількість втрат, така кількість людей, яким потрібно платити зарплату, що прийняли рішення перейти тільки на інтенсивні культури. У нас такою культурою була картопля і тому всю увагу приділили їй. Ми фактично пішли з ринку свіжої картоплі. Вирощуємо картоплю на переробку — чипси, чистку чи вакуумацію. І друге — ми додали зрошення й точне землеробство. Саме ці дві речі дали нам можливість ефективно працювати.

Коли ми почали працювати у 2022 р., довелось купувати одну вживану саджалку, бо вся техніка залишилась там (ред. на Херсонщині). Мали тільки один великий трактор. Пройшло переосмислення щодо техніки та того, як потрібно працювати. В цьому році ми садимо майже 800 га картоплі двома вживаними саджалками, яким уже по 15 років. І коли б до 2022 р. мені сказали, що одною саджалкою можна посадити 500 га картоплі, я б посміявся. На жаль, війна вносить свої корективи.

Kurkul.com: Яку кількість площ зараз займає картопля?

Сергій Рибалко: Якщо раніше в нас було під 6000 га землі сумарно, то зараз — 2800 га. Раніше ми вирощували десь 300-350 га картоплі. Коли перейшли на Полісся, то в перший рік висадили 150 га картоплі, на другий рік — 450 га, торік — 480 га. В цьому році це вже близько 800 га. Це єдиний спосіб, за допомогою якого ми можемо виживати сьогодні.

Kurkul.com: Ви згадали про важливість точного землеробства у виробництві. Чому віддаєте йому таку ключову роль?

Сергій Рибалко: У 2018-му ми стали постачальниками компанії PepsiCo, яка виготовляє чипси Lays. Вони організували нам поїздку в Сербію, щоб показати, як там вирощують картоплю і як функціонує їх завод. Сербські фермери отримували врожайність 40 т/га картоплі. Це дуже висока врожайність для Балкан, де клімат умовно, як на Херсонщині. І коли ми питали «що вплинуло на врожай?», їхня відповідь була така: два основні фактори — це зрошення і точне землеробство. 

Сергій Рибалко, засновник підприємства «Аделаїда»

Починаючи з 2021-го ми почали працювати над цим питанням. До нас приїхав американський професор Алан Паркер, який саме спеціалізувався на картоплі. На той час ми мали врожайність 28-30 т/га. Професор сказав: «Я готовий дати консультацію. Ти будеш мати найближчим часом 40 т/га, але ціль — 50 т/га». Він мав рацію, сьогодні наші технології наближають нас до 50 т/га.

Як обрати автопілот на трактор

Kurkul.com: Які ключові проблеми мало вирішити точне землеробство?

Віктор Рибалко (заступник голови ФГ «Аделаїда»):  У нас були серйозні проблеми при посадці картоплі. Є такий вираз «пересадити картоплю» — це коли рослина посаджена в одному рядку, а підгортання робиться поряд і трактор зміщується. Відтак картопля сходить не в центрі, а збоку гребеня. А це дуже погано впливає на врожайність.

Інша проблема була з внесенням добрив. Особливість картоплі в тому, що залучається не 100% площі, а лише рядок. І при внесенні добрив чи гербіцидів, при обробці ґрунту, виходить велике перевикористання ресурсів. Наприклад, до 10% добрив йде в порожнечу. А для картоплі на сьогодні витрати на добрива складають від 30 до 50 тис. грн/га гектар, залежно від інтенсивності технології. Аналогічно з ЗЗР чи обробкою ґрунту. І тому ми шукали рішення. 

У 2021 р. ми почали впроваджувати прямолінійне водіння, дообладнали автопілотами трактори, які займалися посадкою картоплі, але комплексної екосистеми не було.

Kurkul.com: Після окупації частини Херсонщини довелось все почати з початку?

Віктор Рибалка: У 21-му році познайомилися із Вадимом Васьківським з NAVIFARM TECH і почали першу цифровізацію. Але не встигли все це реалізувати —  вся техніка, яка у нас була з автопілотами залишилася на лівому березі. Тому до точного землеробства ми повернулись на початку 2024 року. Ми розуміли, що в нас є в цьому потреба. 

