Молозиво з першої лактації телички: згодувати чи викинути?

Молозиво з першої лактації телички: згодувати чи викинути?

14 грудня 2018 2146 0

Вважається, що молозиво теличок після народження першого теляти — нижчої якості, ніж молозиво старших корів. Проте молозиво з першої лактації тварин не слід негайно виливати через його гіршу якість.

Існує опубліковане дослідження, яке підтримує цю теорію. У середньому молозиво з першої лактації містить менше імуноглобулінів (IgG), ніж молозиво старших корів (Muller, 1981; Morrill, 2012). Через більш агресивну вакцинацію, що проводиться сьогодні на молочних фермах, тварини в період їх першої лактації більше піддаються цьому впливу. Окрім того, телиці, як правило, виробляють менший обсяг молозива під час тільності, ніж старші корови, через що їх молозиво може потенційно містити більше антитіл, ніж молозиво старших корів.

Корови на фермі

Нещодавно Shivley та ін. (жовтень, 2018) опублікували результати дослідження Національного моніторингу якості молочних продуктів у галузі молочної промисловості 2014 у журналі Journal of Dairy Science. Це дослідження проаналізувало результати 1972 телиць з 104 ферм у 13 штатах. Зразки молозива, отримані у цьому дослідженні, фактично підтверджують, що у старших корів молозиво більш багате на імуноглобулін (середній показник — 84,7 г/л). Проте між першою та другою лактаціями (lactation dams) не було особливої різниці (відповідно, середні показники 72,3 та 72,0 г/л). Показово, що коли телятам давали молозиво їх матері, телята з першої тільності мали значно вищу концентрацію IgG в сироватці (25,7 г/л), ніж телята, які споживали молозиво з другої та третьої лактації (відповідно 24,1 та 22,4 г/л). Незважаючи на те, що молозиво, яке їм давали, містило нижчу концентрацію IgG. Дослідники не змогли визначити причину цього, але це може бути пов’язано з ваговими пропорціями телят і телиць (телята мають меншу вагу, отже, для них менша концентрація IgG є все одно високою).

Теля

Єдиний спосіб дізнатися про якість молозива — це перевірити його. Використовуючи рефрактометр BRIX або колостиметр, якість молозива можна швидко і легко оцінити. Для довідки, молозиво, що містить щонайменше 50 г/л IgG (22% по шкалі BRIX), вважається таким, що має високий вміст антитіл. Польове дослідження Пенсільванського університету включало 241 зразок молозива першої лактації (з усіх лактацій), що становило в середньому 37,5 г/л IgG, проте діапазон становив 9-166 г/л (Baumrucker, 2010). Неможливо дізнатися, чи молозиво містить достатньо антитіл без тестування. Ні колір, ні густота не є надійними показниками вмісту IgG. Так само не існує передбачуваного співвідношення між обсягом молозива та вмістом IgG, коли перше доїння відбувається відразу після отелу (Baumrucker, 2010). Проте якщо перше доїння здійснюють не відразу, корова починає виробляти молоко, яке розбавляє колостральний IgG. Дослідження показало, що якість молозива розбавляється в середньому на 3,7 відсотка на годину від отелу до доїння (Morin, 2010), оскільки корова починає виробляти молоко відразу ж після пологів. Це означає, що якщо корову доять вперше через 8 годин після отелення, якість молозива знижується через його розбавлення молоком на 29,6%.

Корови на фермі

Університет штату Мічиган продовжує дослідження молозива, щоб дізнатись, чи містить він достатньо IgG для першої годівлі телят. Якщо вимірювання показує  менший вміст, ніж 22% BRIX, молозиво все ще підходить для другого годування. Не варто негайно виливати молозиво першої лактації, оскільки воно може бути таким же якісним, як і молозиво старших корів.

Faith Cullens

За матеріалами сайту canr.msu.edu, Kurkul.com, 2018 р.

Виконано за допомогою Disqus