Ліг у землю, за яку боровся — земельна війна на Буковині

Ліг у землю, за яку боровся, — земельна війна на Буковині

9 квітня 2019 1751 0

Той день для керівника СГК «Бабинський» Михайла Баранчука починався, як і будь-який інший. Ранкова нарада в «конторі» з працівниками. Рутинні робочі моменти.

І ось — дзвінок на мобільний: на одній із ділянок кооперативу помітили техніку «Кельменці Агро» та землевпорядників, які жваво забивали кілочки, фіксуючи нові межі.

Ситуація повторювалася не вперше. Уже кілька років поспіль «Кельменці Агро» та СГК «Бабинський» сперечалися за земельні паї у с. Грушівці. Тож керівник кооперативу, не роздумуючи, виїхав у поле. Того дня додому він уже не повернувся. Просто з поля Михайла Баранчука доправили в лікарню, де вже за годину лікарі зафіксували смерть. Не витримало серце.

Конфлікт СГК «Бабинський» та компанії «Кельменці Агро» за землю грушівських пайовиків у Чернівецькій області тягнеться з 2010 року. І якщо на початках це були невидимі маніпуляції та підкилимні ігри, то з 2015 року протистояння вступило в активну фазу, з усіма рейдерськими атрибутами: технікою в полі, поліцією, розлюченими пайовиками та бюрократичною тяганиною.

Кооператив на базі колгоспу

У 2008 році засновники СГК «Бабинський» зібрали колишніх працівників місцевого колгоспу та заснували на його базі сільськогосподарський кооператив. Починали з 200 га. Орендували в місцевих селян землю, яка стояла після розвалу колгоспу необроблена та в бур’янах. Усе більше пайовиків, навіть із сусідніх сіл, побачивши господаря на землі, який успішно працює та виплачує вчасно орендну плату за землю, передавали свої наділи в оренду СГК «Бабинський».
Вирощують тут зернові та олійні культури. Був і тваринницький напрямок — залишки старого колгоспу. Проте ще на початку становлення, не відчуваючи підтримки з боку держави, було прийнято рішення зосередитися лише на рослинництві.

Сьогодні зембанк кооперативу складає трохи більше 1 тис. га. Частину землі орендують у жителів із прилеглих сіл Бабине, Грушівці та Нагоряни. Був час, коли зембанк СГК «Бабинський» був навіть більшим. Але останнім часом багато власників землі приходять до думки, що свою землю варто обробляти самому. Тому зверталися до кооперативу щодо розірвання договору оренди (таких людей тут називають вихідцями).

Дмитро Маланчук, директор СГК «Бабинський»

«Кооператив у такому випадку ні з ким у суперечку не вступав і спокійно віддавав землю власникам. Втім, непоодинокими є випадки, коли після спроб самотужки господарювати на своїй землі, нам її повертали в оренду зі словами «хай нею займається той, хто в цьому тямить», — розповідає Дмитро Маланчук, колишній заступник директора, а  після смерті Михайла Баранчука — новий директор кооперативу «Бабинський».

Спочатку договори про оренду укладали в усній формі, оскільки всі одні одних знали, були, так би мовити, своїми. Проте з 2008 року, коли почали здавати землю також жителі сусідніх сіл Грушівці та Нагоряни, усі угоди реєструвались у Чернівцях у Держземагентстві.

Опозиція із села Кельменці

Про компанію, що претендує на землю «Бабинського», відомо не так багато, хоча їй також вже більш ніж 10 років. ТОВ «Кельменці Агро» зареєстроване в селі Грушівці та до 2018 року входило до складу компанії «Лат Агро». У 2018 році компанія була виставлена на продаж та змінила власника, яким став громадянин Німеччини Міхаель Матіас Хайнріх. Зембанк компанії, за словами місцевих жителів, становить 1700 га. Тут вирощують зернові, технічні та бобові культури. Окрім Кельменецького, компанія має посівні площі й у Хотинському районі.