Kurkul.com: Як обирали систему автопілотів?

Віктор Рибалка: Ми розглянули кілька систем автопілотів — John Deere, Trimble, AgLeader і Topcon. У кожної системи є свої плюси й мінуси. В мене зрештою склалось таке враження, що John Deere краще обирати для цієї марки тракторів, а у нас є Fendt, Valtra і Deutz. І тому переобладнувати їх для John Deere ми не бачили сенсу. 

Віктор Рибалко, заступник голови ФГ «Аделаїда»

Що стосується Trimble — непогана система, однак  інтерфейс досить складний. AgLeader працює на основі програми. Вона досить складна і важко навчити багато людей, щоб вони були у взаємозаміні.

Kurkul.com: Я так розумію зупинились на Topcon?

Віктор Рибалка: Topcon нас підкупив двома речами. Перше — у нас до тракторів Deutz 115 підключається простенький обприскувач HARDI NAVIGATOR 4000 з аналоговим пультом без ISOBUS. І в перший же день, хлопці з NAVIFARM TECH привезли зразок, підключили його і сказали: «От тепер у вас на цьому простенькому обприскувачі можуть спокійно відключатися сегменти так, як вам потрібно». І це був головний аргумент, чому ми перейшли саме на Topcon.

Другий великий плюс Topcon — це можливість віддаленого підключення. Тобто  в тракторі сидить механізатор і він може за два кліки набрати спеціаліста в Києві, який підключиться до його монітора і виправить помилку або налаштує роботу. Навіть були випадки, коли ми садимо картоплю — субота, північ, вмикається повітряна тривога, злітає навігація на тракторі — ми телефонуємо і все виправляють.

Трансформація ФГ «Аделаїда» з точним землеробством 

Kurkul.com: В чому особливість системи Topcon?

Ярослав Горовий (директор компанії NAVIFARM TECH, офіційного дилера Topcon): Виходячи з індивідуальних задач, які стоять перед господарством, ми підлаштовуємо обладнання так, щоб воно інтегрувалося під самохідну техніку чи агрегати. По-перше, це недорого для клієнта, а по-друге — дає максимальну віддачу. Ми намагаємося максимально залучити те, що вже є в господарстві.Не дивлячись на те, чи це підготовлена техніка для точного землеробства, чи звичайні трактори, наприклад, МТЗ. 

Kurkul.com: Які саме потреби фермера може закрити система?

Ярослав Горовий: Ми можемо дообладнати будь-який агрегат і зробити його «розумним». Це і розкидачі мінеральних добрив, і сівалки точного висіву, зернові сівалки, оприскувачі, комбайни. 

Kurkul.com: З яким запитом звернулося господарство «Аделаїда» на початку співпраці?

Вадим Васьківський (керівник з розвитку компанії NAVIFARM TECH): Наша перша зустріч була років 4 тому. І це один з небагатьох клієнтів, який приїхав з конкретним запитом, де був чек-лист того, що потрібно зробити. І ми відповіли практично на всі питання. Наступним кроком було показати, як це працює на практиці. Це вже відбувалось безпосередньо в господарстві: ми зібрали операторів, поспілкувалися з ними, показали своє рішення, і почули від них зворотний зв'язок, що це працюватиме. І вже тоді продовжили реалізацію проєкту.

Ярослав Горовий, Ірина Кошкіна і Вадим Васьківський

Специфіка роботи «Аделаїди» полягає в тому, що картопля висаджується не до краю поля – є відступи з усіх боків, і ці відступи різні. Інтерфейс Topcon дозволяє на моніторі налаштувати відступи від кожної сторони. Наприклад, 20 м від однієї сторони, 10 м від іншої, створюючи фактично «поле всередині поля». Оператор може легко орієнтуватися на цю внутрішню межу. У інших системах я такого не зустрічав.

Добрива також потрібно вносити з урахуванням цих відступів, не розкидаючи їх на смуги, де не буде картоплі. У відсотковому співвідношенні це значна частина загальної площі полів. Навігаційне обладнання, яке встановлено на техніку в господарстві, дозволяє обмежити зони всередині поля, де ми не вносимо добрива та ЗЗР.

Диференційоване внесення добрив на практиці

Kurkul.com: Поясніть, як з цією системою виглядає, наприклад процес внесення добрив?

Віктор Рибалко: На Житомирщині конфігурація полів дуже складна. Раніше механізатору давали команду: «Від кущів до калюжі внеси, а далі — не внось». Зараз за допомогою системи Topcon перше добриво ми з механізатором вносимо саме по тих межах, де буде рости картопля. Потім на основі цього внесення механізатор формує карту. Там вказуються всі кущі, які ростуть на ділянці, всі калюжі. Всі подальші внесення добрив, а у нас це 4 операції, й посадка картоплі здійснюються виключно за цією картою.

Kurkul.com: До уваги беруться і показники аналізу ґрунту?

Віктор Рибалко: Тільки після впровадження точного землеробства ми змогли зонувати поля. Створюючи карту на основі яскравості ґрунту, ми перекидаємо її в програму Topcon на комп'ютері. Там у нас уже відібрані зразки для кожної ділянки, і ми розуміємо, скільки та де необхідно, наприклад кальцію чи магнію.

Kurkul.com: Як ви працюєте з аналізами ґрунту?

Віктор Рибалко: Більшість з тих, хто впроваджує точне землеробство, проробили велику технічну роботу, але ніхто не знає, що робити зі своїми зонами низької продуктивності. Здебільшого це зводиться до того, щоб зменшити загальний збиток на цій зоні.

А от технологія Альбрехта-Кінсі дозволяє працювати з такими зонами низької продуктивності. Працюючи за цією технологією протягом чотирьох років, ми бачимо, як виросла якість ґрунту, і це відображається на врожаї. Ми коригуємо якість ґрунту на Поліссі балансуючи її доломітом. 

Kurkul.com: Скільки ви зекономили на доломіті завдяки точному землеробству?

Віктор Рибалко: Приблизно 30%. Раніше зі 100% наших полів на 80% ми вносили доломіт. Зробивши диференційоване внесення, ми бачимо, що нам потрібно вносити доломіт всього на 50% площі. Хоча норма трохи збільшується, але ми все одно економимо дуже суттєво, і він потрапляє саме туди, куди треба.

Kurkul.com: Чи всі добрива ви вносите диференційовано?

Віктор Рибалко: Поки ми концентруємося тільки на картоплі. Наприклад, потреба в калії у картоплі надзвичайно висока. А вміст калію в ґрунті абсолютно мізерний, щоб забезпечити врожайність 40-50 т/га. Тому нема потреби робити диференційоване його внесення Коли різниця в межах 100-150 кг, тоді є сенс диференціювати. А от з фосфором зовсім інша ситуація. Вміст його дуже сильно відрізняється по зонах, тому фосфор ми вносимо диференційовано.

Економічні показники системи точного землеробства

Kurkul.com: Яка економічна ефективність впровадження точного землеробства?

Віктор Рибалко: По картоплі, з кореляції між врожайністю і станом ґрунту, кожен відсоток відхилення від оптимального показника призводить до зменшення врожайності на 0,5 т/га. Для цього висновку було взято понад 250 зразків на основі аналізів, які ми робили раніше, та врожайності по різних сортах.

Вадим Васьківський: Якщо говорити про економічну частину, то переобладнання сівалок системою відключення секцій дає економію приблизно 5% на насінні. Крім того, на краях полів не буде загущених посівів, і врожай там буде таким же, як на товарних ділянках. На оприскувачі, обладнаному системою відключення секцій, економія на ЗЗР може досягати 10%, що дуже важливо для господарства.

Робота системи точного землеробства Topcon

Kurkul.com: На скільки зросла врожайність після впровадження точного землеробства?

Віктор Рибалко: До копійки порахувати фактично неможливо, але ми бачимо, що врожайність росте по всіх культурах і досить суттєво. Якщо порівнювати, то до впровадження системи врожайність була на рівні 30 т/га, а зараз — 36-37 т/га.

Kurkul.com: Який середній термін окупності таких технологій?

