Шкідники часнику

Шкідники часнику

7 вересня 2018 2358 0

Від наваристого українського борщу і домашньої ковбаски до вишуканого ескарго з французьким багетом — є страви, уявити які без аромату часнику неможливо. Він незамінний при застуді і гарний у декоративному оформленні помешкань. У 2018 р. посівні площі під часником збільшилися удвічі, і увага до цієї культури продовжує зростати. З ряду причин часник є низькорентабельною культурою, вартість збуту якого може дорівнювати собівартості. Однією з особливостей вирощування часнику є використання значної частки ручної праці. Розуміння факторів впливу на врожайність допоможе збільшити прибутки.

Власне часник має у складі алліцин, який володіє пестицидними і фунгіцидними властивостями. При сумісному вирощуванні часник захищає більш ніжні культури, наприклад, салат-латук. Настоянка часнику успішно використовується в органічному садівництві для боротьби з попелицями. Проте ряд шкідників успішно пристосувалися до живлення часником та його найближчим родичем цибулею, завдаючи значних збитків. Саме про них ми і розповімо на Kurkul.com.

Цибулева муха Delia antiqua (Meigen, 1826).

Пошкоджує часник та цибулю.

Габітус

Довжина комахи 6-7 мм, світло-сірого кольору, схожа на кімнатну муху. Яйця білі, довгасті, 1-1,5 мм. Личинка біла, безнога, із парою темних гачків на головному кінці, до 8 мм завдовжки. Лялечка овальна, темно-коричнева, 6 мм довжиною, подібна до пшеничного зерна.

Біологія

Протягом року розвивається три покоління. Дорослі мухи з'являються наприкінці квітня — на початку травня. Самки відкладають яйця у ґрунт біля рослини. Личинки виходять з яєць за тиждень, живляться на молодих цибулинах і базальній пластинці, а за 2-3 тижні заляльковуються у ґрунті. Імаго виходять з лялечки приблизно за два тижні. Лялечки третьої генерації зимують у ґрунті і саме з них навесні виходять комахи.

Імаго цибулевої мухи

Живиться муха на сходах і цибулинах часнику, хоча більше шкодить цибулі. Уражені рослини в'януть і жовкнуть. Найбільшу шкоду спричиняє перше весняне покоління, тривалість життя якого найдовша, а рослини на час живлення личинок ще молоді. Саме під час польоту мух слід проводити обробку, попереджаючи відкладання яєць. Молоді рослини більш сприйнятливі і можуть загинути, дорослі рослини пошкоджуються. Часничини втрачають форму і товарний вигляд, пошкоджені місця відкривають ворота для ураження  гнильними мікроорганізмами та іншими видами мух.

Заходи захисту

Зяблева оранка для знищення зимуючих лялечок. Восени усі проростки, цибулини і рослинні рештки повинні бути видалені, щоб знищити зимуючу популяцію. Навесні оглядають посіви і видаляють уражені рослини. Не можна садити часник у ґрунт, де є багато нерозкладених рослинних решток. Часник, як і цибулю та цибулю-порей, висаджують у сівозміні з перервою 3 роки.

Знижують чисельність популяції цибулевої мухи паразитичні оси, хижі мухи, жуки і патогенні гриби. У період відкладання яєць цибулевої мухи можна використовувати природні репеленти, зокрема тютюновий пил чи суміш тютюнового пилу з вапном (1:1), (1-2 кг на 10 м2). Проти першого покоління шкідника проводять декілька обробок через кожні 7-8 днів, проти другого — одну обробку.

Відроджені личинки гинуть від розчину кухонної солі (200 г/10 л води) і розчину аміаку (3 ст. ложки на 10 л води). Слід уникати потрап­ляння розчинів на листки.

Із засобів хімічного захисту рекомендовано Енжіо 247 SC лямбда-цигалотрин, 106 г/л + тіаметоксам, 141 г/л. Обробку проводять за наявності 3-4 яєць на одну рослину (заселено 10% рослин).