Земельні війни

На початках між двома підприємствами була домовленість про межі ділянок, які обробляють господарства.

«Та вже з 2010 року представники компанії розпочали нечесну гру. Вони відверто почали дурити пайовиків. Були такі випадки, коли вони, знаючи, що людина за кордоном, самі підписували договір про оренду від імені цієї людини. Після чого несли такий договір у реєстраційну службу і реєстрували. Повертаючись із-за кордону, пайовики зі здивуванням відповідали на наш запит, що ніяких договорів із «Кельменці Агро» не укладали», — пригадує Дмитро Маланчук.



Саме в той час у СГК «Бабинський» змінився керівник — ним став Михайло Баранчук. Почали поширюватися чутки про неплатоспроможність кооперативу та агітація на користь «Кельменці АГРО». Тоді ж були викрадені в СГК «Бабинський» реєстраційні документи на землю. Лист із проханням не реєструвати пайовиків «Бабинського» за іншим орендарем до з’ясування міліцією всіх обставин відправили в регіональну філію ЦДЗК.
Про це розповів журналіст Михайло Токарюк, який у 2017 році особисто спілкувався з Михайлом Баранчуком та підготував матеріал, що висвітлював конфлікт двох підприємств і був опублікований у газеті «Буковина». Після цього журналіст постійно підтримував зв’язок із керівником СГК «Бабинський» та був у курсі всіх земельних перипетій кооперативу.

Вперше серйозно розібратися в непростих земельних відносинах сторони спробували у 2014 році. Тоді «Кельменці Агро» заявили свої права на 57 земельних ділянок. На сьогодні тим або іншим способом «Кельменці Агро» перереєстрували на себе орієнтовно 67 ділянок загальною площею 60 га.
Ось за цю землю з того часу й точиться боротьба між двома господарствами. Ще з 2014 року, коли люди дізнавалися, що без їх відома змінився орендар землі, то приходили в СГК «Бабинський» із заявами та вимогами, щоб їх землю не віддавали в розпорядження «Кельменці Агро».

Дмитро Маланчук продемонстрував стос написаних від руки заяв від пайовиків, що були проти зміни орендаря. Як старі, ще з початку конфлікту, так і зовсім свіжі.



Разом із цим розпочалися «рейди» сільгосптехніки «Кельменці Агро» на ділянки, які, за твердженням представників цієї компанії, тепер мають право обробляти лише вони.

«Коли техніка «Кельменці Агро» почала працювати на наших ділянках, я відразу поїхав до людей, яким належать ці паї, пересвідчитись особисто, а раптом людина дійсно вирішила змінити орендаря своєї землі. Проте люди здивовано відповідали, що вони «ні сном, ні духом» про такі земельні оборудки», — розповідає нинішній керівник СГК «Бабинський».

За весь час, що триває конфлікт, Михайло Баранчук неодноразово звертався до представників «Кельменці Агро» з пропозицією разом приїхати до власників паїв і на місці закрити всі питання. Проте всі пропозиції так і не були почуті.

«У 2017 році відбулося засідання антирейдерського штабу, де розглядалася справа Кельменці Агро та СГК «Бабинський». На ньому представники «Кельменці АГРО» подали список власників пайових часток, що значаться в реєстрі їхнього товариства, однак обробляє їх «Бабинський». За поданими документами, реєстрація здійснювалася після того, як у ЦДЗК було відправлено лист, щоб призупинити реєстраційні дії у зв’язку з крадіжкою документів. Там є база даних, яку можна використовувати в нечесних цілях. Від 2013 року ЦДЗК не діє, тож спитати, чому так сталося, нема з кого, а тодішній керівник «Кельменці АГРО» нічого особливого в цьому не бачив», — розповідає Михайло Токарюк.

Дмитро Маланчук додає, що керівник СГК «Бабинський» вбачав у діях антирейдерської комісії небажання розбиратися в ситуації та явну підтримку «Кельменці Агро», незважаючи на представлені документи.
Навесні минулого року відбулася вже далеко не перша, і, на жаль, не остання сутичка представників СГК «Бабинський» та «Кельменці Агро» в полі.

