Качани кукурудзи

Посібник із вибору гібридів кукурудзи

9 листопада 2018 559 0

Обираючи гібриди для наступного сезону, обов'язково врахуйте фактори, які в першу чергу визначають прибутковість та управління ризиками. Також зважайте на трансгенні різновиди, стійкість до хвороб, швидкість достигання та віддачі вологи зерном, стійкість стебла і міцність плодоніжки качана, а ще наскільки швидко рослина розвивається на початку сезону.

Щоб знизити ризик посіву одного слабкого сорту, краще обирати декілька різних гібридів. Зазвичай рекомендують обирати від чотирьох до п'яти різних гібридів, але для більших господарств варто взяти більше варіантів. Слід віддавати перевагу високоврожайним гібридам, які різняться за відносною стиглістю, стійкістю до хвороб та шкідників і рядом інших ознак. Окрім покращення врожайності, наявність декількох гібридів означає, що ваш врожай матиме різні строки дозрівання, запилення тощо. Це допоможе розподілити ваше робоче навантаження.

Врожайність та стабільність

Генетичне різноманіття є важливим, але врожайність — це найголовніший фактор при виборі гібрида. Навіть найкращі методи виробництва будуть марними, якщо ви оберете низьковрожайні сорти. Необхідно щороку перевіряти асортимент гібридів, оскільки нові гібриди зазвичай мають більш високий потенціал врожайності, ніж ті, що були на ринку протягом декількох років.

Качани кукурудзи

Шукайте гібриди, які щорічно дають високу врожайність незалежно від місця посіву. Для цього проаналізуйте кілька джерел інформації, включаючи відкриті випробування гібридів, які, наприклад, проводить Асоціація Айови з покращення врожаю, а також результати тестувань, що практикують насіннєві компанії та продавці. Університетські випробування корисні, оскільки вони, на відміну від звичайних тестувань, можуть порівнювати урожайність гібридів різних виробників в умовах більш жорсткої конкуренції. Враховуйте також результати власних та сусідніх демо-посівів, клубів Форуму за майбутнє сільського господарства (FFA) та кооперативів. Використовуйте якомога більше даних, щоб забезпечити найкращий вибір гібрида.

Трансгенні гібриди

Фермери Айови можуть обирати з цілого ряду трансгенних різновидів. Багато гібридів мають стійкість до шкідників і переважна більшість з них стійкі до гербіцидів. Подумайте, чи потрібні вам всі можливі характеристики, чи достатньо буде  наявних у конкретному гібриді властивостей. Проаналізуйте потенційну користь трансгенних гібридів у порівнянні зі звичайними. Трансгенні гібриди ефективні тоді, коли стійкість до шкідників та гербіцидів не є проблемою. Зважте, які саме генетичні риси необхідні для умов ваших полів.

Інші фактори управління ризиками, які варто взяти до уваги

Обираючи гібрид, зауважте також стійкість до хвороб. Одним із способів запобігання захворюванням можуть бути гібриди, які мають стійкість до типових хвороб вашого регіону. Проаналізуйте найбільш розповсюджені хвороби, щоб звести до мінімуму ризик зараження патогенами. Подумайте, чи можуть гібридні властивості рослини компенсувати потребу в застосуванні фунгіцидів.

Зерно кукурудзи

Вологовіддача зерна — це інший важливий фактор при виборі гібрида, особливо для фермерів, які мають обмежені можливості сушіння зерна або взагалі не мають відповідних умов. Оцінюючи схильність зерна до віддачі вологи, зважайте також на характеристики достигання. Ранньостиглі гібриди мають більший потенціал до висихання зерна, на відміну від сортів з пізнішим дозріванням. Але пізньостиглі сорти більше ризикують постраждати від осінніх заморозків. Уважно обирайте гібриди на осінь. І характеристики терміну достигання, і вологовіддачі можна використовувати для досягнення однієї мети.

Стійкість стебла та міцність плодоніжки — це характеристики, від яких залежить успіх збирання врожаю. Незважаючи на те, що гібриди часто характеризуються стійким стеблом та якісним прикріпленням качана, погодні умови впродовж вегетаційного періоду можуть мати значний вплив на ці параметри. Щоб оцінити продуктивність гібридів у своєму регіоні, тестуйте невелику кількість стебел кукурудзи на всіх полях щороку. Це допоможе зібрати дані про ефективність певного гібрида на вашій землі за конкретних погодних умов та методів виробництва.

Швидкість розвитку рослини на початку сезону є ключем до продуктивного сезону та адекватного стану рослини. Рослини, що швидко розвиваються на початку сезону, краще справляються з перемінними погодними умовами в квітні і травні. Особливо важливо враховувати швидкість розвитку паростків, якщо ви саджаєте покривні культури, сієте у ґрунт з високим залишком гербіцидів, або ваша земля зазвичай холодна й волога навесні.

Кукурудза

Обираючи різноманітність

Обираючи необхідний гібрид, варто також зважати на схему сівозміни та ваші сільськогосподарські методи. Генетика гібрида попереднього року не впливає на продуктивність гібрида поточного року. Проте посадка гібридів з однаковими інсектицидними/гербіцидними властивостями підвищує ризик розвитку резистентності. Ефективність гібрида також залежить від сільськогосподарських методів. Обирайте гібриди, які відповідають саме вашим методам. Наприклад, якщо вирощуєте кукурудзу в монокультурі, змінюйте трансгенні властивості культури по стійкості до шкідників та обирайте гібрид, який найкраще підходить для безперервного вирощування.

Окрім сільськогосподарських практик, на які треба зважати при виборі гібрида пам’ятайте, що тип гібрида визначає й способи боротьби зі шкідниками. Відповідно до трансгенних властивостей сорту, плануйте чи необхідне буде внесення листових фунгіцидів та коригуйте плани по внесенню гербіцидів.

Поле кукурудзи

Вартість насіння

Вартість насіння є важливим фактором при виборі гібридів. Існують знижки на певний обсяг закупівель та попередню оплату. Порахуйте також скільки ви зможете зекономити на гербіцидах та фунгіцидах, якщо купите відповідні гібриди, стійкі до хвороб та шкідників. Зважаючи на різницю в коштах, які ви зможете зекономити, може з’ясуватися, що вигідніше закупити гібридні, а не традиційні сорти.

Отже, вибираючи гібриди, враховуйте фактори прибутковості та управління ризиками. Оберіть декілька гібридів, які підходять для вашого регіону та способу ведення господарства. Оцінюйте гібриди, виходячи з їх стійкості до хвороб, властивостей, дозрівання, вологовіддачі, міцності стебла та інтенсивності розвитку на початку сезону. Регулярно змінюйте гібриди, щоб не виникла резистентність. Підрахуйте економію на фунгіцидах та гербіцидах при використанні дорожчих гібридів, щоб прийняти вигідне рішення.

Dr. Mark Licht, an assistant professor and extension cropping systems specialist with Iowa State University Extension and Outreach.

За матеріалами сайту crops.extension.iastate.edu, Kurkul.com, 2018 р.

Виконано за допомогою Disqus