Цибулевий мінер Phytomyza gymnostoma Loew

Габітус

Імаго 1-2,5 мм в довжину, жовтого, темно-сірого або чорного кольору. Яйця перламутрово-білого кольору, менше 0,5 мм. Личинки — близько 6 мм, безногі, білувато-жовті. Пупарій — довжиною біля 3 мм, темно-жовтий.

Біологія

З'являється у першій-другій декаді травня. Літ мух триває два-три тижні. Доросла самка робить у листку ряд проколів «коридором» зісподу листка і відкладає туди яйця. Крапки від проколів яйцеклада розташовуються паралельно. Личинки виходять з яєць за 3-8 днів і прогризають тунелі, рухаючися до цибулини. Живлення триває від кількох днів до 3 тижнів. Дорослі личинки припиняють живлення на рослині і заляльковуються при основі рослини, у ґрунті. Триває цей період близько 1-2 тижні. Проколи і «тунелі» є місцем, через яке в рослину потрапляють бактеріальні та грибкові патогени.

Більшу шкоду цибулевий мінер завдає у регіонах з теплим кліматом або в теплицях.

Самці живуть кілька днів, самки — до трьох тижнів. Життєвий цикл за сприятливих умов триває декілька днів.

Розвитку цибулевого мінера сприяють високі температури.

Протягом вегетаційного періоду розвивається 2-3 покоління. Зимує лялечка в ґрунті.

Заходи захисту

Глибока зяблева оранка восени знищує зимуючі форми. Навесні і протягом вегетаційного періоду слід оглядати рослини і знищувати уражені екземпляри. Невеликі площі можна накривати сіткою. Хімічні засоби захисту: Енжіо 247 SC (лямбда-цигалотрин, 106 г/л + тіаметоксам, 141 г/л).

Цибулева міль Acrolepiopsis assectella Zell

Габітус

Довжина тіла 8 мм, розмах крил 12 мм. Крила смугасті, коричневі, з поперечною смугою. Висока індивідуальна мінливість малюнка крил ускладнює точне визначення комахи.

Яйця жовтуваті, овальні, довжиною 0,4 мм. Гусениця довжиною 10-11 мм, жовтувато-зеленого кольору з коричневими бородавками. Лялечка довжиною 7 мм, темно-коричнева, утворюється у павутинному коконі.

Біологія

Шкідник часнику та цибулі, личинка живиться листками та цибулинами. Форма листкових мін різноманітна: від коридорів до наростів, з тунелями і без. Пошкоджуються листки часнику, знижується інтенсивність фотосинтезу, сильно пошкоджена рослина гине. Також уражуються суцвіття часнику. Особливо вразливими до цибулевої молі є ослаблені рослини.

Зимує імаго або лялечка в рослинних рештках та у різних захищених місцях. Доросла цибулева міль стає активною і з’являється навесні, коли температура досягає 10 °C, або незабаром після цього і відкладає яйця на листки рослин-господарів.

Життєвий цикл триває 3-6 тижнів залежно від температури. Крім того, кількість генерацій за рік залежить від кліматичних умов регіону.

Личинка проходить 5 стадій линянь, досягаючи у дорослому стані довжини 13–14 мм. Личинка жовтувато-зелена, із жовто-коричневою головою. Доросла личинка падає на землю і заляльковується у коконі. Кокони білого кольору, лялечка червонувато-коричнева. За тривалості дня менше 15 годин імаго переходять у стан діапаузи.

Заходи контролю

Сівозміна, наступне вирощування часнику допускається щонайменше через 3 роки; знищення рослинних решток після збирання врожаю, осіння зяблева оранка, добра вентиляція ділянки.

Хімічні засоби захисту:  Енжіо 247 SC (лямбда-цигалотрин, 106 г/л + тіаметоксам, 141 г/л); Альтекс (Альфа-циперметрин 100 г/л).

Тютюновий трипс Thrips tabaci Lindeman

Поширений шкідник часнику і більше 100 видів культурних рослин.

Габітус

Імаго тендітні, 1 мм довжиною, тонкі, коричнево-жовті, з вузькими, опушеними волосками, крилами. Незрілі стадії безкрилі.

