Carefield: ТОП 5 причин для аутсорсу в господарстві

Carefield: ТОП 5 причин для аутсорсу в господарстві

Carefield 8 серпня 2018 506 0

Аутсорсинг у вітчизняному агробізнесі знаходиться поки що на етапі становлення.

Читайте чому в нашому попередньому блозі CAREFIELD. АГРАРНИЙ АУТСОРСИНГ В УКРАЇНІ ТА СВІТІ.  Якщо ж коротко, то дуже багато аграріїв намагаються господарювати «по-старому» і ще надто мало компаній можуть запропонувати їм господарювати «по-новому». Але зміни вже не за горами, і з кожним днем все більше підприємств воліють віддавати частину процесів на виконання стороннім фахівцям.

  1. ЕКОНОМІЯ

Які ресурси підприємства можемо економити завдяки аутсорсу?  

  • гроші, наприклад, на купівлю техніки і її обслуговування
  • людські ресурси (зарплатня, податки, крадіжки, час на навчання, пошук співробітників)
  • час власника!

Усі агровиробники знають, що у сезон один день зволікання або одна помилка може коштувати приблизно стільки ж, як новенький комбайн рівня Claas Lexion. Порахуємо.

Візьмемо для прикладу процесс обприскування посівів:

Скільки це буде у перерахунку на «живі гроші»? Візьмемо для прикладу поле соняшнику площею 200 га та з плановою урожайністю 2,5 т. А ціну на насіння соняшнику візьмемо «зимову» (припустимо, що господарство притримало урожай до зими, щоб продати його за вищою ціною).

Цифри отримуємо такі, що аж щелепу зводить. Маючи можливість отримати зі свого поля майже 5,5 млн грн, багато хто лише на помилках в захисті рослин може втратити левову частку грошей.

2. ДОСВІД

Можливість залучити сторонній досвід та скористатися сучасними і ефективними технологіями є не менш важливою причиною. Компанія, що професійно надає послуги з захисту рослин чи обробітку полів, завжди відслідковує останні тенденції та переймає передовий світовий досвід, адже це єдина можливість бути на крок попереду колег по ринку і пропонувати ефективні рішення.

Такий сервіс буде актуальним і для підприємств, що працюють вже давно, і для нових гравців у агробізнесі. Причому для молодих залучення сторонніх фахівців – це ще й можливість  швидше і з меншими втратами пройти «безприбутковий період». Адже, починаючи бізнес, кожен знає, що спочатку доведеться лише вкладати та працювати в мінус, а отримати перші прибутки і вийти на рентабельність виробництва вдасться лише через кілька років.

І якщо плисти у цьому морі самотужки, виховуючи власну команду, окупність можна отримати на 4-5 рік праці (якщо брати до уваги середні цифри, окупність агровиробництва залежить і від розмірів господарства, і від особливостей господарювання), якщо ж заручитися допомогою фахівців та заощадити на придбанні техніки, можна скоротити цей період щонайменше на 2-3 роки.

3. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

Більшість штатних працівників емоційно знаходяться в зоні комфорту, оскільки знають, що заміну їм знайти важко. Тому вони часто орієнтовані не на результат, а на процесс.

З незалежними партнерами ситуація дещо інша. Вони відповідають за результат своєї роботи і зацікавлені в ньому не менше власника бізнесу, адже на кону їхня репутація і вся подальша робота. Проте обирати партнерів також треба дуже ретельно.

По суті ви отримуєте більший рівень відповідальності за ту ж ціну. Більшість агрономів емоційно знаходяться в зоні комфорту, оскільки знають, що заміну їм знайти важко. Тому батіг після невдалого року може бути лише у формі: не дати бонус, знизити зарплатню. Проте ви знаєте, скільки виправдань знайде агроном, щоб зберегти роботу і отримати бонус.

При цьому за приблизно однакової вартості самостійного догляду за посівами (якщо не рахувати необхідність купувати відповідну техніку, бо там вже вартість самостійної роботи стає захмарною) професійні послуги у підсумку обходяться дешевше і на кінцевому результаті позначаються краще. Достатньо лише врахувати приховані витрати, оплату власних і чужих помилок, а також приховані вигоди та економію від вчасно і якісно виконаних операцій.

4. МАСШТАБУВАННЯ

З аутсорсом є можливість «безболісно» змінювати масштаб бізнесу: і розширення, і скорочення масштабів підприємства не потягнуть за собою усіх головних болів із кадровими питаннями, обладнанням, додатковими податками та компенсаціями. Обробляє господарство 3 000 га чи 30 000 га – витрати воно несе однакові (у певній пропорції до обсягів, звичайно). Але ця причина почне працювати, коли сформується ринок аутсорсових послуг.

5. ЗАХИСТ ВІД КРАДІЖОК

«Улюблена» стаття витрат будь-якого підприємства, коли цуплять усе, що лежить погано, а інколи і добре: ЗЗР, насіння, добрива, пальне, запчастини. Окрім прямих втрат (вартість поцупленого) господарство у даному випадку має ще й приховані втрати, тобто недоотримані прибутки. Не спрацювала половинна норма ЗЗР, яку внесли замість повної (а половину вже успішно перепродали)? Рахуйте витрати урожаю на рівні 10%-30% (у найкращому випадку) або навіть 60% і більше (якщо не пощастить), та додавайте до них вартість “раптово зниклого” пестициду. Отримаєте повну суму своїх збитків через крадіжки. Якщо працівники господарства не матимуть доступу до більшості цих ТМЦ, то й вкрасти вони їх не зможуть.

Просте та вишукане рішення! Звичайно, % відповідальності буде закладений у послуги партнера. Проте це вже чесні партнерські відносини.

Можна наводити ще багато таких «тому що», але тут вже кожен вирішує сам: чи має він можливість і натхнення «нести свою ношу» власноруч чи воліє частину власних проблем перекласти на інші плечі. Просто потрібно розуміти, що аутсорс – це лише одна з багатьох можливостей, яка дає змогу оптимізувати виробництво.

Виконано за допомогою Disqus