Фермери про агродотації без купюр

Фермери про агродотації без купюр

25 вересня 2018 622 0

У продовження низки матеріалів, присвячених державним дотаціям українського агросектору, Kurkul.com вирішив поспілкуватись із людьми, яких ця тема стосується безпосередньо — фермерами та власниками сільгосппідприємств. Наскільки прозорим, на їхню думку, є механізм отримання державних коштів? Чи правильною є схема розподілу коштів? В якій мірі у Мінагрополітики змогли реалізувати заплановане й чи є взагалі довіра серед сільгоспвиробників до урядових ініціатив?

Нашими співрозмовниками були:

Микола Байбарак, керівник ФГ «Байбарак», Кіровоградська обл.,

Павло Голуб, комерційний директор підприємства «Черкаси-Дніпро АГРО», Черкаська обл.,

Олег Тарарай, директор ПОСП «Ім. Івана Франка», Волинська обл.,

Михайло Світлик, директор СФГ «Іванково», Дніпропетровська обл.,

Степан Ціолковський, директор ФГ «Колос», Львівська обл.

Гроші

Ми звернулися до представників фермерських господарств із різних регіонів, щоб порівняти, як ставляться до урядової підтримки аграрного сектору загалом по країні й ось що дізналися.

Чи плануєте ви, або може, вже скористалися держдотаціями, які виділив уряд на агросектор? Якщо ні, то чому?

Микола Байбарак: Хочемо, але ви ж розумієте, що завжди є хтось , хто перший ускочить у вагон. У  нас, уже скільки ми намагались, не получається.

Павло Голуб: Цього року ми взяли ріпакові столи на жатки Case. Ось і пробуємо зараз повернути відсотки.

Павло Голуб, комерційний директор підприємства «Черкаси-Дніпро АГРО»

Олег Тарарай: Побачимо, можливо, подамо цього разу на відшкодування по програмі на ВРХ, але це під питанням, бо не має великого «бажання» влазити в це діло. А так, у нас по області, загалом, усі, хто подавав, отримали компенсації.

Михайло Світлик: ще не знаю, не купував вітчизняну техніку і не готовий сказати вам по решті програм.

Михайло Світлик, директор СФГ «Іванково»

Степан Ціолковський: По техніці нам уже компенсували згідно з програмою, 20 % від вартості культиватора українського виробництва.

Стикалися з будь-якими труднощами при отриманні компенсацій? Наскільки зрозумілим і прозорим є, на вашу думку, механізм отримання державних коштів?

Олег Тарарай: Ніби все зрозуміло, усе прозоро, тільки самі розумієте, що після будь-якого отримання дотацій починають їздити кожен день різні служби, займатися різними дурницями, займати багато багато часу і тд. Ми минулого року користувалися, подали документи на відшкодування по отриманню відсотків із кредитів, компенсували мені — 27 тисяч грн, а потім мучили 3 місяці: приїжджали з перевірками хто тільки може. Одні проблеми тільки були, 27 тисяч гривень не вартують витраченого часу на ці перевірки.

Степан Ціолковський: Звичайно стикалися, не раз, постійно з ними стикаємось. Були проблеми з оформленням, навіть не з оформленням проблеми з тим, що програма, якби діє — немає коштів, а якщо є кошти — тоді про умови які є в програмі не підходять під ті умови де по наших працює програма.

Павло Голуб: Та ні. Я, скажу відразу, у нас цим займалися бухгалтери і фінансовий директор. Тобто фізично я не брав участі в процесі. Але я розумів, що це просто збір документів і все. Нічого складного я тут не бачу.

Перегляд документів

Наскільки ефективно в Мінагрополітики провели роз’яснювальну роботу серед населення щодо програми дотацій?

Олег Тарарай: Я особисто був у курсі всього, попереджали і все розказували, говорили, проте, з певних причин не маю бажання користуватися дотаціями.

Микола Байбарак: Не ефективно. По тих же аграрних розписках інформаційну кампанію провели набагато краще.

Михайло Світлик: Ніхто взагалі того, що треба не пояснював, сказали що є і все.

Степан Ціолковський: Я вважаю, що роз’яснення взагалі ніякого не проводиться. Ось так чуємо дзвін — починаємо рухатись.

Гроші

Як, на вашу думку, повинні виділятися дотації в Україні: треба стимулювати підприємства пропорційно до сплачених податків, вирощеного врожаю чи, навпаки, допомагати потрібно тим підприємствам, які не можуть конкурувати самостійно?

Михайло Світлик: Я думаю, що так, хто більше платить, той і має отримувати більше.

Степан Ціолковський: Неприбутковим підприємствам однозначно помагати не можна,  тому що, якщо воно збиткове то воно не має бути підприємством.

