Звичайний господарський спір між СФГ «ВІКТОРІЯ» та групою компаній «ВІТМАРК» ціною у майже 1 млн доларів США, про який ми розповідали раніше виходить на новий рівень. На думку господарства, керівництво ГК «ВІТМАРК» хоче організувати щодо одного зі своїх підприємств — ТОВ «ВІТМАРК АГРО» процедуру банкрутства.
Нагадаємо, що ТОВ «ВІТМАРК АГРО», яке входить до ГК «Вітмарк», що випускає продукцію під ТМ Jaffa, «Джусік», «Наш сік» і т.д., наприкінці 2023 р. законтрактувало постачання 8 000 т томатів врожаю 2024 р. у СФГ «Вікторія», проте прийняло тільки 19% від контракту, щодо якого внесло попередню оплату. Оскільки «ВІТМАРК» не подавав транспортні засоби під завантаження і не приймав решту томатів, строк постачання вийшов, а залишок — понад 6 500 т, що були вирощені СФГ «ВІКТОРІЯ» спеціально під чинний контракт, загинули на полі. Внаслідок цих обставин СФГ «Вікторія» зазнало збитків, у зв'язку із чим подало відповідний позов до суду.
Читайте також: Мільйон доларів гниє на полі — фермер позивається до «Вітмарк Україна»
Ця історія отримала найбільшу кількість коментарів серед наших читачів. Адже тут йдеться про фантастичне — фермер бореться проти агрохолдингу і надіється на компенсацію. Справа вже майже пройшла всі інстанції судових органів — від господарства до Верховного суду в Україні. Тому сьогодні розповідаємо чи поставлена крапка в цьому протистоянні.
За позовом СФГ «ВІКТОРІЯ» господарський суд Одеської області наклав арешт на майно та грошові кошти ТОВ «ВІТМАРК АГРО» на суму понад 38 млн грн. Законність цього арешту підтвердив в тому числі й Верховний Суд. А у лютому 2025 року господарський суд Одеської області присудив із ТОВ «ВІТМАРК АГРО» на користь СФГ «ВІКТОРІЯ» компенсацію збитків в сумі понад 38 млн грн.

Проте, Південно-Західний апеляційний господарський суд постановою від 05.06.2025 скасував вищезгадане рішення господарського суду Одеської області та вирішив відмовити у задоволенні позову СФГ «ВІКТОРІЯ».
«Відверто кажучи, рішення апеляційного суду та його мотиви мене шокували. За позицією суддів Південно-Західного апеляційного господарського суду всі документи щодо якості томатів були неправильними. Але якщо так, то чому «ВІТМАРК» прийняв перші партії з аналогічним пакетом? Я б зрозумів таку логіку, якби «ВІТМАРК» із таких мотивів взагалі не прийняв жодного кілограма продукції. Однак ми передали документи до початку постачання. Компанія прийняла майже 20% товару без зауважень, а потім, коли я відмовився змінювати умови співпраці мене поставили перед фактом, що сертифікати якості неправильні. Заявляти, що така відмова від подальшого прийняття томатів правомірна – це просто неможливо зрозуміти», — розповідає керівник господарства Віктор Кожухаренко.
Він каже, що можливо на суддів був вплив чи щось подібне. Однак рішення апеляційного суду він не вважає законним і буду добиватись його скасування.
«Воно не просто незаконне, воно несправедливе. Вирок суду було оголошено за 4 хвилини під час повітряної тривоги. Хіба так може відбуватись?», — каже фермер.
Після цього СФГ «ВІКТОРІЯ» майже одразу оскаржило постанову апеляційного суду, подавши відповідну касаційну скаргу до Верховного Суду. Оскільки апеляційний суд прийняв рішення про відмову у позові, були також скасовані раніше накладені арешти на майно та кошти ТОВ «ВІТМАРК АГРО». Адже арешти мали забезпечити виконання рішення суду на випадок його задоволення.

Як пояснив голова СФГ «ВІКТОРІЯ» Віктор Кожухаренко, до скасування арештів на рахунках ТОВ «ВІТМАРК АГРО» була акумульована та арештована достатня сума грошових коштів, щоб задовольнити всі грошові вимоги СФГ «ВІКТОРІЯ». Проте через скасування цих арештів, «ВІТМАРК» отримав можливість розпорядитись цими грошами.
З метою недопущення цього, СФГ «ВІКТОРІЯ» клопотало перед Верховним Судом як про зупинення дії постанови апеляційного суду, так і про вжиття заходів до забезпечення позову – все для того, щоб не допустити виведення коштів за час, коли рахунки ТОВ «ВІТМАРК АГРО» будуть вільні від арештів.
Верховний Суд цю позицію підтримав, знову наклавши арешт на майно та грошові кошти ТОВ «ВІТМАРК АГРО» на суму понад 38 млн грн. ТОВ «ВІТМАРК АГРО» намагалось переконати Верховний Суд в тому, що цей арешт треба терміново зняти, намагалось відвести суддів, що його наклали, від розгляду справи, але все було марно – арешт є чинним, а судді не відведені. Проте, арешт коштів судом «на папері» зовсім не означає, що ці кошти насправді фактично арештовані.
У СФГ «Вікторія» нам також розповіли, що у квітні 2025 року, напередодні завершення апеляційного розгляду, у групі компаній «ВІТМАРК» зʼявився «клон» відповідача у нашій справі під назвою ТОВ «ВІТМАРК-ТЕРРА», із повністю аналогічними КВЕДами. За даними платформи YouControl цій компанії наразі менш як 3 місяці, і є відкритими 18 видів діяльності.
«Одразу після того, як арешти за рішенням апеляційного суду були зняті, понад 39 млн грн із рахунків ТОВ «ВІТМАРК АГРО» просто зникли. Через 2 тижні, коли арешт був знову накладний Верховним Судом, на рахунках «ВІТМАРК АГРО» залишилось понад 300 тис. грн. Для мене очевидним є те, що ГК «ВІТМАРК» готувалась до позитивного для себе рішення апеляції, а «ВІКТОРІЇ» хоче залишити дірку від бублика. Можливо, хочуть провести контрольоване банкрутство «ВІТМАРК АГРО», я не знаю. Але я буду боротись», — каже фермер.

Адвокати компаній зазначають, що на жаль, практика, про яку розповів Віктор Кожухаренко, не нова, не дуже чесна та зовсім не приємна для осіб, які опинились в його становищі. Інколи власники підприємств навмисно розпочинають процедуру їх банкрутства за фіктивні та «надуті» борги перед афілійованими особами для того, щоб не розраховуватись за реальними боргами. Адже процедурою банкрутства керують кредитори, а чим більше створити таких «надутих» боргів, тим більше ймовірність, що реальні кредитори не отримують нічого. І найголовніше, банкрутство це дуже довгий та коштовний процес, який потребує супроводження вузькоспеціалізованих фахівців.
«Проте, «ВІТМАРК» продовжує чинити активний супротив у Верховному Суді. Постійно надсилає якісь клопотання, заяви, заяви на заяви, доповнення до заяв, вимоги скасувати накладений арешт. Але у всьому цьому їм вже відмовлено. Також «ВІТМАРК» вже вдруге намагається відвести суддів Баранця, Мамалуя та інших від цієї справи, які також вже відхилені. Напевно, не все встигли вивести із ТОВ «ВІТМАРК АГРО» і не очікували того, що Верховний Суд так швидко знову накладе арешт. Те, як оперативно Верховний Суд відреагував на кричущу ситуацію із цією справою та наклав новий арешт на майно та кошти «ВІТМАРКА» дарує мені надію, що у найвищій судовій інстанції України я все ж таки зможу знайти справедливість для СФГ «ВІКТОРІЯ» та відновити права мого господарства», — додає Віктор Кожухаренко.
Тож судова справа й далі триває. Остаточної відповіді — хто винен в тому, що 6 500 т помідорів згнили на полі, бо їх відмовились забирати покупці із «ВІТМАРКУ», досі не має. Віктор Кожухаренко сподівається, що Верховний Суд повноцінно та всебічно розбереться із цією справою та вирішить, на чиїй стороні закон, і хто та що кому винен. Адже нагадаємо, через зірвання контракту господарство втратило значну частку коштів.
Серед фермерів існує упередження, що фермер ніколи не зможе перемогти великий агрохолдинг. Але може саме випадок з СФГ «Вікторія» покаже, що нашу агроспільноту є кому захищати. Наступне судове засідання у цій справі відбудеться 24 липня і ця дата, можливо, завершить цей тривалий спір.
© Юлія Маковей, Kurkul.com, 2025 р.
Вибір редакції
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.