Біологія

За рік трапляється три і більше генерації. Імаго та німфи зимують у верхньому шарі ґрунту, у часничинах, сховищах, на рештках та бур'янах. Навесні з’являються рано, одночасно з появою першої рослинності. Яйця, відкладені у листках, вилуплюються за 5-10 днів. Німфи проходять чотири стадії розвитку за 2-4 тижні. Перші дві стадії німф живляться на рослині і завершують розвиток у ґрунті. Спекотна суха погода скорочує цикл розвитку.

Трипси живляться на листках часнику

Дорослі трипси та їх личинки живляться, висмоктуючи соки з рослини, в результаті чого на листках з'являються сріблясті смуги та плями, листки викривляються. Суттєві ураження призводять до утворення спотворених та карликових цибулин, в'янення і загибелі рослин.

За значної чисельності трипс шкодить при зберіганні цибулин.

Заходи контролю

Агротехнічні заходи: видалення лушпиння, рослинних решток і залишків. Не допускати посадки часнику поблизу пшениці чи конюшини. Хімічний контроль: Альтекс 100 г/л (Альфа-циперметрин, 100 г/л), Альфагард 100 (Альфа-циперметрин, 100 г/л), Енжіо 247 SC (лямбда-цигалотрин, 106 г/л + тіаметоксам, 141 г/л).

Ушкодження на листках

Часниковий чотириногий кліщ Aceria tulipae Keif

Габітус

Кліщ практично не помітний неозброєним оком, напівпрозорий, 0,12-0,12 мм. Дві пари кінцівок. Личинки менші за розміром.

Біологія

Зимують дорослі кліщі та їх личинки у сховищах, теплицях, компостах, на рештках, у закладеному на зберігання ураженому часнику, а також у ґрунті.

Кліщі відкладають яйця на листки та лусочки цибулин. Личинки виходять з яєць за два-три дні (за температури +20 °С). За вегетаційний період  розвивається кілька поколінь кліщів.

Часниковий чотириногий кліщ поширюється із посадковим матеріалом

Найнебезпечніший часниковий кліщ у сховищах, тут він може майже повністю знищити часник.

Кліщ руйнує часничину, починаючи від основи і стебельця, потім переходить до живлення зубками.

Шкодочинність

Переважно поширюється із посадковим матеріалом, ґрунтом, також самки улітку можуть розноситися з рослини на рослину.

Листки уражених рослин жовтіють та скручуються. Живиться на цибулі, часнику, цибулі-порею та тюльпанах. Живлення кліщів на зубчиках часнику призводить до появи запалих коричневих плям і висихання при зберіганні. Часниковий чотириногий кліщ розповсюджує вірусну інфекцію, яка завдає значної шкоди часнику.

Мікрофотографія кліща
Заходи контролю
Висаджувати чисте насіння. Основне джерело зараження — залишені рештки ушкоджених рослин. За можливості дотримуватися сівозміни з нецибуляними культурами. Обробка цибулин гарячою водою температурою 55 °C протягом 10-20 хв. або 60 °C 10-15 хв. перед посадкою може знизити чисельність кліщів, оскільки гаряча вода знижує можливість виходу кліщів з яєць. Рештки рослин на полі слід видаляти. Хімічний контроль: обробка перед посадкою мультифидом чи акарицидом.

Кореневий цибулевий кліщ Rhizoglyphus echinopus (Fumouze & Robin, 1868)

Габітус

дрібний кліщ білого кольору, напівпрозорий, прямокутної форми, 0,7-1 мм і шириною 0,4-0,5 мм. Має чотири пари коротких коричневих ніг. На лапках великі шипи. Яйця білі овальні. Личинки шестиногі.

Біологія

Розмножуються за температури понад +13 °С і відносної вологості повітря не нижче ніж 70%. Запліднена самка надзвичайно плодюча: відкладає до 800 яєць у цибулини або ґрунт чи рослинні рештки. Личинка вилуплюється через 4-11 діб, розвиток дорослого кліща триває від 2 до 22 діб залежно від умов. За несприятливих умов або відсутності їжі кліщ переходить у стійку форму гіпопус, у якій може існувати дуже довго. Гіпопус можуть поширювати інші комахи — шкідники часнику.

Кліщі зустрічаються колоніями під кореневою пластиною цибулини часнику. Знижують врожайність часнику і спричиняють загальну затримку росту. Вражають рослини як під час вегетації, так і закладені на зберігання.

Кліщ є причиною вторинного ураження цибулин часнику мікроорганізмами та збудником фузаріозу, які проникають через механічні пошкодження.

Часничини, уражені кореневим цибулевим кліщем

Заходи захисту

Виживають у ґрунті декілька сезонів, тому рекомендовано сівозміну, для знищення зимуючих форм - оранку і фрезерування. Розвитку кліщів сприяє підвищена кислотність ґрунту. Засоби хімічного захисту: акарициди, діючі речовини яких Клофентезин 500 г/л, Пipидaбeн, 20% з.п.

Улітку окурюють склади для зберігання продукції сірчистим газом чи хлорпікрином. Рослинні рештки на полі і складах знищують.

Стеблова нематода (Ditylenchus dipsaci) (Kuhn, 1857)

Найбільш поширений шкідник часнику, який завдає максимальних збитків. Може спричинити повне засихання культури. Втрати врожаю цибулі і часнику в польових умовах — 40-60%, також можливі втрати під час зберігання.

Габітус

Білий ниткоподібний черв’як довжиною 1,5 мм та шириною 0,04 мм. На голові знаходиться ротовий апарат у вигляді гострого списа, яким нематоди проколюють тканини рослин і живляться соками рослин. Може перебувати у сухих лусочках часнику до 2 років, а при потраплянні в землю знову продовжити розмноження та відкладання яєць.

Біологія

Тривалість життя самки — 45-75 днів. Відкладає яйця в тканини рослин. Дорослі нематоди та їх личинки живляться соками рослин. Загальна тривалість розвитку одного покоління становить 19-23 дні. Протягом вегетаційного періоду розвивається 4-6 поколінь.

Виживає у ґрунті та рештках уражених рослин 1-5 років без видимих проявів захворювання, потім розмножується в астрономічних масштабах і знищує увесь врожай часнику. Нематоди активно пересуваються в ґрунті, поширюються із садивним матеріалом, знаряддями праці. Крім того, нематоди заражають овочеві культури, овес, а також деякі дикорослі види і бур’яни.

При ураженні листки вкриваються довгими світлими смугами, потім жовтіють і засихають. Знижується активність фотосинтезу. Уражені нематодами рослини заселяються мікроорганізмами і загнивають. Часник набуває неприємного запаху. Спочатку окремі зубчики розмякшуються, потім трухлявіє денце і уся цибулина загниває та засихає. Досить часто увесь процес відбувається приховано, під неураженими зовнішніми лусочками.

Уражені нематодою часничини

На поверхні уражених цибулин з’являється наліт сіруватого кольору, дуже схожий на цвіль, який складають тисячі нематод, що перебувають у стадії спокою і чекають на сприятливі умови для зараження наступних рослин.

Заходи захисту

Найголовніший захід профілактики — висаджування здорового насіння. Перед висаджуванням насіння прогрівають приблизно 10 годин при температурі 45 градусів.

На зараженому нематодами ґрунті часник, як і інші овочеві культури, вирощувати не можна до десяти років, проте там можна сіяти багаторічні трави. Уражену нематодами рослину негайно видаляють, рештки після збирання врожаю спалюють, посадкові місця змінюють.

Ґрунт обробляють хлорним вапном або формаліном. Застосування нематоцидів наразі не рекомендується, позаяк вони дуже токсичні і довго не розкладаються в ґрунті.

© Олена Безкровна, Kurkul.com, 2018 р.

Виконано за допомогою Disqus

+ 7° ... + 0°

Вітер

2.3м/с

Опади

0.6мм

Вологість

76%

Матеріали за темою