Тарарай Олег: Це ж Україна, на збиткові давати нерозумно. Тільки тим підприємствам, які сплачують податки, створюють робочі місця, хто на гектар більше робочих місць створив, той і має отримувати дотації.

Микола Байбарак: Ми всі платимо податки. Але у фермерів, в яких 100-150 га бувають такі «просадки»… Рік же на рік не приходиться. Буває так «просів» фермер, що уже весь в кредитах, продає техніку, господарство — таким треба в першу чергу допомагати.

Микола Байбарак, керівник ФГ «Байбарак»

Чи згодні ви з тим, що дотації мають отримувати лише «білі» підприємства, які сплачують податки, декларують правдиві показники?

Микола Байбарак: Тільки «білим». Ось коли ліс продають один одному на будівельні роботи на своїх господарствах, і таке інше, або вносять добрива не зрозуміло за якою ціною, а потім переводять у готівку ці всі гроші, то які їм ще дотації? Нічого не давати! Перевірку зробили, займаються дурницями — нехай далі собі займаються, а на державні гроші нема чого дивитись. Наш брат теж може розповідати, бити себе в груди, я такий хороший і правильний, а в підсумку рильце буде в пушку.

Олег Тарарай: Звичайно, я ж кажу — тільки відповідно до сплачених податків і створених робочих місць. Як сьогодні можна про внутрішній ринок, про конкуренцію говорити,  коли один платить $100 на га податків, а інший платить 100 грн, то як можна конкурувати. Це трішки смішно, коли один платить гроші, другий не платить , а збирає з гектара можна сказати те саме.

Олег Тарарай, директор ПОСП «Ім. Івана Франка»

Михайло Світлик: Звичайно. Тільки ті, що чесно платять податки й мають отримувати. Проте є проблема, — одноосібники. Скільки зараз у тінь зайшло землі, тільки по нашій сільській раді понад 500 га за цей рік пішло одноосібників, з трьох тисяч. Йдуть систематично, постійно. Скажіть, будь ласка хто конкретно їх контролює, які органи їх контролюють? Ніякі! Ось вам і ціни й податки і все. А щодо холдингів — нічого не маю проти них. Той самий українець, який тут працює, живе.

Чи достатнє, на вашу думку, фінансування агросектору?

Тарарай Олег: Фінансування це завжди добре, проте, якщо бути відвертим, потрібно просто дати можливість спокійно працювати, а не вносити неочевидні зміни та «олійні правки» до законів.

Степан Ціолковський: Недостатнє. Звичайно допомагати потрібно, По техніці головне на сьогодні — це кредити, відсоток там просто божевільний. Так, його компенсують, але це не те. Тому що, якщо купляти, наприклад, комбайн за € 200 тис. під 30 % уявіть скільки треба заплатити. А якщо в лізинг то буде 40 %. Компенсації за міндобрива теж були б доречні.

Микола Байбарак: От скажіть самі. Кредит мені треба було в цьому сезоні взяти, оскільки у минулому вийшла повна «просадка». Так мені держава «допомогла» — 18 % річних кредиту. Твою дивізію — це що таке? Прийшлося брати, віддав слава Богу, вийшло так що перекрив. Але 18 %! От такі «Агро КУБи» в тому ж «Приватбанку», це приховані підводні камені, там не те, що має бути. І якби цей банк ще приватним був, так вони ж зробили його державним. Що ж виходить? Крім того, що держава мені не допомагаєте дотаційно, так ще й дає мені такий кредит, щоб мене втопити?

Гроші

Чи сприятиме виділення держпідтримки «прозорим» господарствам виходу агросектору з тіні?

Тарарай Олег: Я думаю, що якщо не дотації, то час їх заставить вийти на легальне поле. Я сьогодні не розумію, як працювати «по сірому». Це, як мінімум, конкуренція із сусідніми господарствами. Потрібно платити податки, зарплати і працювати. Як ти той самий кредит отримаєш, якщо «по сірому» працюєш?

Степан Ціолковський: Впевнений що сприятиме. Усе залежить від того, наскільки грамотно та відповідально спрацює уряд зі своєї сторони.

Фінанси

Як бачимо — однозначного ставлення до механізму отримання та порядку використання бюджетних дотацій на підтримку й розвиток аграрного сектору економіки серед фермерів нема. Є як ті, хто користується певними програмами дотацій, так і ті, хто не довіряє державній допомозі й навіть не пробує отримати ці кошти.

Можна порадіти лиш тому, що більшість респондентів визнають справедливість основного принципу — допомагати кожному за «заслугами», тобто сплаченими податками, та бути рівними й прозорими перед законом.

Ми нагадуємо фермерам, що у них є ще 3 місяці, аби звернутись за дотаціями від держави й хоч частково повернути свої гроші, сплачені у вигляді податків. GO за Агродотаціями!

© Андрій Яцина, Kurkul.com, 2018 р.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою