Словничок облікової справи для фермерів

429
0
Словничок облікової справи для фермерів
Словничок облікової справи для фермерів

Фермерське господарство — колективне підприємство. Колектив родичів, які вирощують сільгосппродукцію на продаж.

Активи (або майно) — майно, яке належить фермерському господарству. Трактори, склади, гроші на рахунку, насіння, вироблена продукція (наприклад, зерно) тощо.

Зобов’язання — кошти, які фермерське господарство заборгувало іншим особам (підприємствам і людям). Наприклад, борг перед банком за отриманий кредит, перед постачальником за отримане насіння, перед працівниками за нараховану зарплату.

Капітал — різниця між вартістю майна і сумою зобов’язань. Показує суму майна, яке залишиться у господарства після того, як воно розрахується з усіма своїми боргами.

Гроші

Баланс — таблиця, в якій ліворуч наведено перелік майна, а праворуч — борги і капітал. Суми лівої і правої частин рівні.

Господарська операція — оформляється первинним документом (накладною, актом, відомістю тощо). Наприклад, продаж продукції, придбання добрив, нарахування дивідендів, сплата податків та ін.

Первинний документ — документ для оформлення господарської операції. Наприклад, накладна, товарно-транспортна накладна, акт, відомість, касовий ордер і так далі.

Господарська діяльність — для фермерського господарства це вирощування сільгосппродукції і її подальший продаж. А також всі господарські операції, які мають до того стосунок. Наприклад, оренда земельних ділянок, придбання насіння та добрив тощо.

Земельна ділянка

Доходи — зиск (кошти чи інше майно), який господарство отримало від продажу продукції та іншої господарської діяльності. Наприклад, якщо продали зерно за 100 тис. грн без ПДВ, то дохід — 100 тис. грн.

Витрати — вартість придбаних добрив, насіння тощо, які використані для вирощування продукції та здійснення іншої господарської діяльності з метою отримання доходу. Наприклад, якщо отримали дохід від продажу зерна 100 тис. грн, а вартість насіння, яке використали для його вирощування — 10 тис. грн, то витрати — 10 тис. грн.

Звіт про фінансові результати — перелік отриманих господарством доходів та понесених для їх отримання витрат за квартал, півріччя, дев’ять місяців, рік.

Бухгалтерський облік — первинне документальне оформлення господарської діяльності, складання бухгалтерських відомостей на підставі документів, складання бухгалтерської та податкової звітності.

Закон про бухгалтерський облік — основний закон, в якому написані принципи ведення бухгалтерського обліку.

Канцелярія для бухгалтера

Положення (стандарти) бухгалтерського обліку — нормативні документи, в яких регламентовані особливості ведення бухгалтерського обліку.

Облікова політика — особливості ведення бухгалтерського обліку, які фермерське господарство встановлює для себе самостійно.

Інвентаризація — перевірка фактичної наявності майна і зобов’язань, які записані в бухобліку. Наприклад, якщо в бухобліку записаний трактор, то при інвентаризації потрібно наочно перевірити чи він дійсно є в господарстві. Таку перевірку оформляють інвентаризаційними описами й іншими документами.

Трактор на полі

Рахунки бухгалтерського обліку —– цифровий код окремої групи, підгрупи майна, капіталу і зобов’язань. Наприклад, 10 — основні засоби, 20 — запаси. З допомогою таких кодів дуже зручно групувати майно, капітал і зобов’язання у відомостях бухгалтерського обліку, звітності.

Проводка (бухгалтерський запис) — записування первинного документа до бухгалтерської відомості з проставленням рахунків бухгалтерського обліку.

Основні засоби — трактори, комбайни, склади і тому подібне. Майно, яке планують використовувати більше року, незалежно від його вартості.

Запаси — насіння, добрива, дизпаливо і так далі. Майно, яке планують використовувати менше року, або яке при використанні цілком витрачається.

Біологічний актив — тварина або рослина, яка дає сільгосппродукцію. Наприклад, корова (біологічний актив) дає молоко та/або м’ясо (сільгосппродукцію). Посіви пшениці — біологічний актив, який дає зерно пшениці (сільгосппродукцію).

© Консультант з оподаткування і бухгалтерського обліку Олександр Золотухін, Kurkul.com, 2018 р.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші фермерські новини України на нашій сторінці в Facebook, на каналі Telegram, а також підписуйтесь на Куркульський вісник.

Выполнено с помощью Disqus