«Проїжджаючи повз спірні ділянки, я побачив людей, які забивали в землю кілочки. Обабіч стояла велика кількість авто та сільгосптехніки. Цими людьми виявилися представники БТІ, що виносили межі земельних ділянок, та працівники «Кельменці Агро», які твердили, що це їхнє поле, тому обробляти його будуть саме вони. У цей час техніка вже переорювала посіви в полі», — пригадує Дмитро Маланчук.

Михайло Баранчук, який також приїхав на поле після невдалих спроб вирішити ситуацію, шляхом залучення до суперечки власників спірної землі вимагав викликати поліцію й не давав працювати техніці «Кельменці Агро». І поліція таки приїхала. Проте повела себе неочікувано. Попри намагання Михайла Баранчука пояснити ситуацію, показати підтверджуючі на право користування землею документи, поліція за руки вивела його з поля зі словами «не заважайте працювати БТІ, звертайтесь у суд».



Врешті працівники «Кельменці Агро», переоравши кілька ділянок та позабивавши кілочки, таки забралися з поля. А от Михайло Бабинський вчинив, як казали представники поліції — звернувся до суду. Проте бюрократична тяганина в суді результату не принесла. Справа тягнеться до цього часу.

Разом із новим власником «Кельменці Агро», яким став Міхаель Матіас Хайнріх, у СГК «Бабинський» з’явилася надія, що конфліктну ситуацію таки вдасться вирішити. Між представниками підприємств відбулася зустріч. Втім, далі розмов справа не зайшла. Нова мітла мести по-новому не забажала.

Сумний, та все ще не фінал

Цьогоріч, 14 березня, сутичка між двома господарствами повторилася. Дмитро Маланчук, прямуючи з дому на роботу, помітив у полі чужу техніку та людей.

«Я відразу зателефонував Михайлу Баранчуку, від якого отримав завдання об’їхати власників спірних паїв. А раптом люди дійсно змінили свою думку й цього разу таки вирішили змінити орендаря. Застати навесні людей вдома непросто. Та я зміг зібрати 15 заяв від пайовиків, у яких вони стверджували, що не передавали свої ділянки в користування Кельменці Агро», — пригадує Дмитро Маланчук.

Дмитро Маланчук, директор СГК «Бабинський»

Є що додати до цієї розповіді й комірнику СГК «Бабинський» Андрію Маланчуку, який також був того дня в полі. Приїхавши на місце події разом із батьком, вони побачили трактор CLAAS, що належав «Кельменці Агро», який саме виїздив на поле. На запитання «хлопці, що ви робите», вони почули: «нам землевпорядники вказали межі наших ділянок, ми знаємо, що робимо». Нові межі двох паїв уже були переорані прямо по посівах. Земельна ділянка рябіла забитими кілочками, що відображали межі, і кількість їх росла — землевпорядники все ще були в полі та продовжували свою роботу. Був присутній на полі і власник ТОВ «Кельменці Агро» Міхаель Матіас Хайнріх.

Андрій Маланчук, комірник СГК «Бабинський»

У цей момент приїхав Михайло Баранчук. Він зупинив тракториста, що намагався виїхати дискувати вже засіяне поле та дав вказівку Андрію Маланчуку позбивати кілочки землевпорядників.

«Поки виконував вказівку керівника, я помітив, що його машина поспіхом покинула поле. Повернувшись, я запитав у колег, що сталося, на це мені відповіли, що Михайлу Федоровичу стало погано», — пригадує комірник кооперативу.