Ярослав Горовий: Це індивідуально і залежить від навантаження на техніку. Обладнання добре окуповується там, де трактор або агрегат активно використовується. 

Багато хто з клієнтів думає, що для не імпортних або маленьких тракторів така інвестиція може становити третину вартості техніки, лиш на імпортну техніку варто ставити такі системи. Але це неправильне твердження. Результат роботи на полі не залежить від походження техніки.

Тому для невеликих клієнтів, які не можуть інвестувати в кожен трактор чи агрегат, ми пропонуємо комплекти для переустановлення – сьогодні це стоїть на тракторі, завтра – на оприскувачі, післязавтра – на комбайні. Завдяки універсальності Topcon, який має рішення для будь-якої техніки, ми прискорюємо окупність.

Вадим Васьківський: Наш підхід полягає в тому, щоб рекомендувати клієнтам спочатку те, що дає окупність у перший рік. Є певні базові речі, які сьогодні просто необхідні в господарстві й дають максимальну віддачу від інвестицій. Після впровадження цих базових елементів можна рухатися далі, але важливо не перейти межу, коли інвестиції високі, а економічна ефективність уже низька.

Точне землеробство, як  будівництво – процес може бути нескінченним

Kurkul.com: Які компоненти точного землеробства варто впроваджувати в першу чергу?

Вадим Васьківський: Точне землеробство можна розділити на два компоненти. Те, що потрібно впроваджувати першочергово: автопілоти, відключення секцій на обприскувачі, відключення секцій на сівалці. Тут чітко видно різницю між «до» і «після».

Друге – умовні речі: диференційоване внесення добрив, диференційований посів, картографування врожайності. Наприклад, з картографування врожайності ми не отримуємо прямого економічного ефекту, але це інструмент для аналізу. На основі цих даних можна прийняти рішення про диференційований розподіл добрив чи насіння, що дозволить збільшити врожай або зменшити собівартість.

Тому в першу чергу варто впроваджувати елементи точного землеробства, які зменшують собівартість, а потім ті, що збільшують врожайність.

Kurkul.com: Які проєкти, окрім «Аделаїди» вам запамʼятались? 

Вадим Васьківський: Ми любимо говорити, що «сунемо голову» в такі проєкти, де нам цікаво. З найскладніших – це проєкти, де вимагається висока точність. Наприклад, компанія «Полтава-Сад», яка займається овочівництвом. У них технологія strip-till, де нарізання ліній відбувається восени, а навесні треба точно попадати в ці ж лінії для сівби. Без навігації, без точного сигналу, це практично нереально зробити. Ми реалізували цей проєкт, і вже п'ятий рік господарство працює з навігацією Topcon. 

Ще один приклад —  господарство «Колос» на Київщині. Там схожа картина: є трактори John Deere та Claas, у які ми інтегрували систему Topcon. Вона керує як тракторами, так і начіпними агрегатами – 24-рядними сівалками, самохідним оприскувачем Amazon Pantera, на якому вже з заводу встановлено Topcon.

Цікаво, що навіть маленькі фермери з площею від 100 га вже впроваджують ці технології. Нещодавно один з них надіслав нам подяку за те, що наша навігаційна система звільнила його руки та полегшила роботу.

Kurkul.com: Це вже кінець трансформації господарства «Аделаїда»? 

Віктор Рибалко: На даному етапі ми обладнали 5 основних тракторів моніторами, маємо диференційоване внесення добрив. Далі ми хочемо впровадити диференційоване внесення ЗЗР, тому що на Поліссі це питання номер один, особливо що стосується гербіцидів. Там, де земля важча, стандартна доза не знищує бур'ян і є необхідність саме диференційованого внесення. На щастя, ми вже вміємо виділяти ці зони.

Ярослав Горовий: Загалом, це як в будівництві – процес може бути нескінченним. На базі продуктів Topcon можна реалізувати різні рішення: датчики, сканери азоту, вирівнювання полів. Тому роботи тут вистачить ще років на 10, як мінімум.

© Ірина Кошкіна, Юлія Маковей, Kurkul.com, 2025 р.

Виконано за допомогою Disqus
Реклама