Скориставшись відсутністю керівника СГК «Бабинський», трактор «Кельменці Агро» спробував знову виїхати на поле. Тільки цього разу за кермом трактора, за словами комірника, вже сидів сам Міхаель Матіас Хайнріх. Андрій Маланчук приймає рішення перегородити дорогу трактору своїм авто. Спочатку зупинившись, трактор усе ж продовжив рух, буквально взявши на таран автівку Андрія Маланчука, який одразу вискочив із неї. Тоді, як перший трактор не наважився після зіткнення продовжити рух, з іншого боку ділянки на поле виїхав ще один трактор «Кельменці Агро» з дисковою бороною.

Фото, зроблене працівником СГК  «Бабинський» після тарану автівки кооперативу

З’явилася врешті й поліція. Реакція правоохоронців була така: «не чіпайте техніку, нехай дискують, якщо суд доведе, що «Кельменці Агро» не мають на це право — вони все компенсують».



У цей час повернувся на поле із зібраними заявами Дмитро Маланчук. Дізнавшись, що Михайла Баранчука терміново доправили в лікарню, він усе кинув і поїхав навздогін дізнатися про стан здоров’я керівника. На жаль, як уже відомо, у лікарні Михайло Баранчук помер.

Ще дорогою в лікарню Дмитро Маланчук отримував телефонні дзвінки від жителів села Нагоряни, вихідців, які воліли самі обробляти свою землю. Але, як виявилось, у «Кельменці Агро» на ці ділянки були свої плани. Зібравши людей, пайовики вийшли в поле та заблокували техніку «Кельменці Агро». Розпочалася гаряча суперечка. Та дізнавшись про смерть керівника СГК «Бабинський», люди порадили представникам «Кельменці Агро» покинути поле, доки на ньому не зібралося 2 села. Після цього техніка залишила поле.

Вже по смерті керівника СГК «Бабинський» відбулася зустріч Дмитра Маланчука та Міхаеля Матіаса Хайнріха, який у присутності своїх юристів погодився разом із нинішнім керівником кооперативу відвідати кожного пайовика, земельна ділянка якого є предметом суперечки між двома господарствами. На місці, у присутності власників землі, планується закрити всі суперечливі моменти між двома господарствами.

«Я надіюся, що ми врешті зможемо домовитися. Бо в цій ситуації необхідно ставити крапку. Пішла з життя людина. На зустрічі я сказав Матіасу, що готовий на будь-які поступки, бо необхідно працювати в полі, а ми ходимо по кабінетах, носимо папірці й міряємося хто з нас сильніший. Навіть на тих ділянках, де є наша реєстрація, але людина виявить бажання передати землю в обробіток компанії Кельменці Агро, я піду і зніму нашу реєстрацію. Я гарантую це», — запевнив Дмитро Маланчук.



Kurkul.com спробував самостійно зв’язатись із представниками «Кельменці Агро» та безпосередньо із Міхаелем Матіасом Хайнріхом. Ми завітали в офіс компанії, де намагалися дізнатись, як виглядає ця земельна війна очима іншої сторони конфлікту. Проте представник «Кельменці Агро» відверто заявив, що керівник компанії не зацікавлений у розмові з журналістами. Після не надто довгих переконань ми залишили контактні дані, за якими пан Хайнріх може в будь-який момент зв’язатися з редакцією та викласти свою версію подій.

Проте до цього часу дзвінок із Буковини так і не пролунав. Вочевидь, керівництво «Кельменці Агро» і справді не зацікавлене в розголошенні подробиць земельної суперечки з СГК «Бабинський».
На жаль, розголосу справа набула лише зі смертю одного з учасників конфлікту. Одноразово цю тему висвітлили місцеві газети «Рідне слово» та «Буковина» у 2017 році, і далі справа не пішла. А скільки таких, а то й гарячіших земельних конфліктів в Україні, про які, окрім місцевих жителів, ніхто не знає? Невже необхідно чекати, доки почнуть гинути люди, щоб можновладці не просто звернули увагу на конфлікт, а вжили всіх необхідних заходів для його вирішення та попередження у майбутньому подібних випадків?

 © Андрій Яцина, Kurkul.com, 2019р. 

Виконано за допомогою Disqus